Kahden katkaisijan korvaaminen yhdellä.

Eli meillä on vessassa kaksi valoa, joille molemmille on oma katkaisija. Kyseessä vanhanaikaiset katkaisijat: http://www.clasohlson.com/medias/sys_master/8873422651422.jpg vähän tuon tyylinen.

Haluaisin ne yhdelle katkaisijalle remontin yhteydessä kun joka tapauksessa ne molemmat laitetaan aina päälle. Johtoja vanhaan rasiaan tulee kolme. Musta, sininen ja ruskea. Miten saan kytkettyä yhdelle katkaisijalle nämä valot. Pikaisesti kokeilin niin sain aina jomman kumman palamaan, en molempia.
9120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kaksi niistä johtimista pitää laittaa samaan liittimeen.

Äänestä
  • Laita se sininen ja ruskea yhteen ja kytkimen toiseen napaa. Se musta (tuleva vaihe) toiseen. Jos ammattiseppä sen tehnyt niin näin.

    Äänestä

Tämäkin on niin yksinkertainen homma, että jos ei osaa, niin parempi jättää tekemättä. Johtojen väreistä ei ole harmainta aavistusta täällä kenelläkään, varsinkin vanhassa asennuksessa voivat olla ihan mitä sattuu, joten varmaa neuvoa mahdoton antaa.

Äänestä
  • Nimenomaan sähkötyöt on sellaisia, jota jokaisen kodin jauhopeukalon pitää opetella kokeilemalla.

    Äänestä

Laitat kaikki kolme piuhaa saman ruuvin alle niin varmasti kaikki palaa.
ellei lamput rikki.

yksi johtimista on syöttävä virtajohto, elikkä L1, muut piuhat menevät lampuille.

L1 kytket katkaisjan tulon , tai nuoli sisään, ja kaksi muuta saman ruuvin alle katkaisijan lähtöön.

Jonkinlaisella sähkökynällä näet mikä johtimista on L1 vaihejohdin.
luutavasti se ei ole sininen.

kerroppa miten kävi.

Äänestä

Kai sä tajuat että vaikka valo syttyy, niin kytkentä ei välttämättä ole oikein, vaan se voi olla vaarallinen? Sähkön kanssa pitää tietää mitä tekee.

Äänestä
  • Kun kyseessä on valokytkin ja valot saa syttymään ja sammumaan, ei se enää muutoin voi väärin olla.

    Äänestä

  • voltti kirjoitti:

    Kun kyseessä on valokytkin ja valot saa syttymään ja sammumaan, ei se enää muutoin voi väärin olla.

    Oletko koskaan kuullu valokytkimen lisäliittimistä, joissa voi ketjuttaa esim. nolla- ja suojamaajohtimia? Vaikka valot syttyy ja sammuu, voi lisäliittimiin kytketyt ketjutetut johtimet olla kytketty väärin ja vaarallisesti.

    Äänestä

  • Minkä johtimen meinasit laittaa x-liittimeen, mustan, sinisen vaiko ruskean? Laitoitpa minkä hyvänsä, kysyjän valokytkin ei enää toimikkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sähkötvessaan kirjoitti:

Eli meillä on vessassa kaksi valoa, joille molemmille on oma katkaisija. Kyseessä vanhanaikaiset katkaisijat: http://www.clasohlson.com/medias/sys_master/8873422651422.jpg vähän tuon tyylinen.

Haluaisin ne yhdelle katkaisijalle remontin yhteydessä kun joka tapauksessa ne molemmat laitetaan aina päälle. Johtoja vanhaan rasiaan tulee kolme. Musta, sininen ja ruskea. Miten saan kytkettyä yhdelle katkaisijalle nämä valot. Pikaisesti kokeilin niin sain aina jomman kumman palamaan, en molempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu