http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014010417897937_uu.shtml
Näin ne säätiöt pelaavat: Ihmeteltiin Perussuomalaisten säätiötä kun se pisti likoon1,7 milj. euroa. Mutta katsokaa ja miettikää mitä muut puolueet häärivät. Kyllä nekin osaavat, mutta miksi juuri TAAS tuli tuo "Soini säätiö" esille. Olisiko jonkin asteinen kateus ilmentynyt keskusteluun, vai millä nämä jatkuvat Soini mollaamiset oikein ovat, kateuttako, hyvinkin.
Näin ne säätiöt pelaavat: Ihmeteltiin Perussuomalaisten säätiötä kun se pisti likoon1,7 milj. euroa. Mutta katsokaa ja miettikää mitä muut puolueet häärivät. Kyllä nekin osaavat, mutta miksi juuri TAAS tuli tuo "Soini säätiö" esille. Olisiko jonkin asteinen kateus ilmentynyt keskusteluun, vai millä nämä jatkuvat Soini mollaamiset oikein ovat, kateuttako, hyvinkin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taisi olla marttiluukaksella soinisäätiön lahjoittamat puoluelasit nenällään, kun luki tuota artikkelia. Persujen säätiöstä kerrotaan näin:
"Osa jäsenistä vaati säätiön rahoja vuosi sitten takaisin puolueelle. Tuolloin Vistbacka puolusteli, että rahaa kerätään pahan päivän varalle. Silloin rahavirta siis kääntyisi säätiöstä puolueeseen, kuten vaikka kokoomuksella."
Luukas ei taas tajua mitään! Se miksi persuja on rökitetty säätiöstään johtuu siitä että ennen jytkyvaaleja persut metelöi kaikista säätiöistä ja tuomitsi ne sanonko minne!
Sitten heti vaalien jälkeen Säätiö olikin hyvä asia! Samoin puoluetuki.
Takinkäännöstä tässä on teitä hiillostettu, Martti.
Muilla puolueilla säätiöt rahoittavat puolueen toimintaa tuotoillaan. Soini ja hänen hovinsa taas ohjaavat puoleen toimintaan tarkoitettuja varoja säätiöön, jossa ne eivät ole puolueen jäsenistön eivätkä edes sen hallituksen hallinnoitavissa.
Eli persut tekee siis oikein, siellähän vasta kerätään rahaa säätiöön josta sitten pahan päivän tullessa sitä jaetaan puolueelle.
Mutta RKP:n suhmurointia pitäisi kyllä syynätä, 4% kielipuolueella on valtavat rahavarat. Verottomissa säätiöissä.
Persujen uskottavuus säätiöiasioissa on ihan nolla.
Vaalipuheissa vastustivat säätiöitä. Vaalien jälkeen itse tekivät säätiömiljoonakikkailun.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2009/04/28/piilotetut-puoluerahat-kasikirjoitus
Älkää nyt olko sinisilmäisiä, Vai luuletteko, että muut puolueet ovat pyhäkoululaisia. Tuossa laitoin hieman juttua näistä säätiöistä. Kyllä ne temput on tiedossa jokaisella puolueella, miten varoja säätiöidään, Jos ei, niin tyhmiäpä lienevät
Toisekseen sellaista säätiötä kuin "Soini säätiö" ei ole kirjoissa eikä kansissa. Toisekseen tämä "Soini säätiö" jakoi hiljattain erijärjestöillensä varoja tuosta "Soini säätiöstä"
Ymmärrän hyvin kirjoittajien pointteja kirjoitella aiheista, "mitä sylki suuhun tuo" Ei se aiheuta kuin hieman huvittaneisuutta ja jokainen järkevä ihminen jättää nuo töherrykset omaan arvoonsa.