Tuomiojan mukaan mitään hävittäjiäkään ei Suomella saisi olla, koska Venäjän invaasio on rauhaninvaasio:
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/hornet tuomioja rusi-31045
Tuomioja haluaa päästää Venäjän rajan yli
9
141
Vastaukset
- Lehdistön edustaja
Me päästimme jo amerikkalaissotilaat rajan yli menneellä viikolla. Eikö olisi oikeus ja kohtuus että päästäisimme tänne myös läheisen naapurimaamme sotilaat, jos tänne voi lennellä toiselta puolen maapalloa ?
Itse artikkelin ajoista voin sanoa että tuolloin Hornetit olivat myös Suomen puolustusvoimien mukaan virhe ratkaisu. Heidän ehdotuksensa oli toinen kone, mutta poliitikot halusivat Hornetit.
Tuomioja ja kentaalikuntamme olivat siis väärässä, onneksi meilä on Alpo Rusi joka tietää kaiken paremmin. Hän varmaan myös tietää miksi veromarkkojamme käytetään Viron ilmatilassa tapahtuvaan harjoitteluun ? Onko Alpo Rusin mielestä puolustusvoimillamme liikaa rahaa, vai onko ensisijainen puolustuskohde Viro ?- Silmien välliin
Tuomiojan mielestä _mitään_ hävittäjiä ei olisi pitänyt hankkia (tosin jos venäläisiä olisikin ostettu, niin olisi hän varmasti saanut erektion).
Tuosta "kenraalikuntamme" mielipiteestä meillä on vain sinun, Putin-trollin, sanasi. Ja teikäläisten sanan tuntien... - 3Timo
Silmien välliin kirjoitti:
Tuomiojan mielestä _mitään_ hävittäjiä ei olisi pitänyt hankkia (tosin jos venäläisiä olisikin ostettu, niin olisi hän varmasti saanut erektion).
Tuosta "kenraalikuntamme" mielipiteestä meillä on vain sinun, Putin-trollin, sanasi. Ja teikäläisten sanan tuntien...Joo mutntoisaalt: Venakkohävittäjät ois tullu varmaa yli puolet halvemmaks meille veronmaksajille (huono juttu!?) ja jos me olis ne ostettu ni me varmaa päästäis,ku oikee kiltisti pyyettäis?, niitte kans nyt tonne Venäjän jq Ukrainan välisee sotaharjotukseen osallistumaa?! :P Ni ei tarttis vaa LEIKKIÄ sotaa noitten NATO nynnyjen kanssa!
aika hyvä trolli, mutta lehdistön edustajat eivät voi ajatella koulutettujen suomalaisten puolesta, unohtuiko?
- naapurina
Tiedetään mitä siitä seuraa jos jättää puolustuksen hoitamatta, varsinkin kun eletään ison ja mahtavan sotilasmahdin
- pro patria
Rauhallisesti ne nytkin näyttävät tappavan siviilejä Itä-Ukrainassa. Sinne ei ole jäänyt kuin muutamia vanhuksia, mutta heitäkin tulitetaan.
Sotarikostuomioistuin odottaa Putleria...
mitähän nämä kybersodankäyjät saavat, eihän tallaista voi jättää rankaisematta, vai kuinka? - arvo-poika 3.
Puna-Erkki taipuu vaan enemmän kumaraan, muistaneeko aina edes säilyttää oikean ilmansuunnan, mihin taipuu!!
Erkin isoäiti Hella W(V)uolijoki, s. Murrik oli jo lähes kuolemaantuomittu Neuvostoliiton vakoilija sodan aikana. Murrikin sisarukset olivat kaikki samaa luokkaa, Stalinin vakoilijoita ja sabotöörejä. Ihmelapsen äiti Vappu oli raivokas kommunisti, jonka vuoksi Sakari Tuomioja ei pärjännyt presidentinvaalissa.
Mitäs muuta Erki voisikaan olla kuin venäläisen viidennen kolonnan edustaja!- Katoppa
Mosse katolleen.
https://www.youtube.com/watch?v=QPhf-M_I1Ow
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä482448Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri491724IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl341509Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241463- 891432
- 1371152
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171092Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624936Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa243924kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!17873