TOUKOKUUN LOPULLA edessä ajo henkilöautolla Etelä-Espanjasta Pohjois-Saksaan ja sieltä laivalla Ruotsin kautta tai suoraan Helsinkiin. Tarkoitus ei ole katsella maisemia ja paikkoja vaan ajaa motareita pitkin n. 700-900 km /päivä.
Onko omakohtaisia kokemuksia:
1) Uskaltaako luottaa siihen, että motarien lepopaikoilta löytyy aina etukäteen varaamatta joka yöksi helposti vapaata tilaa niiden motelleissa / hotelleissa? Sisään kirjoittautuminen ehkä klo 18-20 välillä. Eroja Espanja / Ranska / Saksa / Ruotsi ?
2) Minkä hintaisia ovat motarien lepopaikkojen motellit / hotellit (kaksi aikuista)? Kalliimpia vai halvempia kuin jos ajaa rampilta ulos ja alkaa ihan summamutikassa etsimään jotain Zimmer Freita tms yösijaa?.
Kiitos
Malaga-Rostock motarien motellit
3
150
Vastaukset 3
- nykyaikaa
Toukokuussa löytyy todennäköisesti varaamatta yösija. Kannattaa kuitenkin ottaa selville booking.com tai hotels.com sivuilta reittinsä varrella olevat motellit/hotellit. Monessa paikkaa matkan varrella on wlaniverkkoja että pääsette älypuhelumella nettiin. Katsotte puoliltapäivin majoiruspaikan reitin varrelta ja soitatte motelliin. Jos kielitaito ei riitä otatte huoneen em. sivujen kautta varaamalla. Jos sopivan edullista ei löydy muuttakaa vähän reittiä. Tuhansien kilometrien matkalla 100 km pidempi matka ei merkitse mitään. Korostan että käytyäkää nettiä apuna. Kaikki tieto löytyy em. sivuilta.
- vielä tuosta
Sivustot ovat siis suomeksi ja varaaminen käy hetkessä. Esimerkiksi Karlsruhessa Saksassa hotellihuoneen saa toukokuussa 60 eurolla. Itsr en pidä pahana hintana. Halvempiakin tarjouksia varmasti löytyy mutta itse en lähtisi muutaman kympin säästön vuoksi haeskelemaan. Johan sitä tuomalla Saksasta vuoden olutlastin säästää sen takaisin.
- Ranskis
Tuon ajaa kolmessa päivässä. Espanjan läpi keskeltä ja eka yö ranskan puolella, atlantin rannoilla. Toinen päivä Ranskan läpi (jos ajaa maksullisia teitä etenee vauhdilla ) itse ajoin ilmaisia teitä ja etenemät aika hitaita, yöpyminen jossain Metsin kohdilla Ranskassa. Seuraavana päivänä Saksan läpi mennekin jo vauhdilla ja illalla olet Rostokissa.
Yöpymiset esim. Etap-hotelleissa tai vastaavissa, Ranskassa yöpymiset alle 50€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427