Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Hukkaan mennyttä rahaa

Ihme pelejä joista ei koskaan voita edes pajatsosummaa.
Olen pelannut kymmenien vuosien aikana Lottoa, jokeri nyt on sitten tullut laitettua kun se siinä lapussa muutenkin tulee, Enkä koskaan ole voittanut kahta euroa enempää. Viimeisimpään EuroJackpottiin panostin yli 20 euroa. Ei edes pikkuvoittoa ja rivejä kuitenkin tuli tehtyä. Aika mahdoton yhtälö olisi että tuolta jotain oikeasti saa. Jos uli 30 vuotta pelaa eikä mitään.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Reilut 30 vuotta, eli vajaat 2000 kierrosta. Rivivaihtoehtoja on 15,3 miljoonaa.......

Äänestä

Ajatteleppa tilanne kun on yksinäinen eläkeikäinen ja voittaa muutaman miljoonan. Edeltävän elämänikänsä ollut puutetta aivan kaikesta.

Äänestä
  • Tilanne onkin paljon huonompi mitä ulospäin kerrottu. Loton suosio todella alhaalla.

    Äänestä

Itse olen pelannut alle vuoden, lotosta 0e, viikingistä on tullu 20-30e ja ejp 20-30 euroa. Jokerista on tullu se n. 100e. Lottoa en ole jaksanut hetkeen pelailla, ihan vitun vammainen tuo nykysysteemi, 4 oikein (helvetinmoinen tuuri vaaditaan) = hassun kämänen 10 euroa. KYMMENEN EUROA. Kym..ei vittu :D

Muuten, noista voitoista (jokeria ei lasketa) kaikki tuli kolmen viikon sisällä, aika hauska. Jokeristakin taisi toinen niistä kahdesta voitosta osua lähelle noita muita voittoja, tyyliin muutama viikko heittoa.

Äänestä

Aivan oikein

Äänestä

Nettipellssä pakko siirtää vähintään 10€ pienenpää ei voi laita pelitilille

Äänestä
  • Ja eihä ole hukkaan mennyt olet saanut haveilla sen rahan etten

    Äänestä

Ihmeen huono säkä teillä on ollut, jos ei kymmenien vuosien aikana muka ole mitään osunut, vaikka joka kierroksella väitätte pelanneenne. Taitaa muistinne horjua.

Itselläni on ikipelinä joka viikko yksi rivi jokaisessa lottopelissä (tavallinen, euro, viikkari). 3,8 euroa per viikko menee. Viimeisen vuoden aikana on voittoja tullut n. 80 euroa eli suunnilleen 40% sisäänpannusta rahasta.

Muuten ihmettelen, mistä ihmeestä kumpuaa niitä tyyppejä, jotka kuvittelevat enemmistön haluavan loton voittokassan jaettavaksi enemmän pikkuvoitoille ja vähemmän päävoitolle. Jos kaipaatte kahvirahavoittoja, pelatkaa vaikka Kenoa. Loton idea on haaveessa isosta jysäyksestä. Jokin muutaman tonnin voitto ei ainakaan meikäläistä kiinnosta pätkääkään. Ja satatonniakin olisi yhtä tyhjän kanssa.

Äänestä
  • Edes satatonnia "ei kiinnosta"? Semmoinen aku-tarja-filosofia olisi kyllä jo ajanut suomessa asuvan kadulle... Haiskahtaa "vastuullisen pelitulostuottajan" pläntiltä.

    Äänestä

  • Geometrian_mestari kirjoitti:

    Edes satatonnia "ei kiinnosta"? Semmoinen aku-tarja-filosofia olisi kyllä jo ajanut suomessa asuvan kadulle... Haiskahtaa "vastuullisen pelitulostuottajan" pläntiltä.

    Mitä on "aku-tarja-filosofia"?
    Anyway, olin täysin tosissani tuon kirjoittaessani. Kun sillä sadallatonnilla ei saa oikein mitään sellaista minua kiinnostavaa, mitä minulla ei jo olisi. Asunto on velaton, veneestä ja autosta on reilut kaksi kybädonaa pankille auki. Viralliseen eläikään on vielä yli 10 vuotta jäljellä, joten töissä joutuisi jatkamaan, vaikka satatonninen tilille napsahtaisikin. Ei se vastaa kuin puolentoista vuoden nettotuloja meidän perheessä (myönnetään, ollaan keskitasoa suurituloisempi perhe, mutta mediaanipalkkaisellekin pariskunnalle tuo olisi vain kahden vuoden nettotulo).
    Okei, jos olisin sinkku, voisin ajatella sijoittavani rahat ja jättäytyväni ansiosidonnaiselle. Sitten kahden vuoden päästä asunto ja auto myyntiin, talvet etelässä ja kesät veneessä. Silloin rahat riittäisi kyllä yhdelle ihmiselle eläkeikään asti. Mutta en nyt ajatellut heittää vaimoa pellolle saadakseni kahvirahatasoa olevan lottovoiton riittämään :D

    Äänestä

AIVAN NIIN

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nomoregames kirjoitti:

Ihme pelejä joista ei koskaan voita edes pajatsosummaa.
Olen pelannut kymmenien vuosien aikana Lottoa, jokeri nyt on sitten tullut laitettua kun se siinä lapussa muutenkin tulee, Enkä koskaan ole voittanut kahta euroa enempää. Viimeisimpään EuroJackpottiin panostin yli 20 euroa. Ei edes pikkuvoittoa ja rivejä kuitenkin tuli tehtyä. Aika mahdoton yhtälö olisi että tuolta jotain oikeasti saa. Jos uli 30 vuotta pelaa eikä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu