YLE julkisti uuden gallupin. Perussuomalaisille noteerattiin merkittävä käänne. Plussaa tuli 1,5 prosenttia. Lukema oli 14, 8 prosenttia. Se ei ole häävi, mutta hyvä ponnistuslauta se on.
Ralli päälle. Ja tehdään oma työ, omilla teemoilla.
Kreikan vaalitulos sähköistää Euroopan Unionin. Ja Suomen. Se ei pääkirjoittajien nyrpistelystä parane. Kreikasta ei tule vaaliteemaa, se on jo sitä. Ja pysyy. Muutakin on ja tulee.
Keskiviikkona on välikysymyskeskustelu. Sitä ei YLE enää pysty pimentämään, toisin kuin kysymyksen jätön ja sisällön. Mättöä tiedossa.
Perussuomalaisilla on täydet mahdollisuudet voittaa vaalit. Sama tahti vaaleihin asti kuin tässä kuussa ja onnistumme.
Johdan laittamalla paitani likoon. Nyt mennään kentälle. Tänään lähden Ouluun ja Muhokselle.
Suomenhevosori tietää hillotolpan. Minä vaalipäivän. Kenttä ja kannattajat: Kaikki on mahdollista!
Käänne on käsillä.
Ralli päälle. Ja tehdään oma työ, omilla teemoilla.
Kreikan vaalitulos sähköistää Euroopan Unionin. Ja Suomen. Se ei pääkirjoittajien nyrpistelystä parane. Kreikasta ei tule vaaliteemaa, se on jo sitä. Ja pysyy. Muutakin on ja tulee.
Keskiviikkona on välikysymyskeskustelu. Sitä ei YLE enää pysty pimentämään, toisin kuin kysymyksen jätön ja sisällön. Mättöä tiedossa.
Perussuomalaisilla on täydet mahdollisuudet voittaa vaalit. Sama tahti vaaleihin asti kuin tässä kuussa ja onnistumme.
Johdan laittamalla paitani likoon. Nyt mennään kentälle. Tänään lähden Ouluun ja Muhokselle.
Suomenhevosori tietää hillotolpan. Minä vaalipäivän. Kenttä ja kannattajat: Kaikki on mahdollista!
Käänne on käsillä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Soini ei kommentoi valhegalluppeja, jotka osoittavat persujen kannatuksen laskusta.
Sen sijaan persujen noususta kertovat gallupit on tehty oikein ja ne ovat luotettavia, joten Soini on iloinen kuin vauva varpaistaan persujen kannatuksen heilahtaessa virhemarginaalin sisällä.
Soinin neljä leukaa tulevat kuitenkin vaali-iltana olemaan siistissä pinossa Soinin kengällä, kun Soinikin joutuu toteamaan, että gallupeihin sisältyy persuille jytkyn jälkeen 4-5 prosenttia höttöä. Tai kyllähän Soini sen jo tietää, kun on perehtynyt pressan-, kunta- ja EU-vaalien galluppeihin ja vaalituloksiin.
Mutta ainahan voi yrittää hämätä niitä yksinkertaisimpia persudementikkoja, joille Soini on Vennamon reinkarnaatio.
Harva näyttää muistavan, ettei persujen pitänyt edellisiä eduskuntavaaleja edeltäneiden galluppien mukaan saada kuin 16% äänistä.
Persut jaksavat höpöttää jytkyä edeltäneistä gallupeista. Kyseessä oli täysin eri tilanne, kun pikkupuolue sai yhtäkkiä nostettua kannatustaan. Gallupit eivät pysyneet täysin mukana, koska aiemmin vaaleissa mitattu kannatus oli poikkeuksellisen alhainen suhteessa uuteen kannatuksen tasoon. Korjauskertoimet leikkasivat persuilta gallupeissa liikaa, joten siksi gallupit näyttivät persuille liian vähän.
Persun on vaikea ymmärtää edes täysin aukottomia todisteita. Jytkyn jälkeiset presidentin-, kunta- ja EU-vaalit toivat jytkyyn verrattuna surkeat tulokset. Gallupien ja vaalikannatuksen ero oli 4-5 prosenttia ja gallupeissa persuille näytettiin liikaa kannatusta - ei siis liian vähän, kuten persukommentoija vihjaa.
Suomen tulevaisuus on huhtikuussa äänestäjien käsissä ja meitä ei silloin pelasta kuin perussuomalaiset koska kepujen sipilä on aito taivaanrannan maalari joka on miljonääri sekä veronkiertäjä hän on saanut loistavilla lahjoillaan ja vaatimattoman nöyrää esittämällä eksytettyä hyväuskoiset äänestäjät puolelleen . Herätkää näette unta joka ei tule toteutumaan ! .
Juu. Ja Soinihan on ihan persaukinen... Heppu esittää sitä vitsailevaa naapurinmiestä ja on saanut osan jopa uskomaan itseään. Ja sitten jos pääsee hallitukseen alkaa meno jota margaret thatcher pitäisi ääriliberalistisena markkinoiden palvomisena.
"Käänne" on tilapäinen, ja johtuu siitä, että muutamat hönöt ja huuhilot (Soinin itsensä käyttämiä nimityksiä kannattajistaan, joten varmasti sopivia sanoja) luulevat Soinilla olevan jotain keinoja joilla euroopanlaajuista lamaa voidaan helpottaa. Ja tämä uusi avaus; suorastaan noloa yrittää vielä ratsastaa sote-uudistuksella kuin olisi sen synnyttäjä, vaikka tuli paikalle paljon muita myöhemmin ja oli pienemmässä roolissa ratkaisun löytymisessä kuin ne hallituspuolueet, joita vaati istumaan eri pöydässä kuin herra isoherra Soini. Se olikin ihan oma teatterinsa, jossa Soini näytti törkeät tapansa ja vastenmielisen luonteensa. Tästä on hyvä muistuttaa joka kerta kun Soini yrittää omia itselleen kunniaa muiden tekemästä työstä.
On se huvittava äijä! Kun kannatus tipahtaa 0,1% niin Soini katoaa lukkojen taakse ja panee kännykän kiinni mutta kun se nousee 0,1% niin johan on käänne tapahtunut!
Edelleen on 12% persuilla tiukassa itse vaaleissa.
Väistämättömän nousun takana on Jussi Halla-ahon maahanmuuttokritiikki. Tästä tulevasta noususta yrittää nyt ottaa kunniaa Soinin kaltaiset huithapelitkin.
Persujen riitely paikallistasolla on vienyt loputkin uskottavuudesta. Jos vastuun kantaminen ei kelvannut viime vaalien jälkeen, niin mikä saisi persut nyt muka vastaamaan räksytyksestään? Ei, Soini haluaa vain tiristää puoluetukina sen mitä otettavissa on ennen eläkepäiviään. Siihen kuvaan sopii hyvin lupailu hallitusvastuun kantamisesta, vaikka oikeasti ollaan kiinnostuneita vain puoluetukien yksityistämisestä.
Keskustan kannatus on jo kaksinkertainen persuihin nähden ja demaritkin ovat prosenttikaupalla persujen edellä. Kaiken lisäksi keskustan kannatus ei edes näy gallupeissa kokonaan johtuen viime vaalien alhaisesta kannatusluvusta, joka määrittää gallupin korjauskertoimen.
Persujen kannatusta syödään kahdelta puolelta, kun toisaalta demarit ja toisaalta keskusta vievät ääniä persuilta. Liikkuvat äänestäjät eivät kyllä ota enää sitä riskiä, että hukkaisivat äänensä persuja äänestämällä saamatta mitään vastinetta. Persut tulevat tippumaan historian roskatynnyriin, minne se kuuluukin.
Persuilla ei ole oikein muita nostattavia vaaliteemoja kuin Kreikka. Ja siinäkin se jos Kreikalla menee huonosti eikä se maksaisi velkaansa tai haluaisi maksaa. Lopulta aika ontuva teema eduskuntavaaleihin ja kaukaa haettu että oltaisiin Suomen pelastaja. Lainat on jo taattu, ei niille enää mitään voi. Ainut olisi tehdä itse Kreikat ja kieltäytyä maksamasta niitä lainoja jos ne tulevat maksuun. Mutta sekään ei tosiasiassa Suomen mihinkään tilanteeseen mitään vaikuttaisi.
Maahanmuuttoteemasta persut ovat olleet hiljaa, ainoastaan Halla-aho kritisoi siitä omaa puoluettaan. Ja salonkelpoisuutta yrittävän Soinin maahanmuuttopolitiikka on aivan samaa kuin Kokoomuksen ja kepun. Joten siinäkään eivät persut maata pelasta.
Joten käteen jää vain tyhjiä höpinöitä ja yritys harhauttaa äänestäjiä.
Nyt Kreikan pääministeri perunut puheitaan ja vakuuttanut että lainat hoidetaan ja niistä päätään sopuun. Meni sekin vaaliteema nyt siinä. Että persut saisivat edes vähän ääniä, täytyy Soinin laukaista joku rasistinen iskulause juuri ennen vaaleja ja hieman terästäytyä tyhmien äänestäjien edessä, jotka kuvittelisivat että noilla sen höpinöillä olisi oikeasti merkitystä. Nehän on vain tarkoitettu kansan kusettamiseksi, ei siksi että asioille oikeasti tehtäisiin jotain.
Kreikan lainoilla on Soinin harmiksi erittäin edulliset ehdot ja on olemassa persujen kannalta suuri riski, että tilanne rauhoittuu ennen Suomen vaaleja. Sitten onkin pakko yrittää profiloitua mamukritiikissä entistä kärjekkäämmin. Se on kaksiteräinen miekka: punaniskaosasto ankkuroituu persuihin entistä kiinteämmin, mutta samalla karkotetaan kaikki muut äänestäjät muihin puolueisiin.
Populismilla ei voida rakentaa mitään kestävää, joten Soinillekin jää vaalien jälkeen hyvää aikaa kieriskellä säätiön rahasäiliössä - kukaan ei kaipaa.
Siinä meni hyvä vaaliteema tosiaan kun Kreikan pääministeri meni sanomaan, että totta kai lainat hoidetaan ja neuvotellaan apupaketeista. Vaikka tuskin silläkään olisi tullut jytkyä Kreikka olisi kaatunut lainoineen ennen vaaleja. Se ei riittäisi jytkyyn.
Enää ei toden totta ole muuta mahdollisuutta kuin löytää rasistisia iskulauseita ennen vaaleja jos haluaa niitä ääniä ja toivoa että tapahtuisi jotain maahanmuuttajiin liittyviä konflikteja joiden yhteydessä laukoa näkemyksiään. Muuta vaihtoehtoa ei ole jos haluaa ääniä. Tai sitten kannatus jää hieman yli kymmenen prosenttiin ja tippuu pikku hiljaa alle kymmenen muiden pienpuolueiden tasolle. Se vääjäämätön kehitys ja siksi sillä rahojen säätiöimisellä kiire.