Hei.
Ollaan lähdössä Budapestiin ja olen tutkinut alustavasti paikan karttoja ja ja julkisilla kulkemista. Aiotaan ostaa 72 h lippu. Mistä sen voi ostaa lentokentältä? Onko siellä joku asiakaspalvelupiste, vai kioski josta se ostetaan?
Miten tätä lippua sitten käytetään? Riittääkö että hyppää bussiin/metroon ja tarvittaessa näyttää lipun tarkastajalle, vai pitääkö lippu leimata jossain ennen kyytiä?
Miten sitten bussilla pysähdytään? Onko sama tyyli kuin suomessa, että bussissa pitää painaa painiketta jotta bussi pysähtyy seuraavalle pysäkille, vai pysähtyykö joka tapauksessa? Mistä tiedän missä kohdalla olen milloinkin menossa? Lukeeko bussissa joku taulu jne. että osaan jäädä oikealla pysäkillä?
Metro varmaan pysähtyy kaikilla asemilla automaattisesti, lukeekos siellä selkeästi mikä pysäkki on milloinkin kyseessä?
Tässä tuli paljon tyhmiä kysymyksiä, mutta olisi kiva saada tähän liikkumisasiaan selkeys ennen matkaa, ettei siellä sitten siihen kulu turhaa aikaa tämän ihmettelyyn.
72 h julkisen liikenteen lippu ym. kulkeminen
15
2253
Vastaukset
- Nobus
Lentokentällä on BKV:n lipunmyyntipiste josta saa kaikkia lipputyyppejä.
Bussissa näytetään sisään mennessä kuljettajalle lippu ja metrossa portilla olevalle tarkastajalle, muualla lipuntarkastajille tarvittaessa.
Bussissa on soittokello kun haluaa pysähtyä seuraavalla pysäkillä. Yleensä on kuulutus seuraavasta pysäkistä hyvissä ajoin.
Seurantataulut ovat nähtävillä pysäkeistä.
Metroissa kuulutetaan myös pysäkit ja ne ovat myös luettavissa asemilla.
Budapestissa on maailman paras ja helpoin julkinen liikenne! - Matkailija87
Kiitos vastauksesta. Tämä selvensi asian täysin. Ja vielä yksi kysymys: Jos olette käyneet Asia Centerissä, miten olette menneet sinne? Yritin asiaa googlettaa, ja onko tosiaan niin, että keskustan V-alueelta sinne pitäisi mennä kolmella bussilla ja matka kestää noin 40 minuuttia (10 km)? Vai meneekö joku suora bussi/ratikka ym.?
- Matkailija87
Kiitos vastauksesta. Tämä selvensi asian täysin.
- budamatkailija
juuri olen täällä Budapestissa ja joukkoliikenteessä kulkeminen on helppoa mutta esim. metroon mennessä lippua kysytään aina joten se on hyvä olla saatavilla. asia centerissä on kolme rakennusta ja kaikissa on lähestulkoon samat tavarat myynnissä joten jos olet nähnyt yhden rakennuksen olet nähnyt ne kaikki. tuonne asia centeriin menin keskustasta bussilla nro. 7 joka kesti aikas pitkään. asia centerin lähellä on myös perinteisempi kauppakeskus jossa esim tescon ruokakauppa.
- niinmyös
Jos olet 65v tai yli, niin silloin julkinen liikenne on ilmaista
- niinpämyös
Mennäänkö bussilla 7 ihan päätepysäkille asti vai missä jäädään pois?
Onko joukkoliikenteessä mahdollista ostaa ryhmä/perhelippua esim. vuorokaudeksi? - budamatkailija
joo bussilla 7 päätepysäkille. perhe tai ryhmälippuja ei kait ole. lisää lipuista http://www.bkk.hu/en/prices/
- budaanmeno
Ei tämä sitten olisi ryhmälle lippu, tuolta äskeisen linkin kautta löysin....Daily tickest otsikon alapuolella olisi Budapest 24-hour group travelcard 3300 HUF? Onko joku tietoinen?
- budamatkailija
joo näköjään on tuollanen 24 tunnin lippu maksimissaan viidelle hengelle http://www.bkk.hu/en/budapest-24-hour-group-travel-card/
- vuorokausilippu
No tämähän on tosi hyvä lippu perheelle, jos aikoo käyttää julkisia Budapestissä. Myyvätkö hotellit yleensä respassa lippuja tai turisti-infoissa?
- nimyös
Kannattaako miettiä eri lippuvaihtoehtoja . Lippu maksaa 350 HUF??? Minusta ei. Busseissa en ole koskaan nähnyt tarkastajaa, Ainoastaan 200 E bussissa olen nähnyt, eli lentokenttä busseissa
- budaanmeno
Matkalle lähdössä 4 henkilöä ja tarkoitus hyödyntää julkisia kulkuneuvoja liikkumiseen enemmänkin kuin yhden matkan verran. Meillä ainakin mietinnässä mahdolliset vuorokausi- ja ryhmäliput. Tietenkin, jos käyttö olisi vain yksittäiselle matkalle, eipä juurikaan kannattaisi lippuvaihtoehtoja miettiä.
- edullistaon
On 3-7 pvä lippuja myynnissä. Hinta noin 3500 HUF. Saa ajella julkisillä ,niin paljon kuin huvittaa
- tervetuloa
Kannattaako miettiä 72 h lippu maksaa noin 3450 HUF . Eli noin 11 eur.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028147Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907421Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144775Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71394Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461240