Onko kenelläkään muulla kanssasisarella hiivaa, joka uusii tiheään tahtiin? Siis todella tiheään. Itselläni hiiva tulee noin kerran kuukaudessa, joskus parin kuukauden välein. Lääkärit eivät osaa ja ennen kaikkea eivät halua tehdä vaivalle mitään. Itsehoitolääkkeillä ei ole mitään vaikutusta, tabletit eivät juurikaan tehoa, ei voiteet eikä estohoidot.
Lääkäri aina vain voivottelee, että ei hän osaa asialle mitään tehdä, se nyt vaan on ikävä vaiva. Onko hän väärässä vai olenko minä _oikeasti_ toivoton tapaus. Miten usein ja millä lääkkeillä toistuvaa hiivaanne on hoidettu?
Olen koittanut muuttaa ruokavaliota, olen käyttänyt limakalvoja parantavia voiteita, mutta aina se vaan uusii. Ainut keino sen parantamiseen on aika, eli se menee noin viikossa itsestään ohi.
Lääkäri aina vain voivottelee, että ei hän osaa asialle mitään tehdä, se nyt vaan on ikävä vaiva. Onko hän väärässä vai olenko minä _oikeasti_ toivoton tapaus. Miten usein ja millä lääkkeillä toistuvaa hiivaanne on hoidettu?
Olen koittanut muuttaa ruokavaliota, olen käyttänyt limakalvoja parantavia voiteita, mutta aina se vaan uusii. Ainut keino sen parantamiseen on aika, eli se menee noin viikossa itsestään ohi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ettei olisi kondylooma virus..?onko otettu papa näyte?minulle lääkäri ainakin sanoi että useimmat luulevat että on hiivaa,ja sitä sitten hoidetaan antibiooteilla yms..mutta usein se sitten paljastuukin kondyloomaksi testien kautta.kun oireet ovat samantapaiset,eli kutina
Papa on viimeksi otettu vuosi sitten, jolloin oli täysin puhdas, ja nyt otettiin viime viikolla, tulos selviää parin viikon kuluttua.
Hiivaviljelyssä aina kasvaa hiivaa, eli kyllä se sitä on. Lääkärin kommentti aina sitä ottaessaan on, ettei täällä mitään hiivaa näytä olevan, mutta silti tulos on aina positiivinen.
mulla: tuntuu ettei hiiva parane edes hetkellisesti vaikka mitä yritän..koko ajan kuitenkin joku siellä jyllää ja aiheuttaa jopa unettomuutta!(sukupuolitautitestit negatiivisia).. tosin mulla on joskus todettu kondylooma mutta eikö se aiheuta lähinnä visvasyyliä ja solumuutoksia?? en ainakaan ole kuullut että se aiheuttais hiivaa tms kutinaa?
Mä kärsin vuosia samasta vaivasta, ja vihdoin löysin avun ruokavalionmuutoksella. En tiedä mitä itse oot kokeillu, mutta mulla autto vaalean leivän, karkkien ja sipsien yms. muitten herkkujen poisjättäminen, häipy hiivat samantien!
Ruokavalio on muutettava pitkäksi ajaksi, vain pari viikkoa ei auta.
Ruokavaliooni ei kuulu hiiva, sokeri, rasva, ylimääräinen suola.
Tutkin jokaikisen ostamani tuotteen selosteet tarkkaan.
Ei edes hedelmiä ja vain sitä ainutta hiivatonta ruisleipää, joka kaupasta löytyy (kysy myyjältä).
Syön vitamiineja. Erittäin tärkeitä ovat gefilus-tuotteet. Kaksi tablettia päivässä gefilusmaito.
Luontaistuotekaupasta hiivantuhoojalääkettä.
Paljon kasviksia ym.
Ennen vaivoinani oli kauheat ilmavaivat ja usein ilmaantuva alapäähiiva, nyt olen suht kunnossa. Oireet pilasivat jokapäiväisen elämäni, joten en ruokavaliostani lipsu.
Mitä olet valmis terveytesi eteen tekemään?
Hae googlesta hakusanalla hiivasyndrooma.
Olen kärsinyt samasta ongelmasta vuosia. Tabletit ja voiteet auttavat hetkeksi, mutta kutina & kirvely palaa. Onpa miesystävänikin joutunut syömään lääkekuureja, koska on saanut bakteereja minulta. Pari vuotta sitten löytyi (ainakin pitempi aikainen) helpotus. Asun nimittäin Saksassa, ja täällä lääkärini suositteli rokotusta tulehduksia vastaan. Sain alussa kolme ruisketta parin viikon välein ja sitten vielä yhden puolen vuoden jälkeen. On auttanut! Maksoi yhteensä n. 75 euroa, mutta onpa olo ollut sen jälkeen loistava. Eikö tällaista rokotetta löydy Suomesta?