Sain tänään kaksi englanninkielistä sähköpostia, joissa molemmissa ilmoitettiin minun voittaneen nettilotossa miljoona dollaria. Kyse on kuulemma maailmanlaajuisesta lotosta, jossa ovat mukana ihan Microsoft ja Bill Gates. Minua pyydettiin ottamaan yhteyttä tiettyyn sähköpostiosoitteeseen. Ensin minun piti kuitenkin lähettää heille käsittelykuluja 3000 €.
Olin lukenut juuri vähän aikaa sitten lehdestä jutun, jossa varoiteltiin kyseisestä huijarista. Ihmiset ympäri maailman olivat menettäneet euronsa, eivätkä olleet enää sen jälkeen kuulleet voittorahoistaan yhtään mitään.
Onneksi en mennyt samaan ansaan.
Varokaa huijareita netissä!
6
3795
Vastaukset
- J-J
Saa kyllä olla melkoinen tampio joka tollaseen menee ja maksaa jonkun 3000€. Iänkaikkisen vanha huijaus vieläpä tuo olet voittanut maksa käsittelykuluja :). Toisaalta ihminenhän on perso rahalle, joten voihan tuo joihinkin upota.
- hacker*
Surekee yritys sen lähettäneeltä.
- ihmettelenpä vaan
Kuka on niin dorka, että lähettää 3000euroa tuollaiseen juttuun, itteäänpä saavat vaan syyttää kun uskovat kaiken maailman höpinöitä!
- todellakin dorka
minulle tuli joku puol vuotta sitten samantapanen viesti ja mun piti maksaa 2000e sinne. maksoin sen ja odottelin vastausta reilu pari viikkoa, mutta ku ei tullu niin aloin epäillä sitä ja ilmoitin asiasta poliisille. onneksi poliisit sai huijarit kiinni ja minä sain rahani takasin. ne oli joitain amatöörejä Suomesta.
- ilmoittaa?
jos saa tommosen huijaus viestin niin pitääkö siitä ilmoittaa poliisille vai antaa asian olla?
- Minä
Ainakin itse annoin asian olla. Pelkän sähköpostiosoitteen perusteella on varmaan aika mahdotonta jäljittää sen lähettäjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285744
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962549- 1342467
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv72066- 121323
- 581055
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍81032- 51912
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815