Vaatetilauksen toimituskulut Usasta Suomeen

ucla

Olisin tilaamassa tämmöistä hupparia UCLA storesta https://shop.uclastore.com/p-6000-ucla-classic-hooded-sweatshirt-navy.aspx

Tuote itsessään siis aika tarkalleen 50€ (57$) mutta mitenkähän paljon noin suunnilleen toimituskuluja tuohon päälle vielä tulee? Ja joutuuko tullissa vielä maksamaan tullimaksua/arvonlisäveroja? Jos jollain on kokemusta vaatteiden tilaamisesta jenkkilästä niin täällä yksi ensikertalainen ja apua tarvitseva...kiitos!

2

167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ucla

      Vielä lisätäkseni tuohon niin onko näin että tullia ei tuosta mene? (jos tilauksen arvo toimituskuluineen on alle 150 euroa). Arvolisäveroa joutuu maksamaan kuitenkin 24% paketista toimituskuluista?

    • 1420

      Katselin vähän sivuston ilmoittamia postimaksuja USA:n ulkopuolelle.

      https://shop.uclastore.com/t-shipping.aspx

      Käytäntö on heillä outo. Pitäisi ensin tehdä tilaus. Sen jälkeen he pakkaavat tavarat ja laskevat, mitä postimaksut ovat paketille. Lähettävät sitten sähköpostissa ilmoituksen ostajalle, jonka tulee hyväksyä ennen kuin lähtevät jatkamaan ja laskuttamaan.

      Vaikka homma toimisi rehellisest,i on se alkeellinen ja hankala. Eivät ilmeisesti ole todellisuudessa kovin kiinnostuneita myymään USA:n ulkopuolelle. Muuten heillä olisi valmiit laskurit posimaksuihin.

      Suomem tulliin pitää maksaa alvia sekä tuotteen hinnasta, että postimaksusta 24 %. Erillistä tullia ei niin kuin tiedätkin mene alle 150 arvoisesta lähetyksestä. Tullin kurssi on helmikuulle 1 euro = 1,1398 USD. Tämäkin voi muuttua kesken kuukauden, jos euron arvo muuttuu voimakkaasti dollariin nähden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      363
      8093
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2372
    3. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      833
    4. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      24
      795
    5. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      792
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      783
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      66
      760
    8. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      746
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      11
      726
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      683
    Aihe