Varovaisuutta diilimatkoihin Kypros, Turkin puoli

Kokemusta_on

Matkan järjestäjä norjalainen Gointernational toimii omavaltaisesti, muuttaa matkaehtoja, hotelleja ja lentoja, sekä vastaa hyvin hitaasti reklamaatioihin. Matkoja myyvät Top10 ja Groupon eivät pysty auttamaan ja joutuvat hankalaan välikäteen. Monet ovat pettyneet lupauksiin, toteutumassa oleva matka on muuta kuin mitä se oli ostaessa. Monet samaan hotelliin ostaessa buukatut ryhmät on jaettu eri hotelleihin pitkin saarta,,, ja ovat jopa eri lennoilla. Järjestä siinä sitten liittymäkuljetuksia.

Jos edelleen haluat asioida heidän kanssaan, ja ostaa halpamatkan, niin varaudu muutoksiin. Lentoajat, lentoyhtiöt ja hotelit saattavat muuttua. Jos on isompi ryhmä niin varatkaa sanalle varausnumerolle, niin on edes toive päästä samaan hotelliin. Gointernationalin vasteaika kyselyihin on sähköpostin kautta vävintään viikko, normaalisti viikkoja. Ja jos ei ole pitkää pinnaa, niin diilit ei ole teidän juttu.

Parhaimmillaan, jos kaikki menee hyvin, ja olet kärsivällinen ja muutoskykyinen, niin diilit tarjoaa edullisen matkan, hyvää vastinetta rahalle.

Me peruimme jo varatun matkan.

7

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liieee

      Groupon on vastuussa heidän kauttaan ostetussa matkassa. Ottakaa yhteyttä kuluttaja-asiamieheen ja he auttavat miten edetä matkassa

    • Kyrenia

      Olen itse ollut viime keväänä Go Internationalin matkalla, mutta järjestäjä oli Groupon eikä tuo TOP10. Kaikki meni hyvin. Top10:stä olen kuullut eniten huonoa. Missään ei kait luvatkaan, että kaikki halukkaat pääsevät samaan bussiin tai hotelliin. Erityistoiveita ei taideta ottaa vastaa eikä toteuttaa. Siksipä nämä diilimatkat ovatkin halpoja ja karsittuja. Se on ryhm matka, mutta ei sentään ryhmiä ryhmän sisällä palvella erikseen. Tällaiset toiveet eivät toteudu aina edes normaaleilla pakettimatkoilla. Kun sen hyväksyy, ei ole ongelmaa.

      • tiplomi_insinoori

        Toiminnan logiikka
        Minun mielestäni GoInternational on matkan varsinainen järjestäjä, joka organisoi kaiken lennot, hotellit ja kuljetukset ym . Näitä diilimatkoja myyvät agentit, eli esim TOP10 ja Groupon. Myyntiagentit myyvät ne sovitut ns diilit, eli houkuttelevat tarjoukset, joihin me ostajapoloiset tartumme. Loppuasiakkaat, eli me matkaostajat maksamme matkat, ja vastineeksi saamme ne diilikupongit. Kuponkeja vastaan me saamme ja sovimme matkat tuolle varsinaiselle järjestelijälle, joka sitten organisoi matkat. Matkan järjestelijä toimii sen mukaan kun niitä matkoja on myyty, eli alkaa järjestää kapasiteettia >> tulee väkisinkin muutoksia, varsinkin lentojen osalta. Hotellikapasiteettia on yllin kyllin lomakauden ulkopuolella. Mutta lentoja ei ole niin helppo järjestellä. Lisäksi tuntuu siltä, että GoInternationalin porukka, tai heidän käytössään oleva järjestelmä ei pysty helposti mukautumaan kapasiteetin muutoksiin ja asiakkaan toiveisiin.


      • Kyrenia

        Piti kirjoittamani, että ilmoittaja oli Groupon.... Lennot otetaan tietämäni mukaan viime tinkaan halvimmalla ja etukäteen ilmoitettu hotelli saattaakin olla rempassa. Kauden ulkopuolella otetaan myös se halvin mahdollinen. Asiakkaan toiveet eivät näillä halpamatkoilla todellakaan ole ykkössijalla, mikä kyllä lukeekin siellä. Muutoin matka todella oli onnistunut. Ruokailua ei pitänyt olla, mutta saimme mennen tullen kevyen leikkelelautasen. Matka oli maalis-huhtikuun vaihteessa ja säätkin suosivat siihen aikaan.


    • Ritane

      Nyt pitää toivoa. että matkat toteutuu,,,,,varasimme meinaan äskettäin top10-matkan ja aiemmin Groupon viime maaliskuussa - se meni meidän osalta oikein hyvin,,,,,,tulikohan tehtyä vikatikki, jos top10-matkoilla onkin niitä sotkuja enemmän - Grouponin matkoja ei juuri silloin ostaessamme ollut, joten,,,,,,

    • 3200

      Saitteko rahat takaisin jo maksetusta matkasta?

    • uuttamatkaaetsiessä

      Kaikkien muutosten jälkeen mekin peruimme matkamme 30.1. (Travelbirdistä ostettu), lupasivat että go international palauttaa rahat. Vielä ei ole tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      161
      3271
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1545
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      153
      1279
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1037
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      908
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      43
      906
    Aihe