Tulossa erinomainen kanootti kesä.

Intiaani etelästä

Suomen suvessa riittää nähtävää ja koettavaa. Kanoottia kiskotaan järveltä toiselle ja kalan hinta laskusuunnassa. Oikein orotan teltan kanssa pitkiä kuumia suviöitä. Parempi alkaa jo suunnittelemaan vapatelinettä kanootin kylkeen.

1

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkeukko

      Oikeassa olit. Viimesyksynä ostin Yli 40 v vanhan inkkarin, hieman toisen näköinen kuin nämä nyky inkkarit. Keväällä korjasin sen .Aiemmin en ole meloskellut. Rakensin kanoottiin selkänojallisen irroitettavan keski-istuimen. Biltemanilta tilasin alle kahdenkympin kajakkimelat. Jouduin jatkamaan varsia 50cm jotta ne soveltuisivat paremmin. Myönnettäköön että liki 70 ukolle ensimmäinen tunnin reissu oli yhtä tuskaa. Lenkit pitenivät joka kerta. Pisin aika yhteen menoon yhdellä kusitauolla 3h 48 min.
      Kaikkiaan meloskelin toukokuun ja elokuun viimeisen päivän aikana yli 70 tuntia. Matkaa on vaikea arvioida. Painon menetys viitisen kiloa.
      Aloin suunnitella myös tätä uistelu juttua, mutta en viitsinyt sitten yhdistää kahta harrastusta.
      Kyllä kalat on uisteltava kalliimmilla peleillä.
      Melonta vei kyllä sieluni. Ikä ei ole este uusille asioille. Enemmänkin vaimo aluksi pisti hanttiin.
      Purjelautailu on ollut nykyisin hieman jäissä. Aattelin kuitenkin vielä sit seitkytvuotis päivänä käydä heittämässä pienen lenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3723
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2454
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      33
      1983
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      20
      1724
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1679
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1588
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1572
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1447
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1409
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      96
      1408
    Aihe