Kannattaako vaihtaa DNA Soneraan?

24872847

Kannattaako vaihtaa toiminnallisuuden kannalta DNA 100M Soneran vastaavaan? Ainakin itsellä ollut 2v sopimusajan aikana aika säännöllisesti ongelmia käyttämäni modeemin kanssa ja yhteys hukassa. Onko Soneralla vähemmän ongelmia?

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PPAP2

      molemmista kokemuksen omaavana voin todeta, että kummatkin ovat toimineet minun kohdalla hyvin. soneran valokuitu oli reilun kahden vuoden aikana noin tusinan kertaa ns. down. (yhden kerran koko päivän johtuen kaivuutöiden yhteydessä sattuneesta kämmistä). eli ei mitenkään paha, mielestäni. tilattu nopeus on/oli molemmissa sama 100/10 ja itse en kyllä huomaa edelleenkään mitään eroa dna welhon ja soneran välillä, edellinen johtunee käyttötarpeesta(?). jos dna ei sinulle toimi, niin kanattanee koklata soneraa. oletko muuten kokeillut resetoida modeemin?

    • Hei "24872847"

      Säännölliset ongelmat laajakaistan kanssa eivät kyllä kuulosta normaalilta toiminnalta, varsinkaan jos viat ovat jatkuneet jo pitkään.

      Oletko ollut asiasta yhteydessä asiakaspalveluun ja onko vikaan löytynyt mitään ratkaisua? Modeemissa on erinäisiä asetuksia, kuten esim. ip-flood ja WLAN verkon kanavan automaattinen vaihto, jotka oletusasetuksilla voivat aiheuttaa yhteyden laatuun heikentävästi.

      Suosittelen ihan alkuun vain resetoimaan modeemin, kuten "PPAP2" on jo ehdottanut. Tämä onnistuu modeemin takaa löytyvästä reset-napista, jota tulee painaa 20 sec ajan esim. kynällä. Resetointi poistaa mahdollisen laitejumituksen, joka voi vaikuttaa yhteyteen.

      Tämän jälkeen modeemin asetukset kannattaa rukata kuntoon, kuten poistaa ip-flood asetuksen sekä lukitsemaan WLAN verkon kanavan johonkin tiettyyn, jos kyseessä on WLAN modeemi.

      Mikäli nämä eivät auta ja yhteys on edelleen jatkuvasti matalana, pyytäisin sinua olemaan yhteydessä asiakaspalveluun soittamalla p.044 144 044 tai sähköisellä lomakkeella https://www.dna.fi/yhteystiedot asian korjaamiseksi.

      Iiro / DNA Palvelu
      https://tuki.dna.fi

    • tasaista_käyttöä

      Sonera toimii teknisesti loistavasti. Sieltä kuitenkin tulee välillä laskuja ja ohjeita maksaa laskut, jotka ovat ristiriitaisia kursorisesti luettuina. Saa olla tarkkana! :)

    • hankalaa_laskutusta

      No nyt tuli ilmeisesti "laajakaistalaskutuksen uudistus", joka tekee jotain outoa laskuille. Laskutus on jossain vaiheessa saatu näyttämään siltä, että se laahaa 2kk takana. Nyt sitten laskutetaan 2kk ylimääräistä! ;) Mitenkäs se nyt olikaan - yli 3 vuotta vanhojen laskujen kohdalla laskutuksesta, kun käytäntö varmaan on jatkunut pitkään. Ei voi kylläkään sanoa, kuinka pitkään: Sonera ei päästä netin kautta tarkistamaan tulleita laskuja. Näitä kun ei ole tarvinnut lukea, koska sähköposti sisältää kaiken tarvittavan laskun maksamiseksi! Kiitos vaan 66,6 euron yllätyslahjasta!

    • epälaskutusta

      En suosittele. Eivät korjaa omia mokiaan. Jouduin maksamaan laskumuistutuksen(5e) virheestä, jonka olivat itse tehneet, koska "laskuosio oli oikeassa" - ei olisi kannattanut siis uskoa asiakaskirjettä..
      Onko DNA kuinka hyvä? Olisi tarvetta vaihtaa, mutta saunalahti ei houkuta myöskään..

      • huvittaa_suuresti

        Lisäksi www-sivuilla oli maininta, että laskumuistutus on ilmainen.


      • Liisa_ja_ihmemaa

        Jaahas. Teksti on näemmä päivitetty muotoon, että laskumuistutus on ilmainen JOS sen on ensin kytkenyt päälle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6042
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      122
      5857
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4927
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      15
      4283
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4176
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2554
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1790
    Aihe