Voisiko olla masennusta? Sain vauvan 5 kk sitten ja on 2 vuotias entuudestaan..olen niiiin väsynyt aamuisin en meinaa päästä sängystä ylös ja meinaa ihme ahistusta tulla..semmoisia mielikuvi välähteelee välillä että ajan autoa ja lapset hiljaa kyydissä olenko unohtanut toisen johonkintai kun olin tänäänkin yksin kävelyllä mielessä vain liikkui kun menen sisään niin 2 v löytyy hukkuneena kylpyammeesta (mies jäi kylvettämää kun lähdin) ihan kamali ajatuksi liikkuu..en voi rentoutua kun huoli painaa lapsista:/ja omasta terveydestä:/ vaikka olen ihan perus terve.alkoholia jos otan niin aiheuttaa hirveää ns.sisäistä värinää ja jos joskus otan enemmän niin krapula on aivan kamalaaa!! Näkyjä ahdistusta panikkikohtauksia eikä pysty nukkumaan:/ onko muilla ollut samaa?
korvien välissä?
äiti 25
4108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinun kannattaa hakea ulkopuolista apua. Kyllä pienten lasten kanssa väsyy ja saattaa olla hormonaalistalin mielialan heilahtelua.
Ei oo, ei ole parisuhdetta eikä perhettä eikä työtä eikä minkäänlaista toivoa että asia muuttuisi.
Tuon halusinkin kuulla! Eikö ole parempaa tekemistä...
Hei,
Keskustelu ulkopuolisen kanssa voisi tuoda ymmärrystä ja näkökulmia epämääräiseen oloon.
Tässä sinulle linkki Suomen Mielenterveysseuran palveluihin. http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua
Esimerkiksi Valtakunnallinen kriisipuhelin, jonka numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-07, viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15-07. Puhelut maksavat vain operaattorin veloittaman puhelumaksun.
Tai jos koet, että haluat kertoa olostasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä esimerkiksi Tukinetin kautta (www.tukinet.net ).
Ystävällisin terveisin,
SOS-kriisikeskus