Puolustusministeriön työryhmän mietintö ilmestyi vihdoin ja viimein. Muutokset toteutuvat heinäkuun 2015 saapumiserän kanssa. Alla linkki työryhmän esitykseen:
http://www.defmin.fi/files/3024/Puolustusvoimien_eettinen_opetus_ja_sotilasparaatit_tyoryhmaraportti.pdf
Jo nyt on selvää, että kirkkoon kuuluvienkaan ei enää NYTKÄÄN tarvitse osalllistua luterilaisten sotilaspappien tai muidenkaan pitämiin hartauksiin ja jumalanpalveluksiin.
Uskonnonharjoitus vapaaehtoiseksi kaikille Intissä
55
193
Vastaukset
- Humanisti-vaparilta
Työryhmä esittää, että uskonnolliset hartaudet ja jumalanpalvelukset olisivat vapaaehtoista toimintaa siten, että ne merkittäisiin palvelusohjelmiin samalla tavalla kuin muu vapaaehtoinen ohjelma, kuten esimerkiksi liikuntakerhotoiminta. Ampuma- ja taisteluharjoituksiin liittyneiden hartauksien tilalle tehtäisiin harjoitusten ohjelmaan sisältyviä, kaikille tarkoitettuja uskonnottomia ja tunnustuksettomia tilaisuuksia.
Jälkimmäisen osalta järjestelyvastuu kuitenkin säilyisi sotilaspapeilla. Lisäksi todetaan epäselvästi, että ”tilaisuudet voivat päättyä vapaaehtoiseen uskonnolliseen hetkeen, kuten rukoukseen tai kenttäehtoolliseen”. Tällä tarkoitettaneen, että vapaaehtoinen rukous tai kenttäehtoollinen voisi olla yhteisen tilaisuuden päätyttyä, koska uskonnottoman tilaisuuden loppuunkaan ei voi sisältyä rukousta tai kenttäehtoollista.- Breben
Mitä helvettiä, armeijassa ei tarvita minkäänlaisia pronssikautisten paimentolaisten taikauskoisia julistuksia. Järki käteen
- Humanisti-vapari
Vapaa-ajattelijat kysyvät: Jääkö käännös oikeaan päin puolitiehen armeijassa?
Uskonnon ja vakaumuksen vapauden tilanne kohenee, mutta parannus uhkaa jäädä puolitiehen, kommentoi Vapaa-ajattelijain liitto ”Puolustusvoimien eettinen opetus ja sotilasparaatit” -työryhmän raporttia antamassaan lausunnossa. Eduskunnan oikeusasiamiehen päätöstä joulukuulta 2013 on tarkoitus panna toimeen kesällä 2015.
Liiton mielestä kenttähartautta ei tule enää järjestää julkisen sotilasparaatin kiinteänä osana.
– Joukkoa ei tule hajottaa kahtia kesken paraatin pakottamalla varusmies uskontoon tai vakaumukseen liittyvään valintaan julkisessa tilanteessa, paraatiyleisön ja televisioinnin edessä, sanoo Vapaa-ajattelijain pääsihteeri Esa Ylikoski.
– Vanhasta 1600-luvulla syntyneestä perinteestä yhdistää hartaus ja julkinen paraati voidaan 2000-luvulla luopua. Mahdollinen kenttähartaus voisi vapaaehtoisena olla erikseen, ennen paraatia ja ohimarssia.
Joukkoa ei Vapaa-ajattelijain mielestä tule jakaa kahtia myöskään pakottamalla valintaan uskonnollisen sotilasvalan tai uskontoneutraalin sotilasvakuutuksen välillä.
– Kun puolustusvoimain ylipäällikkökin on antanut juhlallisesti uskontojen suhteen neutraalin vakuutuksen, sellainen sopisi hyvin myös joukoille, huomauttaa pääsihteeri Esa Ylikoski
Liiton mielestä varusmiehille eettisen ja henkisen toimintakyvyn opetusta antavilta henkilöiltä ei tarvitse edellyttää teologista koulutusta ja pappisvihkimystä. Tarvitaan uusia uskonnollisesti neutraaleja virkoja ammatillisesti pätevän henkisen tuen henkilöstön palkkaukseen.
Liitto on antanut lausuntonsa Puolustusministeriön työryhmän esityksestä.
Euroopan neuvoston yleiskokouksen suosituksen mukaan Euroopan yhteisiä arvoja on valtion ja kirkon erottaminen toisistaan. Vapaa-ajattelijoiden mielestä Suomen valtion on kohdeltava kaikkia ihmisiä yhdenvertaisesti heidän uskonnostaan tai vakaumuksestaan riippumatta. Suomen valtion pitää olla neutraali ja puolueeton suhteessa uskontoihin ja vakaumuksiin. Uskonto ja vakaumus on saatava halutessaan pitää yksityisasiana. - Kokenukaikkitietää
Hei, jos varsinainen iso muutos (palveluohjesääntö jne) tulee kesällä 2015, miten on käytännössä muuttunut jo nyt?
- Humanisti-vapari
Nyt siis Puolustusministeriön työryhmä teki alkuvuodesta 2015 vihdoin esityksen, ja siihen ovat nyt antaneet lausuntonsa niin uskovaisten ev.lut. Kirkko kuin uskonnottomien Vapaa-ajattelijatkin:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/02/24/puolustusministeriolle-asia-puolustusvoimien-eettinen-opetus-ja-sotilasparaatit-tyoryhmaraportti/
Tämä asia on Puolustusministeriössä harkinnassa ja jatkokehittelyssä. Toteutustahan tapahtuu Puolustusvoimissa eli Intissä, joka on inttipäisesti venkoillut asian kanssa ja mm. pitkittänyt eduskunnan oikeusasiamiehen tekemien linjausten (mm. jo 2010) toteuttamista. Eli ei vaan ole toteuttanut, mistä oikeusasiamis joulukuussa 2013 tekemässään päätöksessä huomautti aika kärttyiseen sävyyn...
Sikäli hyvä, että tuo uskontojen ja katsomusten suheen sotilaspappien dominoima intti-instituutio saa poliittista ohjausta valtiovallan taholta. Toivottavasti hyvää eli ihmisoikeuksiin nojaavaa.- Huhhahheijaaa
Antaako puolustusministeri Haglund nyt vaalien jälkeen päätöksen asiasta eli jonkinlaisen ohjeen Puolustusministeriölle?
- Humanisti-vapari
Huhhahheijaaa kirjoitti:
Antaako puolustusministeri Haglund nyt vaalien jälkeen päätöksen asiasta eli jonkinlaisen ohjeen Puolustusministeriölle?
Eduskunnan oikeusasiamiehen joulukuussa 2013 tekemässään päätöksessä edellyttämä uskonnonvapauden käytännön toteutuksen ongelmien korjaaminen Puolustusvoimissa on epäselvässä tilanteessa. Puolustusministeriön aikomus antaa Puolustusvoimille linjaava ohje heinäkuun 2015 saapumiserään mennessä on peruuntunut asian työryhmävalmistelusta huolimatta.
Puolustusministeri Carla Haglundilla ilmeisesti meni ”pupu pöksyyn” kenraalien ja kenttäpiispan edessä ja ministeriön ihmisoikeuspoliittinen ”ohjausasiakirja” jäi keväällä antamatta. Vapaa-ajattelijat ovat saaneet seuraavan viestin Puolustusministeriöltä:
"Arvon vastaanottajat, puolustusvoimien eettinen opetus ja sotilasparaatit -työryhmän puolesta kiitän taannoisista lausunnoistanne, jotka annoitte työryhmän raportista. Lausunnoista tehdyn koosteen perusteella työryhmä valmisteli Pääesikunnalle raporttia täydentävän ohjausasiakirjan, joka esiteltiin puolustusministeri Haglundille hyväksyttäväksi. Väistyvä puolustusministeri päätti, ettei hän ota asiaan enää kantaa vaan mahdollinen lisäohjaus jää seuraajan vastuulle. Näin ollen tiedoksenne, että heinäkuun varusmiessaapumiserästä alkaen asiassa toimitaan työryhmäraportin perusteella laaditun Pääesikunnan käskyn mukaisesti. Lausuntojen perusteella laadittu täydentävä ohjausasiakirja esitellään tulevalle ministerille päätettäväksi. Mahdollinen lisäohjaus vaikuttaa siten aikaisintaan tammikuun 2016 varusmiessaapumiserästä alkaen."
Viestissä mainittu Pääesikunnan käsky koskien heinäkuun 2015 saapumiserää ei ole vielä tiedossamme, koska sitä ei ole julkistettu emmekä ole sitä pyynnöstämme huolimatta saaneet pääesikunnalta. Muutoksia kuitenkin on ilmeisesti tapahtumassa heinäkuun alussa. Vapaa-ajattelijain toiminta uskonnonvapauden toteutuksen kehittämiseksi Puolustusvoimissa jatkuu.
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/06/03/carl-haglundilla-meni-pupu-poksyyn/
- Kummisetä
Kyllä ovat evankeliumi ja kenttähartaudet väkevää koodia sotureiden lämmikkeeksi jos tiukkaan paikkaan joudutaan. Hengestä ei kannata tinkiä hyvällä säällä. Taivaassa perseet tervataan!
- ylikläski2
isänmaan uskon ja kotimme tuhoajat ajettiin hallituksesta, hajotkoot!
- Humanisti-vapari
Varusmiesten ei ole enää pakko osallistua uskonnollisiin hartaustilaisuuksiin ja jumalanpalveluksiin. Ev.lut. kirkon jäsenillä ollut ”palveluvelvollisuus” osallistua uskonnolliseen ohjelmaan poistuu. Oikeusasiamiehen päätökseen perustuva uudistus koskee heinäkuun alun saapumiserää.
Muutos on tervetullut ja kauan odotettu, perusoikeuksien valossa se tulee 20 vuotta myöhässä, sanoo Vapaa-ajattelijain pääsihteeri Esa Ylikoski. Eduskunnan oikeusasiamiehen päätöksetkin asiassa ovat vuosilta 2010 ja 2013.
Kun Nuorisobarometri2014:n mukaan nuorista yli puolet sanoo olevansa ”ei-uskonnollisia” ja vajaa neljännes ”uskonnollisia”, kulttuuri varuskunnissa alkaa muuttua, ainakin mikäli tätä varusmiesten valinnanvapauden toteutumista ei häiritä henkilökunnan taholta tulevalla uskonnollisella painostuksella ja mielipidemuokkauksella, huomauttaa Ylikoski.
Uskonnonvapauden uudistus armeijassa jää silti Vapaa-ajattelijain mielestä puolitiehen. Liiton mielestä Pääesikunnan käsky vesittää Puolustusministeriön työryhmän vuoden alussa tekemän ehdotuksen siirtää uskonnolliset tilaisuudet päivän palveluajan ulkopuolelle, rinnasteiseksi harrastustoiminnalle. Nyt annetun käskyn mukaan tämä koskee vain iltahartauksia, mutta varusmiesten päiväohjelmaan voi yhä sisältyä jumalanpalveluksia. Niille on tosin aina vaihtoehtona kaikille tunnustukseton tilaisuus.
Valitettavasti puolustusministeri Haglundilla meni ”pupu pöksyyn” ja ministeriön ohje Puolustusvoimille jäi antamatta, jolloin kenraalit ja kenttäpiispa päättivät asiasta keskenään, pahoittelee Ylikoski.
Toinen muutos koskee sotilaspappien pitämiä ”kirkollisen työn” oppitunteja, joille on ollut vaihtoehtona etiikan ja elämänkatsomustiedon opetusta. Saapumiserästä 2/2105 alkaen sotilaspappien pitämille tunneille osallistuvatkin kaikki varusmiehet, mutta ”niillä ei käsitellä tunnustuksellisia asioita eivätkä ne sisällä julistuksellisia elementtejä”.
Kun ministeriön työryhmä tarkasteli eettistä opetusta, sodan ja rauhan eettisiä kysymyksiä laajemmin, Pääesikunnan käsky mainitsee nyt vain sotilaspappien oppitunnit. Delegoidaanko monipuolisempaa tarkastelua vaativan aiheen opetus kuitenkin edelleen kokonaan sotilaspapeille, kysyy pääsihteeri Esa Ylikoski.
Varusmiesten opetukseen, kriisien, traumojen ja kuoleman kohtaamiseen sekä henkiseen tukeen, tarvitaan psykologista ja lääketieteellistä asiantuntemusta.
Ankarinta kritiikkiä Pääesikunnan päätökseen Vapaa-ajattelijain liitto kohdistaa paraatijumalanpalveluksia koskevaan uuteen järjestelyyn. Sen mukaan varusmiehet, jotka paraatikatselmuksessa eivät osallistu siihen liitettävään jumalanpalvelukseen, joutuvat poistumaan paikalta kesken paraatikatselmuksen. Tämä toteutetaan paraatia seuraavan yleisön ja tv-kameroiden edessä.
Uskonnonvapauteen kuuluu myös yksityisyyden suoja, mistä on Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen päätöskin. Julkisen vallan ei tule järjestää tällaista tilannetta, jossa yksilö joutuu vasten tahtoaan käytöksellään tuomaan julki omaa uskonnollisuuttaan tai uskonnottomuuttaan, sanoo Ylikoski.
Toki uskonnottomien tulee saada osallistua paraatikatselmukseen ja paraatiin, joten ongelma ei voi ratkaista sillä, että he eivät saisi osallistua niihin. Oikea ratkaisu on, että paraatikatselmukseen ja paraatiin ei sisälly uskonnollisesti tunnustuksellista hartausosuutta, sanoo Ylikoski
Voisihan sellainen olla vaikka ennen varsinaista paraatikatselmusta. Silloin itse paraatia seuraamaan tulleen yleisönkään ei tarvitsisi vasten tahtoaan osallistua jumalanpalveluksen seuraamiseen. Nyt päätetty tilanne rikkoo varusmiesten, sotilaiden ja paraatiyleisön uskonnonvapautta, oikeutta olla osallistumatta jumalanpalvelukseen, joten se pitää korjata, toteaa Vapaa-ajattelijain liiton pääsihteeri Esa Ylikoski.
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/06/24/uskonnonvapaus-armeijassa-eteen-ja-taakse/ - Humanisti-vapari
Rinnakkainen asia koskee uskontoneutraalia sotilasvakuutusta ja uskonnollista sotilasvalaa:
Uskontoneutraalin sotilasvakuutuksen ja uskonnollisen sotilasvalan rinnakkaisesta antamisesta tulisi Puolustusvoimissa luopua ja siirtyä kaikille yhteiseen valaan/vakuutukseen. Näin poistuisivat sekä kahden rinnakkaisen tilaisuuden järjestämisen vaiva että ilmenneet valitukset siitä, että sotilasvakuutuksen antotilaisuus ei ole ollut yhdenvertaisuuden näkökulmasta asianmukaisen juhlavasti järjestetty.
Yhteisessä valassa tai vakuutuksessa ei olisi enää uskonnollista viittausta ”kaikkivaltiaaseen ja kaikkitietävään Jumalaan”. Näin armeija seuraisi Puolustusvoimain ylipäällikkönä toimivan tasavallan presidentin ja eduskunnan puhemiehen juhlallisten vakuutusten viitoittamaa tietä. Vakuutus on kaikille yhteisenä tänä vuonna otettu käyttöön käräjäoikeuksissa.
Oikeudessa annettavan todistajan ja tuomarin valan/vakuutuksen rinnakkaisuuden poistaminen - valinta Raamatun ja Lakikirjan välillä - on siis juuri poistettu. Sen perusteluissa todetaan seuraavaa:
”Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei ole pitänyt hyväksyttävänä, että henkilö joutuu tekemään selkoa uskonnollisesta vakaumuksestaan valaa annettaessa (Dimitras ym. v. Kreikka 3.6.2010). Ylipäätään henkilöllä ei ole velvollisuutta toimia niin, että toiminnasta voitaisiin tehdä päätelmiä hänen vakaumuksestaan (Alexandridis v. Kreikka 21.2.2008). Uskonnollista vakaumusta koskevat tiedot ovat henkilötietolain (523/1999) 11 §:n mukaan ns. arkaluonteisia tietoja. Tällaiset tiedot kuuluvat myös Euroopan neuvoston tietosuojasopimuksen mukaan erityisen suojan piiriin (L 35/1992; SopS 36/1992). Valtion on myös toimittava neutraalisti ja puolueettomasti suhteissaan eri uskonnollisiin yhdyskuntiin ja käyttäessään niitä koskevaa sääntelyvaltaa (esim. Metropolitan Church of Bessarabia ym. v. Moldova 13.12.2001).” - VaihtoehtoinenTilaisuus
Jumalanpalveluksia on kuitenkin tarkoitus ympätä palveluspäivään muutaman kerran... Niille on kuitenkin tarjolla vaihtoehtoinen tilaisuus... Millaista ei-uskonnollista ohjelmaa niissä mahtaa olla? Onko vielä näkö- ja kuuluhavaintoa. Tuntuisi, että ainakin musiikkia pitäisi olla, kun kirkossakin on virsiä kerran.
- EtKaiPelkää
Hyvä! Ei ole pakko osallistua hartauksiin. Ei tarvi lähteä jumalanpalvelukiin. Ja voi ilmoitaa, että parateissa ei osallistu "tukoilkaamme"-käskyjen mukaisiin juttuihin...
ET kai pelkää jostain syystä (?) olla pois? - Himmel.Hav
Eikö Jumalan poika, Jeesus Kristus opettanut seuraajiaan rakastamaan
myös vihollisiaan ja rukoilemaan heidän puolestaan?
Eikö Jeesus viimeisenä yönä Getsemanissa, monien rukoustensa jälkeen
ja Jumalan enkelin Häntä vahvistettua, parantanut sotillaan korvan,
jonka Pietari sivalsi pois halutessaan suojella Mestariaan - niin,
eikö Jeesus sanonut jotain:" Pistä miekkasi tuppeen,
sillä joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu".
Ai, siinähän oli kysymys miekasta, eikä kivääreistä!
Ihmekös se, että papit siunaa sotilaiden tappo-turnajaiset rukouksillaan!
Miten siinä minusta on teeskentelyn ja kaksois-pelin makua... - TuliMieleen
Niin, ei ole pakko vain "tavan vuoksi" osalllistua hartauksiin. Tavat muuttuvat. Ja on varmaan ihan mielenkiintoista katsoa, miten Intti alkaa järjestää "vaihtoehtoisia tilaisuuksia" jumalanpalvelukselle - rennosti.
- jeesusensin
Jeesus on Jumalan Poika joka sovitti syntimme että pääsemme taivaaseen . Sielunpelastus on vakava asia .
- kivakunpoikkee
on se hyvä, että ateistisivarikin ehtii työttömyydeltään osallistua näihin keskusteluihin täällä
abaut sata kertaa viikossa- TuliMieleen
Täällä olisi reipas alikersantti asialla!
- vaippasulkeiset
TuliMieleen kirjoitti:
Täällä olisi reipas alikersantti asialla!
Onko teillä vaipanvaihtoremmissä ryhmänjohtajakoulutusta?
- KysynVaan
Millaisia "vaihtoehtoisia tilaisuuksia" on kirkkojumalanpalveluksille tai muillle vastaaville ollut?
- MitenOlisi
Ohjeiden mukaan tilaisuuksien pitäisi olla rentoja. Kitara mukaan!?
- SanonVaan
Kenttäpiispa on jossain sanonut uskontoallergisiksi niitä, jotka eivät osallistuneet hänen hartaustilaisuuteensa. Aika nokkavaa. Niinkuin kaikkien pitäisi tietysti kunnella kun hän tulee saarnaamaan.
- SanonVaan
Niin, onhan se iso ero, kun ennen oli pakko, "palveluvelvollisuus" osallistua papin saarnoihin ja kirkkokäynteihin, ja nyt ei ole pakko, vaan voi olla osallistumatta hartauksiin. Ja voi osallistua ei-uskonnolliseen ohjelmaan.
Jos jotkut papit yrittävät leimata hartaudet skippaavat "uskontoallergisiksi", niin siinähän koittavat. Meitä "sairaita" on paljon.- ToisinPäin
Jumalanpalveluksen vaihtoehtoisen tilaisuuden tulee olla hyvin järjestetty. Tai jospa jatkossa valinta olisi niin päin, että tarjolla on uskonnollisesti neutraali jouluohjelma, ja siten sille vaihtoehtona on uskontoa haluaville joulujumalanpalvelus.
- skinnybob
joulupukin lahjan jako tilaisuuteen minäkin osallistuisin
- ValinnanVapauteen
Minä uskon (vain) joulupukkiin. Semmoisen olen nähnyt melkein joka jouluna.
- ValinnanVapauteen
Tämä selväksi uusille alokkaille kunnolla.
Jumalanpalveluksista pois jäänti on normaalia siviilissä. Pian myös Intissä.
Kenttäpiispan lehtihaastattelussa syksyllä heittämä herja "uskontoallergisista" oli historain havinaa.
Sotilaspapit saatavat yrittää markkinoida hartauksiaan, mutta mutta ne eivät ole ENÄÄ pakolisia kirkkoon kuuluville. (Ikävä kyllä vielä vuosi siten olivat pakollisia!) Sotilasppapien pitäisi ymmärtää sopetutua tähän.- InttiPäinen
Suomessa on uskonnonvapaus, mylös uskonnottomuuden vapaus, ja sen toteuttamisen kanssa ei ole mitään syytä arkailla.
Armeijassa on kuitenkin omituisia jäänteitä ja jopa painostusta uskonnolliseen ohjelmaan. Vuosi sitten hartaudet olivat pakollisia kirkon jäsenille. Eivät ole enää! Kehitys kehittyy.
Kaksinaisuus uskontoasiassa johtuu myös sotilaspappien ammattikunnasta. Yrittävät saada "asiakkaita" uskonnolliseen valaan ja hartaushetkiinsä. Osa kantahenkilökunnasta myötäilee sitä, vaikka eivät kaikki.
Jos et pidä tapanasi käydä jumalanpalveluksissa, pidä tapasi myös Intissä. Hartaudet ja jumalanpalvelukset eivät mitenkään "kuulu asiaan".
- ValinnanVapaus
Ensimmäisessä oppitunnissa tulisi selvittää kaikille tasapuolisesti myös, että
- kenenkään ei tarvitse osallistua hartaustilaisuuksiin kasarmilla, kentällä tai metsässä,
- kenenkään ei tarvitse osallistua päiväohjelmaan merkittyihin jumalanpalveluksiin,
- kaikki voivat vapaasti valita, antavatko alokaskauden päätteeksi uskonnollisesti sitoutumattomaan sotilasvakuutuksen (vain ”kunnian ja omantunnon kautta”) vai tunnustuksellisen uskonnollisen sotilasvalan (”kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä”),
- kenenkään ei tarvitse paraatikatselmuksessa osallistua kenttähartauteen.
Herää kuitenkin kysysmys: Vaikka yksikön sotilaspappi ei toisikaan esille uskonnottomaan vaihtoehtoon kielteisesti suhtautuvia asenteitaan, hän on pelkästään asemansa ja virka-asunsa vuoksi puolueellinen ja siten jäävi pitämään oppitunnin juuri uskonnonvapauden toteutumisesta. Onhan kahdesta vaihtoehdosta, uskonnottomasta ja uskonnollisesta, toinen, uskonnollinen, juuri hänen toteuttamaansa. - Humanisti-vapari
Mikäli varusmiehillä on ohjelmassa "avajaisjumalanpalvelus", sille pitäisi olla tarjolla rinnakkainen, ei-uskonnollinen vaihtoehto. Alla sen järjestämisen viralliset ohjeet:
"Jumalanpalvelukselle vaihtoehtoinen tilaisuus
Yleisjärjestelyt:
Tilaisuuden kesto yksi tunti.
Paikaksi pyrittävä varaamaan tila joka mahdollistaa sekä itsenäisen pohdinnan että ryhmäkeskustelun. (Auditorio ei paras mahdollinen - jos sää sallii; tilaisuuden voi toteuttaa myös ulkona)
Tilaisuudesta on pyrittävä muodostamaan mahdollisimman epämuodollinen.
Rakenne:
Lyhyt alustus (10-15min) päivän teemaan tilaisuuden vetäjältä (Tässä esimerkkinä: usko omiin ja ryhmän kykyihin sekä mielen rauhoittaminen) Voi olla myös musiikkikappale, videoklippi tai vastaava.
Teema voi liittyä ajankohtaiseen aiheeseen, koulutuskauden jaksoon (esim. alokkaiden pohdinnat tulevasta, kotiutuvien koetusta) tai jumalanpalveluksessa käsiteltyyn aiheeseen yleisestä näkökulmasta.
Oma pohdinta (10-15min) esim. seuraavien kysymysten pohjalta
1) Omat keinosi positiiviseen tulevaisuuden näkemiseen.
2) Usko omiin kykyihin. Mitä se merkitsee Sinulle? Miten sitä voi lisätä?
3) Usko ryhmässä tekemisen voimaan. Miten se näkyy? …tai sen puute? Miten sitä voi lisätä Sinun toimenpitein?
4) Miten hyvä johtajuus varusmiesjohtajien toimesta vaikuttaa näkökulmaasi?
5) Osa varusmiehistä kärsii ajoittain yksityisyyden puutteesta. Oletko Sinä kokenut vastaavaa? Mitkä keinot voisivat vastata tähän tarpeeseen?
6) Mitä mieltä olet hiljaisuudesta tai hiljentymisestä psyyken ja mielen rauhoittamisen keinona yleisessä mielessä?
Parikeskustelu/ryhmäkeskustelu (riippuen henkilömäärästä)
Yhteenveto ja päätös tilaisuuden vetäjän toimesta"- Humanisti-vapari
Edellinen liittyy seuraavaan:
Pääesikunnan käskyn "SOTILASPAPPIEN PITÄMÄT OPPITUNNIT JA HARTAUSTILAISUUDET" mukaan on eroteltu hartaustilaisuudet ja jumalanpalvelukset.
Hartaustilaisuudet rinnastetaan nyt harrastustoimintaan, niin kuin Vapaa-ajattelijat esittivätkin, mutta jälkimmäisiä tehdäänkin edelleen palvelusajalla, toisin kuin Vapaa-ajattelijat esittivät - ja myös Puolustusministeriön työryhmä esitti.
Alla Pääesikunnan koulutusosaston lainaus käskystä:
"3. Hartaustilaisuudet
Perusyksiköiden, joukkoyksiköiden ja joukko-osastojen erilliset hartaustilaisuudet (esim. iltahartaudet) ovat kaikille vapaaehtoisia. Ne järjestetään palvelusajan ulkopuolella ja rinnastetaan muuhun vapaaehtoiseen toimintaan.
4. Jumalanpalvelukset
Suurten kirkollisten juhlapyhien (esim. joulu, pääsiäinen), palveluksen aloittamisen ja - päättymisen (ns. tulo - ja kotiuttamisjumalanpalveluk-set) sekä joukko-osaston vakiintuneiden tilaisuuksien (esim. purjehdus-kauden avaus ja -päätös) yhteydessä palvelusajalla pidettävien juma-lanpalvelusten rinnalle on tarjottava vaihtoehtoinen, ohjattu, henkisen toimintakyvyn kehittämiseen tarkoitettu tilaisuus. Esimerkki tilaisuuden rungosta on liitteenä. Varusmiehet voivat vapaasti valita osallistuvatko jumalanpalvelukseen vai vaihtoehtoiseen tilaisuuteen." - KivaTietää
Saisiko kokemuksia näistä vaihtoehtoisista, rinnakkaisista tilaisuuksista.
- KysynVaaan
Eivätkös sotilaspapit ole jäävejä tiedottamaan uskonnonvapauteen liittyvistä valinnoista, kun kerran ovat itse sen toisen (ensimmäisenpäs) vaihtoehdon toteuttajia?
- KonennenkuinL
Aakkosjärjestyksen perustella sotilasvakuutus olisi ennen kuin sotilasvala.
Varmaan tämän esittelyjärjestyksen vaihtamiselle on keksitty joku kiva parustelu?
- ehkäon
ihan hyvä juttu
- SanonVaan
Sotilasvakuutus on uskonnollisesti neutraali ("kunnian ja omantunnon kautta"), kun taas sotilasvala on julistuksellisen uskonnollinen ("kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä"). Jos ei ole uskovainen, on luonnollista valita sotilasvakuutus.
Onhan avioliittoon vihkimisistäkin yli puolet siviilivihkimisiä!
Jokainen päättäköön vapaasti. - TuleeMieleen
Jos ensi viikon ohjelmassa on on ns. pääsiäiskirkko, sille pitää olla samaan aikaan vaihtoehtona ei-uskonnollinen tilaisuus. Ja myös kirkkoon kuuluvat - eli yleensä vauvana liitetyt - voivat nyt sitten tänä vuonna olla pois jumalanpalvellukssesta.
Jos ne eivät siviilissäkään huvita, ei ole enää pakko "huvittaa" Intissäkään.
Vaihtoehtoisen tilaisuuden tulisi ohjeen mukaan olla rento. Siihen voivat osallistujatkin vaikuttaa itse.- KokemusPuhukoon
Kertokaa, onko pääsiäisen alusviikkoon ympätty jotain tuommoista
- KysynVaaan
Otsikko kertoo viime vuonna tapahtuneen muutoksen, joka on ollut voimassa ainakin kesästä 2015 alkaen. Vai onko?
- SanonVaaan
Jos ei ole uskonnollinen, ei ole järkee eikä tunnetta menne jumalanpalveluksiin ja hartauksiin.
- Toistaperässä
Parempi idea olisi laittaa koko aivopesulaitos vapaehtoiseksi. Tämä armeijan hierarkia on kriteeri joka mahdollistaa kyseisen toiminnan.
- Epätahtia
Epätahti jatkuu Porin prikaatissa
Porin prikaatin oppaassa ”Tietoa tuleville alokkaille” jatketaan epäyhdenvertaista tiedotuslinjaa sotilasvakuutuksen ja sotilasvalan suhteen: uskonnollisesti neutraalia sotilasvakuutusta syrjitään ja uskonnollista sotilasvalaa suositaan (s. 2 ja s.23). http://maavoimat.fi/documents/1950813/2885804/PorPrAlokast2-16net.pdf/057324b4-59eb-47f9-b25d-b33643fc5c9f
”Tervetuloa seuraamaan sotilasvalaa (s. 2)
2/16-saapumiserän sotilasvala ja -vakuutus- tilaisuudet järjestetään Niinisalon osalta 18. elokuuta Kauhajolla ja Seinäjoella sekä Säkylän osalta 19. elokuuta Huittisissa ja Raumalla.”
ja
”Vala DVD (sivu 23)
Jokaisen saapumiserän valatilaisuus tallennetaan DVD:lle. Peruskoulutuskauden päätteeksi järjestettävän valapäivän tapahtumat on mukava kerrata kotona ja näyttää sukulaisille ja tuttaville. DVD on myynnissä sotilaskodeissa pian valapäivän jälkeen.”
Uskonnollisesti neutraali sotilasvakuutus annetaan ”kunnian ja omantunnon kautta”. Sotilasvalassa viitataan ”kaikkivaltiaaseen ja kaikkitietävään Jumalaan”. Armeijan henkilöstön, tiedottajien ja varsinkin sotilaspapiston on ilmeisen vaikea suhtautua tasapuolisesti sotilasvakuutukseen. - Surkeille
Koko laitos vapaehtoiseksi. En tunne ketään jolle armeijasta olisi ollut hyötyä. Sinne vaan jos ei elämässä ole mitää muutakaan! Varmaan armeijassa hukkaan mennyt aika on syy miksi Suomen taloudellakin menee niin ''hyvin''.
- PieniTäsmennys
Otsikon pitäisi olla "Uskonnonharjoitus on vapaaehtoista Intissä".
- Saanon.vaaan
Kirkkojumalanpalvelluksen vaihtoehtona pitäää olla mukavahenkinen ei-uskonnollinen tilaisuus tai vaikka vapaamuotoista keskustellua luonnon helmassa..
- Kysyn.vaaan
Millaisia kokemuksia näistä? Uusi asia!
- kuolemavoitettu
Jeesuksen kautta pelastuu. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut että hän antoi ainoan Poikansa ettei yksikään joka häneen uskoo hukkuisi vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä . Elämä on Kristus.
- Kysynpä.vaan
Tutkimuksen mukaan 55 % väestöstä on ei-uskonnollisia. Jengin voisi alkaa toimia sen mukaan suhteessa kirkkojumalanpalveluksiin ja hartauksiin. Eikös?
Tässä väitöskirjassa on tietoa koko väestön katsomuksellisten käsitysten jakautumista (samoin sairaanhoitajien): http://epublications.uef.fi/pub/urn_isbn_978-952-61-2198-7/urn_isbn_978-952-61-2198-7.pdf (ks. sivu 30 taulukko)
Jako "ei-uskonnollinen"/"uskonnollinen"/"vahvasti uskonnollinen" on tämän mukaan väestöllä 55.5 / 38.5 / 6.0 ja sairaanhoitajilla 42.3 / 50.8 / 6.9.- RohkeuttaPikkuisen
Samoin Briteissä on nyt "Nones" ja Yhdysvalloissa "unaffiliated" jo suurin katsomuksellinen ryhmä.
Mitä jos sinäkin rohkaistuisit toimimaan kirkkojuttujen suheen niin kuin ajattelet? - KiitosEi
RohkeuttaPikkuisen kirjoitti:
Samoin Briteissä on nyt "Nones" ja Yhdysvalloissa "unaffiliated" jo suurin katsomuksellinen ryhmä.
Mitä jos sinäkin rohkaistuisit toimimaan kirkkojuttujen suheen niin kuin ajattelet?Olisihan se hyvä, jos sotilaalla on sen verran rohkeutta, että uskaltaa sanoa papille kiitos ei.
- ResAlik
Tätä voisi nyt sitten soveltaa, jos palvelusohjelmaan on ympätty "joulukirkko". Sille pitää olla tarjolla hyvä, mukava vaihtohtoinen ei-uskonnollinen ohjelma.
- Isäkyllätietää
Asenteen muokkaamiseen vaaditaan vähän tahtoa uskonnosta vapautumiseksi.
- eihelppoaheteroillakaan
Jokohan uusi palveluohjesääntö PalvO poistaa rivissä rukoiluttamisen? Tukan pituuteen ja sotilaiden pussaamiseen se kyllä ottaa kantaa.
- RohkeuttaNyt
Uskonnottomuuden kanssa ei ole mitään hyvää syytä "olla kaapissa". Mieluummin olla vaan oma itsensä. Ja antaa uskovaisten olla uskossaan.
'
Eli sikäli ihan hyvin voit antaa sotilasvakuutuksen "kunnian ja omantunnon kautta" (eikä uskonnolllista sotilasvalaa) ja olla osalistumatta hartauksiin ja menemättä jumalanpalveluksiin. Nythän pitäisi oolla joku rento vaihtoehtoinen tilaisuuskin.
Rohkeutta sitten sulle, jos tuo nyt vielä oikeest6i vaatii jotain rohkeutta... - onmullahaalarit
onse kiva katella kun isot miehet itkevät toisilleen.
mitäs jos vaan kateltais se raja ja oltais silleen valppaita ettei
ihan tipu pöksyyn..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840