Ulkoinen salama ei toimi

satunnaiskuvaaja

Minulla on vajaa 6 vuotta vanha sony a200 ja siihen melkein yhtä vanha sigman ef-530 dg st salama. Tämä on hiukan nolo juttu, mutta kerrottakoon silti: sain salaman lshjaksi pian kameran jälkeen, ja elämäntilanne on ollut sellainen, että en oikeasti ole ehtinyt tutkia salamaa sen koommin. Etäinen muistikuva on, että yritin saada salaman toimimaan heti sen saatuani, mutta en onnistunut, ja kun kuvaaminen on ollut aika vähäistä, en ole sitten salamaa kokeillut uudestaan. Nyt ajattelin verestää taitojani ja kaivoin kameran ja salaman esiin. Kamera toimii, ei siinä mitään - sitä on jonkun verran tullut käytettyäkin, mutta salama ei toimi. Epäilen, ettei se ole koskaan toiminutkaan, asia pääsi vain unohtumaan silloin aikoinaan.

Patterit vaihdoin, painelin testinappia, mitään ei tapahdu. Kannattaako korjauttaa, vai onko uuden hankinta edessä?

6

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivako

      olisikohan salaman konkka hiukan kuivahtanut vuosien mittaan?
      Salama tykkää paukuttelusta parin kuun välein konkan kunnossapitämiseksi.

      • satunnaiskuvaaja

        Ok. Google kertoi, että Konkka on paitsi kirjailija Hannu Salaman naisystävän sukunimi, myös salaman kondensaattori :D. Pystyykö tuolle kotikonstein siis tekemään jotain, ja löytyykö ohjeita netistä? Mieluiten selkokielellä, jota ei-elektroniikantuntija pystyy tavaamaan.


    • ithjkgbh

      Katsopas kameran salama-asetukset. Menu.
      Joissakin kameroissa sen voi vaihtoehtoisesti laittaa pois päältä ja käyttää pelkkää kameran pikkusalamaa, tai päinvastoin.
      Myös käytössä oleva kuvausohjelma voi sulkea pois salaman käytön.

    • varmista ny vielä

      Onko paristot varmasti oikein päin? (salamissa on nimittäin vähän tavallista vaativampaa laittaa 4 paristoa oikein) Ja puhtaat kontaktipinnat? Ja nimenomaan 1,5V (?) paristot, ei 1,2V akkuja (varmuuden vuoksi). Syttyykö siinä mikään merkkivalo, mitään eloa? Kameralla tuskin on tässä merkitystä, jos olet testannut irrallaan ilman kameraa.

      Jos tosiaan muistat, ettei se ehkä toiminut uutenakaan, niin vika voi olla ihan missä vaan. Aika erikoista vaan, jos olisi ollut jo uutena täysin rikki. Älä yritä noilla valmiuksilla itse korjata.

    • satunnaiskuvaaja

      Kiitos vastauksista - kai se on korjaukseen sitten vietävä. Paristot laitoin kuvan ohjeen mukaan, ja varoiksi kokeilin vielä toisinkin päin :D. Jotain töhnää ikään kuin olisi ollut kontaktipinnoilla, ja yritin sitä rapsuttaa pois - en tiedä mistä oli kotoisin, kun aikaisemmat paristot eivät ainakaan olleet vuotaneet. Paristot on ihan normi-AA-paristoja, volteista ei kyllä ole mitään hajua, täytyy katsoa. Mitään eloa ei siis ole, ihan kuolleelta vaikuttaa koko vekotin.

      Mitäköhän tuollaisen korjaus voi korkeimmillaan maksaa - vaikea uskoa, että salamaa ei voisi ollenkaan korjata, ottaa vaan päähän, että takuuaika tuli ja meni, eikä tullut tutkittua asiaa. Edelleenkin muistelen, että salama ei tosiaan toiminut silloin uutenakaan, luulin vaan, että vika oli minussa, kun en uskonut, että uusi voisi olla noin susi...

      • varmistuksen jälkeen

        Kyllä se sitten kuollut on. Veikkaan että korjaaminen "merkkihuollossa" tulisi selvästi kalliimmaksi kuin samanmallinen salama käytettynä. Uusi laite olisi varmasti ominaisuuksiltaan enemmän tai vähemmän kehittyneempi. Pikaisesti katsoin, että on jollain muullakin toi malli ollut "dead on arrival". Voit myydä sen vaikka varaosiksi. Pelkästään muovinen jalka voi maksaa erikseen hankittuna muutaman kympin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe