Elokuva hukassa

pää meinaa seota

Muistaako kukaan tällaista suomalaista tv-elokuvaa noin 35 vuoden takaa?

Oltiin maaseudulla, perheessä oli alkoholisoitunut mies, alistettu vaimo ja noin 12-vuotias poika. Tytär oli lähtenyt maailmalle.

Tytär työskenteli jossain kiertävässä huvipuistossa tai sirkuksessa stripparina, ja kun tämä kyseinen huvipuisto tuli sinne tytön kotipaikkakunnalle, niin tyttöhän meni tietysti kotonaan käymään. Keikisteli mm. siellä jossain veden äärellä alasti aurinkoa ottamassa ja tämä pikkuveli vakoili häntä pusikosta.

Jossain kohtauksessa kun tyttö ja poika olivat kahdestaan, poika kysyi tytöltä että "ookko sie se rippari?". En muista mitä tyttö vastasi.

No. Muutaman päivän kotona oltuaan tyttö palasi takaisin työhönsä. Samaan aikaan kotona isäukko oli lähdössä huvittelemaan ja pyysi vaimoltaan rahaa. Vaimo ei meinannut antaa niin äijä nosti nyrkin vaimonsa naaman eteen ja virnuili pirullisen näköisenä. Ja rahaa tuli.

Seuraavaksi äijä horjahteli humalassa siellä huvipuistossa ja tirehtööri huuteli jonkun teltan edestä että "tulkaa katsomaan stripparia" ja kun äijä horjahteli lähemmäs niin tirehtööri jatkoi että "ja siitä herra sisään katsomaan suuren maailman menoa".

Äijä meni telttaan ja elokuva loppui siihen kun ahdistuneen oloinen äijä kompuroi ulos teltasta ja kaatui teltan ulkopuolelle, ilmeisesti kuollen siihen paikkaan.

Muistaakseni vanha kunnon Martti Pennanen esitti tätä alkoholisoitunutta perheenpäätä, muut nättelijät eivät ole jääneet mieleen.

Vuosi taisi olla 1982 kun tämän telkkarista näin. On se voinut senkin jälkeen tulla ja sitä ennenkin, en osaa yhtään arvioida valmistusvuotta. Jostain syystä tämä on jäänyt kummittelemaan päähän ja olisi mukava tietää mikä elokuvan nimi oli.

Jos joku muistaa niin kertokoon, kiitos.

2

125

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1413
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      87
      1012
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      854
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      297
      768
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      83
      661
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      50
      644
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      631
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      627
    9. 42
      614
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      584
    Aihe