Missä tuhopolttaja luuraa?

tar-uno-brännas

Missähän se maankuulu tuhopolttaja nyt lymyää. Tuli on outo eläjä kuten Konsta Pylkkänen sanoi, mutta tulentekijä; sehän se vasta oudompi eläjä on. Liekö poltellut varastoon muutaman vuoden tarpeet?

25

926

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sussiunatkoon

      Niinpä ei ole onneksi poltellut mitään hiljattain. Jos nukkuu talviunta ja herää kun lumet ovat sulaneet. Sitten ei jää jalanjälkiä, kun kevät koittaa. Ellei sitten ole joutunut susilauman suuhun. Auranmaan Viikkolehdessä oli juttu, jossa kerrottiin, että susia havaittu Pöytyällä ja Oripäässä. Konsta Pylkkänenhän narrasi lapsia kertomalla tuliketusta, jonka hännänpäästä kiilui valoa.

    • sittensekin

      Sielläköseikkailee

    • nostan

      Ylös

    • moih

      ......

    • Tiettäväinne

      Taas iskussa. Täydellinen ajoitus ja paikka. Palo näkyi laajalle pimeällä, paikalla vähän liikennettä ja vaikea pääsy. Sai siis ison yleisön eikä jää kiinni. Sytytti palamaan juuri kun pikkutiellä vähäisinkin liikenne seis, suomi ruotsi ottelun kolmannen erän ollessa käynnissä, jolloin ihmiset tietysti kotona sisällä ruutujen äärellä. Saas nähdä mitä huomenna palaa kun pelataan finaali Venäjää vastaan ja kadut taas tyhjillään.

    • Tulitikullako

      Katso Google Maps: Turuntie 112, Aura. Kuva on otettu lokakuussa 2011, jolloin isoon varastorakennukseen oli uusi peltikatto juuri saatu liki valmiiksi. Ruodelaudat olivat vielä tasaamatta päistä.

      • tietoo

        Sitä minäkin ihmettelen, että tulitikuillako saatu syttymään? Itse en meinaa saada puita pesässäkään aina syttymään, jos ei ole hyviä tuohisytykkeitä. Taitaa taas käydä niin, että palon sytyttäjää ei saada selville. Liittyyköhän Pitkäniityssä joku aika sitten autiotalon tuhopolttoon?? Muuten olivatko ne museoautot rakennuksessa sisällä? Uutisen mukaan kymmenkunta paloi tulipalossa ja arvo jotain kymmenentuhatta €uroa. Ainakin rakennuksen piha-alueella on ollut monta autonromua jo vuosikausia. Itsellänikin on wanha amerikanrauta. Olis kiva tietää maksaisiko joku siitäkin muutaman tuhat €uroa. Kuka omisti ulkorakennuksen ja oliko vakuutettu ??


    • Taktiikkaa

      Palopaikka on ihan maantien vieressä. Pakkasta oli paljon. Tuhopolttaja oli autolla liikkeellä. Hyvin oli saanut syttymään! Ehkä oli heittänyt päädyn pikkuikkunan rikki ja siitä polttopullon?

    • anon5678

      Mitkäs noi kaikki osoitteet nyt sitten on missä on riehunut? Poliisin mkaan pirrettäessä kartalle 10km ympyrä kaikki sen sisällä.

      • liekkejä

        Osoitteet on mainittu lehdissä olleissa tuhopolttoa koskevissa uutisissa. Suosittelen tutustumaan uutisiin. Pyromaanilla on todella tarkat tiedot tyhjillään olevista rakennuksista, kun on osannut mennä ko. kohteisiin. Viimeisin tapaus oli Yläneellä, kun maatilan halli paloi maan tasalle ja vieläpä niin sanotusti pihapiirissä !! Kukaan ei taaskaan "huomannut" mitään. Poliisi pyytää kansalaisilta vihjeitä. Pyromaania varmaan huvittaa seurata uutisointia ja nauttii tilanteesta. Aika usein rikoksen tekijät kuulemma palaavat rikospaikalle. Onkohan tulipalon sammutusta ollut seuraamassa joku tyytyväinen ilme kasvoillaan ?? Tuhopolttajien motiiveja on tutkittu jopa lääketieteellisin keinoin ja tulokset kertovat, että tekijä voi jopa saada erektion, kun katselee liekkimerta. Törkeää huumoria käyttäen, mutta tuli mieleeni, onkohan tuohopolttajalla kiima-aika näin alkuvuodesta? Missä on muuten luurannut tämän väliajan ?? Onkohan ollut "ulkomailla" ja nyt palannut pesäpaikkaansa. Tosiasia on, että on ainakin onnistunut jolkottelemaan pakoon, niinkuin susi saartorenkaasta.


    • Ei-suojelija

      Jos epäilyt polkupyöräilijästä pitävät paikkansa, eikö olisi jo syytä lopettaa suojelu ja ilmoittaa kaikki epäilyt.

    • Paterik29

      Kohta se iskee!

    • niinseo

      Se on tapettu

      • pyromaaniko

        Oleks varma, et on tapettu. Tänä aamuna n. klo 5.30 paloi suuren kokoinen ok-talo Loimaalla. Oli kuulemma ollut jonkun aikaa tyhjillään. Tarkoittaako tyhjillään sitä et asukkaat olivat muuttaneet pois vaan muuten vaan jossain muualla tilapäisesti?
        Kai nyt sit tutkitaan palon syttymissyytä, joka selviää tai sitten ei selvii.


      • niinseo
        pyromaaniko kirjoitti:

        Oleks varma, et on tapettu. Tänä aamuna n. klo 5.30 paloi suuren kokoinen ok-talo Loimaalla. Oli kuulemma ollut jonkun aikaa tyhjillään. Tarkoittaako tyhjillään sitä et asukkaat olivat muuttaneet pois vaan muuten vaan jossain muualla tilapäisesti?
        Kai nyt sit tutkitaan palon syttymissyytä, joka selviää tai sitten ei selvii.

        Olen varma. Loimaalla on copycat.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siis kaikki tupakoitsijat ovat outoja sitähän sä tarkoitit? Ja kaikki takkaan tulen laittajat, puusaunan lämmittäjät, kynttilän polttajat jne.
      Ter. tupakoimaton
      Outoja oomme kaikki.

    • Anonyymi

      Ja se oli Tomi Kedonperä Liedon Päivästöstä

    • Anonyymi

      Ei asu enää siellä vaan Liedon Kirkonkylässä

    • Anonyymi

      Oletko

    • Anonyymi

      Asuuko siellä

    • Anonyymi

      Anni

    • Anonyymi

      Onkohan auralaiset räkänokat saaneet kyydin Loimaalle????

    • Anonyymi

      On.

    • Anonyymi

      Kaarinassa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5721
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      55
      2995
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2635
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2321
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2073
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      2026
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1726
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1315
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1227
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1133
    Aihe