Ryöstetty ruotsin ylioppilaskirjoitus

On tyrmäävää, että Carl Haglund kuvaa RYÖSTÖKSI ruotsin kirjoittamisen muuttamista vapaaehtoiseksi, ja se sana tässä yhteydessä kertoo heistä enemmän kuin tuhat kuvaa.
http://online.vasabladet.fi/Artikel/Visa/51999
"Det var redan illa att SFP var tvunget att acceptera röveriet av studentsvenskan."
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yli 40 vuotta sitten luin pakollista ruotsia yli 10 vuotta - en ole tarvinnut lainkaan (kilpailija Ruotsilla samat tuotteet ja vientimaat)
saman ajan luin englantia - se oli vientitöiden syömähammas

Ikätoverit Ruotsissa lukivat samaan aikaan kahta pitkää vierasta kieltä - saivat tuplasti enemmän syömähampaita.

Ruotsalaiset osaa myydä, suomalaiset ei - mistähän mahtaa johtua?

Äänestä

Tekniikka & talous

Google ei palkkaa suomalaisia tietotekniikka-ammattilaisia syynä heikko englannin kielen taito. 4 miljardin investoinnit menevät todennäköisesti Ruotsiin eikä Suomeen. Ministeri Lenita Toivakka (kok.) kannattaa pakkoruotsia.

Toivakka on 100% pakkoruotsin kannattaja. Häpeä tyhmyyttäsi ministeri Toivakka ( Kok). Mitä nyt kun paskat on jo housussa?

316 Lenita Toivakka (kok.)

Äänesti kansalaisaloitetta vastaan eduskunnassa.

Äänesti alueellista kokeilua vastaan eduskunnassa.

Tekniikka & Talous

http://lite.tekniikkatalous.fi/etusivu/6432-ministeri-huolissaan-google-ei-kelpuuttanut-suomalaisia-tyottomia-ongelmana-kielitaito

Kokoomus kannattaa pakkoruotsia ja haluaa liittyä tyhmien-kerhoon ministeri Toivakan johdolla.

Äänestä
  • Toivakka saanut lahjuksia säätiöiltä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tyrmäävä ajatus kirjoitti:

On tyrmäävää, että Carl Haglund kuvaa RYÖSTÖKSI ruotsin kirjoittamisen muuttamista vapaaehtoiseksi, ja se sana tässä yhteydessä kertoo heistä enemmän kuin tuhat kuvaa.
http://online.vasabladet.fi/Artikel/Visa/51999
"Det var redan illa att SFP var tvunget att acceptera röveriet av studentsvenskan."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu