Kielilakeja pitäisi muuttaa niin, ettei ruotsi ole virallinen kieli. Saataisiin säästöä.
Rinne ei taida uskaltaa puuttua ruotsinkielen leikkauksista saataviin säästöihin.
Svenska Nu verkoston puheenjohtaja on Paavo Lipponen.
Eilisessä sivistysvaliokunnan kokouksessa piti käsitellä kansalaisaloitetta pakkoruotsin poistamiseksi. Asian tullessa esille kokous ei ollut enää päätösvaltainen. Jukka Gustafsson oli lähtenyt kokouksesta.
Melko hyvin järjestetty pakkoruotsinpuolustajien puolelta.
Kaikki temput ovat käytössä, jotta suomenruotsalaiset säilyttävät etunsa.
Silvia Modig oli mukana kokouksessa ja siinä todettiin, että maassa on 2 kansalliskieltä ja ruotsinkieliseen viitomakileen pitää panostaa.
Tämä tietää menoja valtiolle ja ruotsinkielisille työpaikkoja.
Tämä tarkoittaa myös sitä, että ruotsinkieliset poliitikot tekevät työtä ruotsinkielen puolesta yli puoluerajojen. Ruotsi ei ole ilo vaan meno.
On selvää, että ei ole sattumaa tämä yhteistyö, vaan sitä ohjataan jostain organisaatiosta järjestelmällisesti. Ruotsinkielisiä sijoitetaan avainpaikoille politiikkaan ja mediaan. Anne Bernerin asettuminen Kepuun oli joillekkin yllätys, muttei niille jotka asian ovat suunnitelleet. Hän kerää suomenkielisten ääniä, vaikka ajaa ruotsinkielisten asiaa. Sitten hoidetaan vielä sopivia Jukkia käännynäisiksi.
Fattar Ni !!!
Surujen verkosto on ottanut oppia Mafiasta!
Miljardien säästöt budjettiin
Perus kansalainen
0
99
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614308KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1373021Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452342Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?452254- 241873
- 911832
- 281586
- 221539
- 1481384
- 321200