Corolla 1,4 dieselin lohkolämmitin, säteilijä vai mikä??

kassit jäässä 4ever

En äkkiä löytänyt keskusteluketjua aiheesta... eli onko vuoden 2006 jälkeisissä uudemman mallin Corolloissa säteilylämmitin (mikä vissiin ei oo hyvä), vai onko letkulämmitin, tuskin sentään enää "aitoa" lohkista..?? Mikäli se on toi säteily niin onko se lohkon kyljessä vai öljypohjassa ja tekeekö sillä mitään?

Tämä kysymys koska ostoslistalla on 06 mallia tuoreempi 1,4 diesel ja harmittavan harvassa on weba/eber varusteena.... sehän se paras ois..

Pystyneekö ton letkulämmittimen asentaa helpostikin jälkikäteen.. ainakin defa-kaupassa se tarjoaa tuohon malliin tota letkulämmitintä mikä on käsittääkseni hyvä vaihtoehto..

Pikaisia vastauksia varsinkin noista säteilijä kokemuksista, kiitos!!

7

379

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekku123

      Letkulämmitin joka tulee öljynjäähdyttimen vesiletkuun, lämmittää samalla myös öljynjäähdyttimen ja öljynsuodattimen, parempi kuin säteilylämmitin ja suht helppo itsekkin asentaa. Öljynlämmittimen vesiletku poikki mahdollisimman alhaalta ja lämmitin väliin, kannatta laskea jäähdytydneste ensin astiaan jotta ei valu maahan.

    • tutkiIhanItseHelppoa

      Katso Defan ja Calixin sivuilta valikoista autosi moottorin mukaan mitä siihen suositellaan, eiköhän se ole kyseistä tyyppiä.

    • se_paras

      Kyllä Webaso tai Eberspacher ovat ainoat oikeat dieselin lämmityslaitteet. Muut käyvät paremman puutteessa.

    • dieselisti

      Mulla on kanssa toyotan 1,4 D4-D koneella oleva corolla. tuohon lämmittämiseen ei oikeen auta muu kun polttoainekäyttönen lisälämmitin. ja siihen kun ottaa kellosarjan niin hoituu myös tuo esilämmitys politiikka hyvin ja ajastettuna. Itse vaihdatin juuri pariviikkoa sitte ton oman eperini uuten kun käyttöä on niin julman paljon ja alkuperänen sano sopimuksen irti hintaa oli 815€ toyotalla. autolla on nyt ajettu noin 300tkm ja matka jatkuu. mutta nuo sähkökäyttöset kikottimet ei kovilla pakkasilla auta mitään, kone lämpenee ainoastaan moottoritiellä josta seuraa tukkeutuminen kun ei lämpö riitä. Kokeilin itsekin letkulämppäriä eikä siitä ole mitään hyötyä, pienenä varotuksen sanana =)

      • Toyotalla

        Sama homma. Säteily näissä taitaa olla jo kaikissa vaikka lohkolämmittimenä kaikkia mainostetaan. Itsellä 1,4 D4-D webastolla ja ilman webastoa kuolema tulisi. Kyllähän sen käyntiin saa 2h säteilytyksellä, mutta kyllä ihan kuoleman kielissä auto siinä vaiheessa, jos pakkasta alle -20. Powerheat päälle ja auto lämpiää melko nopeasti siinä ajellessa. :)


    • sähköäsetarvii

      """ Kokeilin itsekin letkulämppäriä eikä siitä ole mitään hyötyä """

      Sä et vaan huomannu että on tuohon eberiin on senverran eroa, että pitää laittaa töpseli seinään.

      • Oikea_ei_korvike

        Mutta se eberi toimii myös ajon aikana, jos lämpö ei muuten riitä. Yritäpä samaa jatkojohdolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe