Kiinnostus kielipolitiikkaa kohtaan näyttää hiipuvan. Aloituksia ja keskustelua on huomattavan paljon vähemmän kuin ennen. Aika ajaa tiettyjen aatteiden ohi ja nyt näyttää olevan äärifennomanian vuoro.
Palsta on kuihtunut
Äimän-Käki
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kas vain. Ilmeisesti joku Suomi24:n ruotsalaisista sisäpiiriläisistä otti heti sivuston uusintapäivänä käyttöönsä vapaana olleen nimimerkkini. No, pakkoruotsittajilta voi odottaa miten likaisia temppuja tahansa, joten sitä ei kannata ihmetellä. Mutta Suomen kielipolitiikasta olen kyllä edelleenkin ihan äimän käkenä!
Pyydän lukijoita huomaamaan, että feikki-Käki käyttää varastetussa nimimerkissään väliviivaa, kun taas aito ja oikea Äimän Käki kirjoittaa nimimerkkinsä alleviivalla.
Äimän Käki
Jaahas, olipas hauska käänne taas kerran. Alkuperäinen Äimän Käki ilman väli- tai alaviivoja käyttää jatkossa pakosta väliviivaa. Alaviivaa käyttävä Äimän Käki on halpa kopio, alatyylinen nimimerkkiään myöden.
No kerropa sitten sinä, väliviivakäki, mitä mieltä olet siitä, kun väitän, että rkp on fasistinen puolue, ja perustelen väitteeni mm. allaolevassa säikeessä:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13004034
Viisain vastaus lienee että älä ruoki trollia. En vastaa siis mitään.
Tänäänhän on PÄINVASTOIN normaalia vilkkaampi kielikeskustelupäivä!
Kunhan nettisveko vain unelmoi. Mutta ei kielikeskustelu katoa, vaan vain kiihtyy kunnes kielivapaus koittaa. Ei auta, vaikka svekotahot yrittävät sabotoida vapaata keskustelua foorumin "uudistuksella". Nikkevarkaus osoittaa nettisvekojen epätoivon. ;-)
Svekopaatit ovat todella hädissään. Ne ovat tajunneet, että paskorutsin lähtölaskenta on alkanut. Nyt ne ottavat käyttöön viimeisetsin kusetussysteemit, kuten juuri nikkivarkaudet.
Smör smör svekopaatteja. Niitä voisi sääliä, ellei niiden söpö pehmonallenaamio olisi jo pudonnut ja allaovat suomut paljastuneet.