formbuddy.com

FBO

Eli tarkoituksena olis laittaa kotisivuille kysely ja koska kotisivut on hommattu ilmaiselta palvelimelta, niihin ei tietty kuulu mitään cgi-bin-scriptiä.
Hommasin semmoisen formbuddylta ja lomake kyllä toimii eli tiedot lähtevät ja ovat luettavissa formbuddyn varastosta. Ongelmia tulee siinä vaiheessa kun kyselyn vastaajan tulisi "lähetä" painiketta painettuaan siirtyä sivustoni "kiitos" tms. sivulle niin sitä ei tapahdukkaan eli tulee vain ilmoitus "kyseistä sivua ei löydy jne".

Mihin kohtaan koodia (ja miten) asia tulisi laittaa?






...itse kysely...

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko skriptin ohjeessa varmasti sanottu, että osoite, johon mennään, kirjoitetaan url-nimisen kentän arvoksi? (OK, OK, on siellä, mä vakoilin.)

      Entä onko osoite varmasti http://www.omat_kosivut.fi/
      kuten olet kirjoittanut? Juu, ei ole. No mikä on se osoite, jonka _oikeasti_ kirjoitit?

      Sivusi URL olisi aika olennainen ongelman selvittelyssä. Oletko kirjoittanut osoitteen absoluuttisena?

      Lisäksi osoite eli value-määritteen arvo pitäisi kirjoittaa lainausmerkkeihin, siis tyyliin
      value="http://www.jotain.example"
      Lainausmerkkien käyttö tässä tuskin ratkaisee ongelmaa, mutta se on silti oikea menettely.
      (Samoin action-määritteessä.)

      • FBO

        Mitä tarkoitat "absoluuttisena"?


      • FBO

        Siis osoite on absoluuttisena. Ongelma taitaa sittenkin löytyä lainausmerkkien puuttesta. Mutta olen koittanut kahdella eri ilmaisella kotisivujen tarjoajalla (Firmala ja 50Megs) mutta molemmissa on sama ongelma; Eli kun kirjoitan lomakkeen HTML-muotoisena ja yritän laittaa valuet lainausmerkkien sisään, häviävät lainausmerkit jonnekin tallennuksen yhteydessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      659
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      631
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      598
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      88
      438
    Aihe