onecoin petetyt

huijaustahan se oli

Sinne hävis kaikki tokenit ja mitään ei saanu. Ei mikään louhinta ole tainnu edes alkaa, eikä ala. Kertokaa joku joka tietää paremmin??

7

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onecoinkolikko

      No katso sinä järjenjättiläinen sivustolta www.onecoin.eu suoraan etusivulta löytyy "OneCoins Mined". Edes tunarikaan ei pysty hävittämään toukeneitaan omassa backofficessaan (paitsi ehkä sinä järjenjättiläinen pystyt siihenkin vaikkei se ole edes mahdollista:)). On se vaan niin mahtavaa olla OneCoin valuutan omistaja!:).

      • Ponzitjonähty

        Onecoinissa kyseessä on klassinen Ponzi pyramidi rahankeruumalli. Rahaliikenne Gibraltarille, josta suurin osa rahoista siirretään samantien piiloon esim Sveitsiin. Konttoritoiminnot Bulgariassa, ja koko hallinnollinen tietokanta Aasiassa. Monimutkaisuus luotu jotta viranomaisten toimivalta saadaan maiden rajat ylitettäessä loppumaan, ja tehtyä onnistunut puhallus. Hölmöiltä rahat pois. Yrityksen toimintamalli on katsottava erittäin epäilyttäväksi, kun pitävät esillä ja paasaavat päätoimialamielikuvaa luodessaan tulevaisuuden valuutasta, mutta vetävätkin tarkemmin kyseltynä päänsä pensaaseen, kieltämällä olevansa kryptovaluuttayhtiö. Kun nämä jantterit laitetaan seinää vasten, ilmoittavatkin olevansa vain koulutuspakettien myyjiä.

        Kyseinen koulutuspaketti on arvoton, koska sen sisältö on ainoastaan kuinka houkutella lisää ihmisiä liittymään pyramidiin.

        Jokainen voi havaita että 5000 euron "Koulutuspaketti", on ainoastaan luotu jotta pyramidiin haksahtaneet jättävät nämäkin rahat ulkomaalaisten perustajien taskuihin, eli nostamatta ulos yrityksestä.

        Myöhemmin mukaantulleet tuovat ensin liittyneille rahaa, ja ensin liittyneillekin on tehty ansa, jolla nekin jättäisivät rahat ulkomaalaisten haltuun.

        Albanian koko maan talous romahti aikoinaan kun Albanialaiset kovin innostuivat lähettämään rahat ulos maastaan.

        Ottakaa selvää ennenkuin hukkaatte oikeat rahat vaihtamalla ne leikkirahaan.

        Eikö jokainen tunne sadun Keisarin uudet vaatteet.


      • Näinsemenee

        Onecoiniin houkutellaan alkuun mukaan pienellä pääomalla. Muutamasta kymmenestä eurosta satasiin. Myöhemmin yhteistilaisuukissa luodaan hurmoshenkeä, ja manipuloidaan mukanaolevat sellaiseen käsitykseen, että olisi viisainta jättää niinsanotut palkkiorahat yritykseen, ostamalla yhä kallimmanhintaisia koulutuspaketteja. Koulutuspakettien rahoitus tapahtuu tietenkin jokaisen kohdalla siten, että on saatu huijattua ystäviä ja sukulaisia mukaan. Aina uusi mukaantulija aiheuttaa tuloja ennestään sisällä oleville.

        Sisällä olevia kannustetaan kaikin tavoin jättämään rahat tähän ulkomaalaiseen huijariyritykseen sisään siten että ostaisivat koulutuspaketteja portaittain aina lopuilleen 5000 euron pakettiin asti. Huijaus mikä huijaus.


    • väärinkäsitys

      Se olikin sivuston virhe. Sai kaikki takasin.

      • kuitennii

        Odotahan vuosi, niin näet että kaikki on huijausta!


      • Ponzitjonähty
        kuitennii kirjoitti:

        Odotahan vuosi, niin näet että kaikki on huijausta!

        Tutkintapyyntöjä ei välttämättä vielä ole poliisille satanut, koska toistaiseksi kukaan ei ole kokenut vielä tulleensa huijatuksi. Poliisi ei kuitenkaan voi tulevia huijattuja auttaa, koska kuten edellä toin esille, tämä huijaus on pedattu siten, että valtioiden rajat ylitetään eri vaiheissa niin moneen kertaan, että poliisien toimivalta ei ulotu.

        OneCoin on täysin arpajaishallinnon tiedossa ja keskusrikospoliisin erityisessä seurannassa.

        Olemattomien koulutuspakettien myyminen ylihintaan ei kuitenkaan ole rikos.

        Ainoastaan ostajan hölmöyttä.

        Huomionarvoista kuitenkin on, että jo 120.000 suomalaista ostaessaan koulutuspaketteja aiheuttaa 600 miljoonan euron katoamisen kansantaloudestamme. Omasta mielestäni tuo on maanpetosta ja sikäli rikosasia.


    • Multivisionäär

      Voi höpsöt, odottakaa nyt tovi. Ei ne ihan sukkana tule

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe