Tilausajot.net

Ajot tilauksesta

Kellään kokemusta tuolla sijaitsevista firmoista? Hyvää tai huonoa sanottavaa niin kirjoittakaa palaute tänne.

http://www.tilausajot.net/

11

3910

    Vastaukset

    • maisteriäo163

      Oletko onnellinen ?

      • Anonyymi

        "Vai eikö joukkoliikenne osiossa saa jutella tilausajoista? Eikö se ole joukkoliikennettä?"
        Ei se oikeasti ole joukkoliikennettä, vaikkakin sitä harjoitetaan myös joukkoliikennevälineillä. Se kun ei ole kaikien vapaasti käytettävissä.


    • tilausoj

      Siellä on firmoja ihan laidasta laitaan. Täyden 10 yrityksistä aina täysin kepulifiemoihin. Ja kaikkea näiden väliltä.

      • Kartanokustaa

        Käyppäs kysymässä vaikka Kustaankartanon , tai Riistavuoren vanhainkodeista joissa eläkeukkojen "headhunterit" käyvät pyytelemässä eläkeläiskuljettajia töihin .
        Siellä ne vaarit tietää. Tai jos törmäät itä-Helsingin suunnalla Mersulla ajelevaan veteraanikuljettajaan ,niin kysy häneltä ,tai samassa puljussa edelleenkin palveleva Evp. tietää myös.


    • Tilurikuski

      Toi on aika surkeeta jo, Aittakoodi joka firmaa pyörittää on nostanut jatkuvasti hintoja bussifirmoille. Alkoi 60€ ja pari vuotta niin vedättävät 200-250€ kuussa, vedätys alkaa heti kun firma on toiminut palvelussa niin kauan että on saanut jo jalansijaa. Firman taustalla on Kotkalainen bussifirma Jyrkilä joka varmasti saa tarjoustiedot hieman täydellisempinä kuin muut.
      Aittakoodia ei kiinnosta vähääkään bussiyritysten taso, siellä pyörii firmoja joilla ei ole edes liikennelupia ja hinnat niin halvat ettei tilaajavastuista tietoakaan. Siellä jos saa tarjouksen läpi, on syynä laskuvirhe eli unohdit laskea kuskin päivärahat ja majoituksen mukaan niin saatat keikan saada. Varsinkin Helsingin seudulla on runsaasti 1-2 auton yrityksiä jotka ajaa vaikka ilmaiseksi kunhan saavat sen verran pimeänä että naftaa saa.
      Tuolta saa ihan mitä sattuu ja eniten kiusaa kun sinänsä hieno palvelu pilataan piittaamattomuudella ja ahneudella. Paljon sieltä on firmoja lähtenytkin kun eivat halua maksaa satasia kuussa siitä ettei saa sieltä keikkaa tai jos saa niin sen hinta on niin huono että kannattas olla ajamatta. Esimerkkejä voisin kertoa satoja.

      • Anonyymi

        Niinhän siinä nimen omaan kävi. Liikennöitsijöille maksut nousee hyödyn mukaisesti aivan huimasti arviolta 10-20 kertaisiksi. Täytyy näkyä jossain vaiheessa myös asiakas hinnoissa...


    • Joukkueenjohtaja

      bus.fi on myös lupaavan tuntuinen vaihtoehto. Myös sitä kautta voi saada kilpailutettua tilausajon, mutta firma junailee eri yhtiöiden ajoja ja pyrkii tehostamaan kalustokiertoa. Meidän seuran ajot ne hoiti oikein tyylikkäästi. Varsinkin kun en jaksanut itse etsiä niin pakatoivat meille myös majoituksen ja ruokapaikat reissuille. Web-sivut eivät kyllä ole ajantasalla... helpommalla pääsee kun soittaa sinne suoraan.

      Enpäs tiedä mikä on heidän ansaintalogiikkansa mutta meille tarjottu kuljetusyhtiö ainakin oli hyvä ja bussikin ihan uusi. Tilausajot.net tarjoaa vain kysyttyä matkaa ja tarjouksia saat lukuisia. Itse en jaksaisi tehdä vertailua ja varmistella millainen yhtiö on tarjonnut mitäkin. Jos sen homman voi antaa jollekin, joka samalla kilpailuttaa ja toteuttaa niin meidän seuralle se sopii hyvin.

    • Kisalinja_Kiitää

      Arvosteluista voi päätellä että liikennöitsijä ei ole kovin täsmällinen ja autot jotain vanhoja ritsoja.

      "Bussi oli vähän kulahtanut"

      "Bussi oli myöhässä 25 min, vaikka liikennöitsijä oli itse ehdottanut lähdön aikastamista. Sattumien summa liikenteestä tms johtuen perille päästiin ja takaisin."

      "Aluksi ongelmaksi tuli se, ettei tilauksen varmenne ikinä tullut perille asti. Se toi omia ongelmia esille."

      "Ajoneuvo oli siisti, mutta iäkäs, joka antoi vähän risaisen kuvan. "

      "Miinusta ajojärjestelijän yhteydenpidosta ja viesteihin vastaamisen viiveistä."

      "Asiallinen kuljetus, mutta kalustossa parantamisen varaa."

      "Kuski vaihtui kolme kertaa neljän päivän aikana."

      "Arvotelua pudottaa "keskimmäisen" kuskina toimineen kuskin osittain jopa törkeä käytös, joka sai lasten lisäksi myös aikuiset hieman hämilleen.
      1min ja 40sek aikataulusta myöhässä aiheutti melkoisen myrskyn, koska auto oli väärässä paikassa... Toisaalta kuski itse ei halunnut ajaa järjestäjien osoittamalle paikalle.
      Anteeksipyyntö kuitenkin tuli. Pisteet siitä. "

      "Yhteydenpito asiakkaaseen vaatii parannusta. "

      https://www.tilausajot.net/liikennoitsija/kasilinja

    • Anonyymi

      Kyseistä firmaa ryöpytetään kunnolla Google arvosteluissa.

      Matti
      4 kuukautta sitten-
      0/5 yritys

      santzi1
      6 kuukautta sitten
      Kuljettajan käytös ala-arvoista.

      Tiina Talvitie
      vuosi sitten
      Ei ilmestynyt ollenkaan paikalle

      Kirsi Paakkinen
      4 kuukautta sitten

      Jokainen paitsi Paakkinen on antanut vain yhden tähden. Paakkinenkin vain kolme.

    • Anonyymi

      Juu, tilausajot.net kuulemma vetää bussi yrittäjiltä nykyään provikat keikkojen suhteen, kuuleman mukaan isommissa kaupungeissa Tampere, Jyväskylä jne.. Provikka keikasta yli 10 prosenttia. Me emme ainakaan enää tuolta kautta kilpailuteta ajoja koska yrittäjähän pistää tuon ylimääräisen provikat sitten hintaa. Kannattaa vaan kysellä hinnat vaikka ryhmä postina sähköisesti suoraan yrittäjiltä. Vaikuttaa tuo netti välitysfirma ryöstävän yrittäjät pystyyn noilla provikoillaan. Ei urheilujoukkueilla oo varaa maksella juurikaan tommosia turhia lisäkuluja.

      • Anonyymi

        No tämä on totta, provikka taitaa nykyään olla toisinaan jopa yli 10%.
        Siinä kun tarjoat asiakkaalle 2000 euron reissua 200 euron lisämaksulla, niin eipä ihme ettei asiakas valitse yhtään tarjousta.
        Ja näinhän se menee, että tuolta katsotaan tarjouspyynnöt ja ollaan sitten asiakkaaseen suoraan yhteydessä.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3164
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1859
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1671
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1536
    9. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    10. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      44
      1232
    Aihe