Vainoaja on useimmiten psyykesairas

rikollinen

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015020119124734_uu.shtml

"Kansainvälisten tutkimusten mukaan jopa yli puolet vainoajista kärsii persoonallisuushäiriöstä. Noin 20 prosenttia on psykoottisia. Monella on myös mielialahäiriöitä ja päihteiden väärinkäyttöä. On varsin yleistä, että vainoajalla on lukuisia rattijuopumustuiomioita."

"Tutkimusten mukaan noin 90 prosenttia vainoajista on miehiä. Tyypillinen vainoaja on n. 50-vuotias mies, joka on syyllistynyt useisiin rikoksiin, kuten kunnianloukkauksiin aiemminkin.
Hynnisen mukaan vainoamiseen liittyy usein erityyppisiä uhkauksia ja noin kolmasosassa tapauksista esiintyy myös fyysistä väkivaltaa, kuten naisten pahoinpitelyä."

"Kahden viikon vainoamista pidetään rajana. Jos vainoaminen jatkuu sen jälkeen, se saa moninaisempia muotoja, kuten mm. netissä tapahtuvaa uhrien vainoamista.
Uhri pelkää, ahdistuu ja saa somaattisia oireita. Hän saattaa masentua ja jopa tehdä itsemurhan.
Osa netissä vainoajista saattaa jatkaa rikoksiaan jopa vuosien ajan, yleensä vain vankeus-rangaistus lopettaa vainoamisen edes hetkeksi.
Hynnisen tutkimuksessa uhrit olivat vaihtaneet puhelinnumeronsa ja salanneet osoitetietonsa. Osa oli vaihtanut asuntonsa lukon ja joku jopa muuttanut vainon vuoksi muualle. Eräissä tapauksissa vainoaja saattaa jopa tulla uhrinsa asunnon läheisyyteen ja jakaa mm. kirjallista materiaalia uhrinsa naapureille ja tuttaville."

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vainott

      Tuohon on tulossa jatkojuttu erään suomalaisen vainoajan oikeudenkäynneistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe