Kitkarengas ei pidä.
Nastarengas
kolme pelleä
27159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ja kaikki ovat pellejä paitsi minä.
Nastapellet on kaikki Super pellejä heidän paikka olisi subteeveessä
Ja kitka pitää kyllä
Siitä huolimatta olen ainoa EI pelle näillä foorumeilla. Minulla on varaa haukkua muita vaikka miksi. Varsinkin jos ne ajavat talvet kitkarenkailla, niin ääliö olen.
Bemulla ei ainakaan pääse mihinkään kitkojen kanssa.
Kolme talvea M5:lla ja kitkoilla ajaneena täytyy sanoa että nastoja en ole tarvinnut kertaakaan. Märällä jäällä nastat varmaan antaa paremman pidon mutta muuten ei mitään eroa nastojen ja kitkarenkaiden välillä.
Nyt kyllä valehtelet ja reippaasti.
Kyllä nasta ja kitkarenkailla on selvä ja havaittava ero.
Tosin jos on ns."kitkoihin päin kallellaan" voi muutakin väittää, tottahan se tosin ei ole.
Jos kerran kitkoilla ja nastoilla ei ole eroa niin miksi ostaa kelvottomat kitkat kun kerran saa paremmat nastarenkaat.
Ei ole mitään syytä valehdella. Suurimmassa osassa aikaisemmissa autoissani on ollut nastarenkaat ja muija farkussa on edelleen. Olen itse ollut viimeisiä vuosia lukuunottamatta enemmän nasta kuin kitkamies. Nyt on mieli muuttunut ja väitän että kitkoilla pärjää normaalikeleillä aivan yhtä hyvin toi huonosti kuin nastoillakin. Märällä jäällä ei välttämättä. Jos sinun on "nastoihin kallellaan olevana" asia uskoa on minulle aivan yhdentekevää. Suosittelen kuitenkin kokeilemaan myös kitkarenkaista autoa niin voi mielipiteesi renkaiden erosta muuttua kuten kävi minullakin.
Olen ajanut kitkoilla, itse asiassa tälläkin hetkellä on autossa kitkarenkaat.
Toki niillä pärjää, jopa ihan kohtuullisesti, mutta nastarenkaat on talvikeleihin ehdottomasti paremmat.
Suomalaiset ovat kyllä sellaisia hölmöläisiä ettei toista ole, verrattavissa valon sisään kantamiseen säkillä. Ensin kesällä päällystetään tiet uudelleen hyviksi ja sitten talviaikaan jyrsitään ja tuhotaan ne urille ym. nastojen takia. Ja taas kesällä päällystetään. Ja tämä sykli jatkuu ja jatkuu. Luulisi järkevämpääkin käyttöä olevan rahalle/työlle kuin tälläinen ns. turha kuluttaminen.
Niin kyllähän työnteko kuluttaa ihmistä, mutta se on elämisen kannalta tärkeää. Eikä se asfalttiteillä olevien painumaurien paikkaaminen turhaa ole, jos ei paikattaisi niin täällähän siitä nousee kaukea haloo, kuten on havaittu.
Onko tämä "kolme pelleä ap" se jolla on lupa pelletellä vai onko kyseessä joku muu asiantuntija?
kolme pelleä ap on kakkospelle.
Hyvä kun pääsi edes kakkossijalle, sinä taas veit ykköspelletittelin.
Ja sinä jaat kolmen pellen ja monen muun kanssa ykkösidiootti tittelin. Onko perseen nuolenta mukavalta maistuvaa hommaa?
kitka pitää pakkasjäässä paremmin kuin nasta
Ainakin valmistajien mukaan.
Kitka ei pidä missään talvikeliolosuhteissa paremmin kuin nasta.
Tämä on tullut selväksi joka vuosi jokaisessa julkaistussa talvirengastestissä niin kauan kuin testejä on julkaistu.
Valmistajat tietysti kehu omiaan, mutta kukaan valmistaja ei ole väittänyt kitkojen pidon olevan parempi kuin nastojen.
Poikkeus toki voi olla kalliin huippukitkan ja halvimpien kaukoidän nastan (jonka tekijät eivät ole talvea nähneetkään) välillä.
Kummallinen harha pyörii nastatumpeloiden mielessä. Mistä johtuu kateus, kitkamiehiin? Ajotaidottomuus, kateus, kun kitkamies huristelee äänettömästi kesäominaiusuksin, hyvällä pidolla-
Kateusko? Tuskinpa kateudeksi voi kutsua sitä, että oikoo väärinkäsityksiä, valheita, virheitä ja ihan vaan trollaukseksi tarkoitettua huuhaata....
Tätähän nimenomaan tulee usein juuri kitkafanaatikoilta.
Kateushan minun ymmärtääkseni kohdistuu, johonkin sellaiseen jota itsellä ei ole eikä edes mahdollista jankkiakaan, vaikka haluaisi. Kitkarenkaat eivät takuulla ole sellaisia.
Ne ovat nastojen kanssa suurinpiirtein saman hintaisia ja useimmat ajattelevat rationaalisesti eli jos samalla hintaa saa paremman ja huonomman, niin useimmat valitsevat sen paremman. Näinhän tekee talvirenkaidenkin osalta noin 80-85%.
Oletkin tumpelo. Oli talvipaketti. Kitkat, tai nastat. Tietysti kitkat. Jos sinulla on kitkoilla ongelmia, minulla ei. Olet se joka kuuluu julkisiin!
Homo perse!
Jes. Homokortti lyöty pöytään tässäkin keskustelussa.
Nastapellet homoja. kyllä ajotaidottomia kysrii huippumiehet,, jotka ajaa kitkoilla. se kateus..
Kuukauden päästä kesäkumit alle,aina tullut laitettua 28.2 eikä 28 vuoteen ole ollut tarvetta ainakaan eteläsuomessa talvirenkaille enään maaliskuussa.
Toi 3kk talviaika kyllä mennään nastoilla.
Takaveto Jagessa nastat ja hiekkasäkki, niin pärjäilee sivuteilläkin. A4 Allroadissa alla kitkat ja muuta ei tulisi enää mieleenkään, hyvin ja eleettömästi toimivat nelivedon kanssa (kuka muuta enää ostaakaan), on oltu kaikissa olosuhteissa Lappia myöten.
Kitkarengas ei pidä mutta onneksi on nastat! Poltin omat kitkarenkaani kesällä kokossa.... Nyt olla nasta ja kyllä karhii!!!!
Minulla pitää. Luistaako hihnakin korviesi välissä?