viikon ilmainen kokeilu , varokaa

Sallittua_kusetusta

Elikkäs tuli tossa äsken hyvässä uskossa otettua ruutu.fi sivustolle tommonen viikon ilmanen kokeilu. Tämän jälkeen tilaus jatkuu 30€ /kk. Toki tilatessa painotetaan että voi lopettaa ihan milloin tahansa.

Ongelma onkin että koko sivustolta ei pääsen mihinkään paikkaan lopettamaan tilausta. Eikä edes asiakaspalvelun sähköposti osoitetta löydy.

No sitten kun menee etsimään tähän vastausta " usein kysytyt kysymykset " palaute ja FAQ osiosta , neuvotaan siellä menemään (Oma Ruutu –sivulta, kohdasta ”Tilaukset”. Valitse linkki ”Muokkaa tilausta”.) kohtaan jossa ei olekaan tilauksen lopetusta vaan tilauksen vaihtaminen määräaikaiseen.

Jopa tämän alapuolella on palaute kohta jossa erikseen " lopeta tilaus " mutta kun tämän valitsee niin neuvotaan taas menemään tähän jatkotilaus kusetus kohtaan.

No jonkun aikaa lueskelin foorumeita ja löysin postin jossa neuvottiin lähettämään palaute lomake ja valitsemaan " maksusisältö: oma tilaus " tilauksen lopettamisen sijaan. Ja kirjoittaa viestiin omat tiedot ja että haluaa lopettaa tilauksen.

Voin vain kuvitella kuinka moni on tähän huijaukseen mennyt , sairasta toimintaa neloselta.

Mainittakoon vielä että sivu johon neuvotaan joka paikassa mennä perumaan on erittäin harhaanjohtava , ikäänkuin olisit valitsemassa tilausta jota haluat muokata mutta siitä tuleekin määräaikainen tilaus nappia painamalla.

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sallittua_kusetusta

      Kerrottakoon vielä että laitoin kuluttaja viranomaisille tästä vinkkiä. Päivitän kunhan saan lisää infoa !

      • kullittuasasetusta

        Kuluttajavirasto on yhdyssana.


    • Kiitos_tiedosta

      Tämä kertoo paljon Sanoma Oy:stä!

      Kiitos, että informoit muita asiasta ja että olet käyttänyt vaivaa opastaaksesi valvovaa virantahoa palvelun tarjoajan epäasiallisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe