Tulossa erinomainen kanootti kesä.

Intiaani etelästä

Suomen suvessa riittää nähtävää ja koettavaa. Kanoottia kiskotaan järveltä toiselle ja kalan hinta laskusuunnassa. Oikein orotan teltan kanssa pitkiä kuumia suviöitä. Parempi alkaa jo suunnittelemaan vapatelinettä kanootin kylkeen.

1

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkeukko

      Oikeassa olit. Viimesyksynä ostin Yli 40 v vanhan inkkarin, hieman toisen näköinen kuin nämä nyky inkkarit. Keväällä korjasin sen .Aiemmin en ole meloskellut. Rakensin kanoottiin selkänojallisen irroitettavan keski-istuimen. Biltemanilta tilasin alle kahdenkympin kajakkimelat. Jouduin jatkamaan varsia 50cm jotta ne soveltuisivat paremmin. Myönnettäköön että liki 70 ukolle ensimmäinen tunnin reissu oli yhtä tuskaa. Lenkit pitenivät joka kerta. Pisin aika yhteen menoon yhdellä kusitauolla 3h 48 min.
      Kaikkiaan meloskelin toukokuun ja elokuun viimeisen päivän aikana yli 70 tuntia. Matkaa on vaikea arvioida. Painon menetys viitisen kiloa.
      Aloin suunnitella myös tätä uistelu juttua, mutta en viitsinyt sitten yhdistää kahta harrastusta.
      Kyllä kalat on uisteltava kalliimmilla peleillä.
      Melonta vei kyllä sieluni. Ikä ei ole este uusille asioille. Enemmänkin vaimo aluksi pisti hanttiin.
      Purjelautailu on ollut nykyisin hieman jäissä. Aattelin kuitenkin vielä sit seitkytvuotis päivänä käydä heittämässä pienen lenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      75
      1011
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe