Koska niissä tulee esille kysymys pakkoruotsista!
Odotamme innolla miten haglund ja stubb kiemurtelevat ja punoittavat ..:)
Odotamme innolla miten haglund ja stubb kiemurtelevat ja punoittavat ..:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei huolta Haglundilla ja Stubila, kun suurin osa suomen asiantuntioista eri tahoilla tietää että 74% kansasta on täysin pihalla pakkoruotsin ja ylimitoitetun virkamiesruotsin hyödyistä surutahoille.
Eihän kansa voi tietää ja olla oikeilla jäljillä.
Pakkoruotsi tulee pysymään yhtenä suomen kivijalkana ainakin toiset puolvuosisataa!
Wideroos ennusti jo kielivaaleja. Ja ne myös tulevat.
Pakkoruotsin poistaminen nousee keskeiseksi vaalteemaksi.
www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi
Kielivaalit on tulossa!
Toivoa sopii...
Mutta oletettavaa on että valtakoneisto tukahduttaa kieli keskustelun ja pakkoruotsi jatkaa voimakkaammin suomalaisessa yhteiskunnassa...
Suomalaisilla on mahdollisuus vaikuttaa tuohon RKP:n valtaan, mutta kun sitä tahtoa piilotellaan eikä viitsitä tehdä asialle mitään. Äänestämällä oikeita edustajia tuo RKP:n mahti murenisi kuin hiekkalinna tuulessa.
" Äänestämällä oikeita edustajia tuo RKP:n mahti murenisi kuin hiekkalinna tuulessa."
Keitä nuo olisi? Ei ainakaan Halla-aho. Hän pelsti RKP:n jo menetetyn meppipaikan änkyröinnillään juuri ennen EU-vaaleja.
Persuihin en luottaisi, koska en usko muiden suurten puolkueiden haluavan niitä sotkemaan jo entisestään liian vaikeata tilannetta. Ja Soini varmaan loppumetreillä keksii taas jonkun "kynnyskysymyksen".
No, jos juontajana on Jan Andersson, niin eipä tarvitse pakkoruotsittajien pelätä, että keskustelu pääsisi liikaa kääntymään ruotsalaiskotkotusten mielettömyyksiin ja kustannuksiin.
Taas kerran ruotsinkielinen päättää mistä suomenkieliset saavat puhua, aivan kuten jo 500 vuotta sitten.
Ei pelkää. Asiasta äänestetään eduskunnassa muutaman viikon päästä, ja sen jälkeen tuo asia on taas muutamaksi vuodeksi eteenpäin päätetty.
RKP toivoisi että vähemmistökriittiset yltyvät hitonmoiseen änkyröintiin koska se tiivistää rivit sekä toisi sympatiaääniä. EU-vaaleissa Halla-aho pelasti puolueen melkein varmuudella menetetyn meppipaikan. Kuka tällä kertaa kantaa tuon "vastuun"?
Soini? Terho? Halla-aho? Joku muu?
Ei Jan Anderssonkaan voi enää tehdä vitsikästä kysymystä Wallinille ja jättää asiaa siihen. Hänellä on sen verran itsesuojeluvaistoa, että ei ainakaan hirnuen pilkkaa 3/4 kansan mielipidettä.