Onko operaatio kovinkin työläs suorittaa vai pystyykö ylipäätään itse tekemään? Tarvitaanko osaamista ja erikoistyökaluja?
Katsastuksessa totesivat Citroenin raidetangon sisäpään kovin väljäksi?
Hammastangon vaihtaminen?
12
12354
Vastaukset
- elias8884845
hei, haluatko korjaa autosi korjaamolla? työ onnistu halvalla. otta yhteyttä: [email protected]
- Tarvitaan
Osaamista, mutta yleensä ei erikoistyökaluja. Periaatteessa näin: pallonivelet, rattiakseli hammastangon ruuvaus korista irti. Aurauskulmien säätö pitää tehdä. Jos on ohjaustehostin, niin öljyputkien yms kanssa joutuu pelaamaan.
- 1d7
Hammastanko ja raidetangon pää ovat kaksi eri asiaa.
Raidetangon sisemmän pään vaihto voi vaatia joissain automallissa erikoistyökalua, mutta useimmiten sinne käy normi lenkkiavain. Jos sisäpää on väljä, on suojakumikin todennäköisesti puhki(haitarin näköinen), jonka seurauksena pallonivel on kuivunut.
Ulomman raidetangon pään irroitus pyörän navasta voi myös vaatia erikoistyökalua, riippuen automallista.
Aurauskulmat kannattaa tarkistuttaa, ellei muista tehdä tarvittavia mittauksia työntömitalla ennen raidetangon päiden purkamista.(pituus)
Hammastangon vaihtaminen vaatii jo enemmän osaamista, joissain automalleissa voi vaatia kikkailua, esim. nostamaan moottoria tai laskemaan apurunkoa.- Joskustehnyt
"Ulomman raidetangon pään irroitus pyörän navasta voi myös vaatia erikoistyökalua, riippuen automallista."
Älä nyt viitsi kun et osaa.
Ei se raidetangon ulompi pää ole kiinni pyörän navassa vaan olkatuessa. Eikä sen irrottamiseen erikoistyökaluja tarvita. Osaaminen, vipu, pajavasara ja tavallinen vasara riittää. Eikä aurausta kannata tarkastaa vaan pitää mitata ja säätää teitpä homman miten tahansa.
Hammastangon vaihtaminen ei vaadi yhtään enempää osaamista kuin sen sisemmän nivelen mahdollinen kiristäminen, vaan vähemmän.
Olisit hiljaa kun et osaa. - Anonyymi
Apurunkoa alaspäin. Auton oltava ylhäällä nostimen varassa, tai muulla tavoin ylhäällä ja hyvin tuettuna, ettei putoa niskaan ja sopii tekemään huoltoa. Etupää silleen, että pyörät voi ottaa irti ja raidetangot irti olka-akselista, joissa on pallonevelet. Tehostamaton hammastanko on helpohko ottaa irti ja vaihtaa uuteen. Tehostimella varustettu on jo vaativampi, kun siinä on kiinni hydrauliikka putkia.
- joskustehnyt
Tuskin hammastangon sisäpään nivel on mennyt. Veikkaisin, että hammastangon oikeanpuoleisen liukulaakeroinnin muoviholkki on kulunut. Siitä tulee välyksen tuntu. Voit osataa sen muoviholkin muutamalla eurolla tai kiristää mellapellillä (joka taitaa olla kiellettyä). Hammastanko pitää joka tapauksessa ottaa pois paikaltaan oli vika kummassa tahansa. Ja pane sitten kaikki takaisin siihen hampaaseen missä olivat alkujaankin niin ei tule yllätyksiä. Siis hammaspyörä itse tankoon kuin myös ohjausakseliin.
- Sami200
Onkohan vika hammastangossa vai raidetangossa. Raidetangon sisäpään vaihto saattaa tarvita erikoistyökalun tai luovuutta irroitukseen ja asennukseen. Ei välttämättä tule tarpeeksi ulos että kiintoavaimella pääsisi kääntämään. En suosittele koti kontein tekemään jos ei tiedä mitä tekee. Liian usein on nähty naapurin reiskan vaihtamia sisäpäitä jotka löystyy kun aurausta säädetetään. Jos ajaessa löystyy voi vaikka henki lähteä joltakin.
- Joskus.vaihtanut
Älä nyt viitsi kun et osaa.
Ei se noin mene.
- Anonyymi
Paljonko autokorjaamo veloittaa vaihdosta, jos ohjausvaihde on hankittu.
Hammastangon vaihtaminen vaatii jo enemmän osaamista, joissain automalleissa voi vaatia kikkailua, esim. nostamaan moottoria tai laskemaan apurunkoa. - Anonyymi
Niin, miksihän se hammastanko ensinnäkin pitää vaihtaa?
Selvitäpä tämä ensin, ettei tule tyypillistä teinipoijan sutta: Vaihdellaan kalliita osia suurella vaivalla ja ja rahalla ja vika ei korjaannu, kun ei edes tiedetä, missä se vika on ja millainen siellä. Tämä on AINA lähtökohta!
Ja sitten: ÄLÄ edes yritä jos et osaa! Teet kuitenkin osaamattomuudellasi enemmän vahinkoa ja se alkuperäinenkin vika tuskin poistuu. Tämän olen nähnyt monen monta kertaa. Omistakin töppäilyistäni, täytyy tunnustaa.- Anonyymi
Se, ettei sulla hommat suju, ei tarkoita sitä etteikö ne voisi jollakin toisella onnistua ihan hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se, ettei sulla hommat suju, ei tarkoita sitä etteikö ne voisi jollakin toisella onnistua ihan hyvin.
Kanssa-apinan tanssi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2533865- 603771
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1143058Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572748Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1302605Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352152Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012061Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711279