Vaatetilauksen toimituskulut Usasta Suomeen

ucla

Olisin tilaamassa tämmöistä hupparia UCLA storesta https://shop.uclastore.com/p-6000-ucla-classic-hooded-sweatshirt-navy.aspx

Tuote itsessään siis aika tarkalleen 50€ (57$) mutta mitenkähän paljon noin suunnilleen toimituskuluja tuohon päälle vielä tulee? Ja joutuuko tullissa vielä maksamaan tullimaksua/arvonlisäveroja? Jos jollain on kokemusta vaatteiden tilaamisesta jenkkilästä niin täällä yksi ensikertalainen ja apua tarvitseva...kiitos!

2

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ucla

      Vielä lisätäkseni tuohon niin onko näin että tullia ei tuosta mene? (jos tilauksen arvo toimituskuluineen on alle 150 euroa). Arvolisäveroa joutuu maksamaan kuitenkin 24% paketista toimituskuluista?

    • 1420

      Katselin vähän sivuston ilmoittamia postimaksuja USA:n ulkopuolelle.

      https://shop.uclastore.com/t-shipping.aspx

      Käytäntö on heillä outo. Pitäisi ensin tehdä tilaus. Sen jälkeen he pakkaavat tavarat ja laskevat, mitä postimaksut ovat paketille. Lähettävät sitten sähköpostissa ilmoituksen ostajalle, jonka tulee hyväksyä ennen kuin lähtevät jatkamaan ja laskuttamaan.

      Vaikka homma toimisi rehellisest,i on se alkeellinen ja hankala. Eivät ilmeisesti ole todellisuudessa kovin kiinnostuneita myymään USA:n ulkopuolelle. Muuten heillä olisi valmiit laskurit posimaksuihin.

      Suomem tulliin pitää maksaa alvia sekä tuotteen hinnasta, että postimaksusta 24 %. Erillistä tullia ei niin kuin tiedätkin mene alle 150 arvoisesta lähetyksestä. Tullin kurssi on helmikuulle 1 euro = 1,1398 USD. Tämäkin voi muuttua kesken kuukauden, jos euron arvo muuttuu voimakkaasti dollariin nähden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      682
      2637
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1326
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      112
      1205
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1175
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      46
      1064
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      985
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      939
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      102
      898
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe