L-glutamiiniaminohapon puute

Laihtunut

Kävin läpi viime vuonna parikin rankkaa sairautta, joiden vuoksi söin ensin 2kk ja sitten 3 viikon antibiottikuurin. Kuurien jälkeen laihduin lähes 10 kiloa ja nyt olen miettinyt miten saisin kroppani taas kuntoon. Antibiottikuurien yhteydessä söin maitohappobakteerikuurin, mutta tuntuu ettei sekään tainnut riittää. Olen kuullut, että L-glutamiiniaminohappo ravintolisä voisi parantaa suoliston ja vatsan tasapainon korjaamiseen ja palautumiseen?
Mitä mieltä olette kannattaisiko kokeilla?

1

301

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokaaaa

      Käytä erilaisia hapatettuja maitotuotteita, kuten Gefilusta, Relaa, AB:tä ja mitä kaikkia niitä onkaan. Hapankaali on myös hyvä maitohappobakteerilähde, Yosa-tuotteet samoin. Kaikkia tarvittavia aminohappoja saat, kun käytät maitovalmisteiden lisäksi kalaa/kanaa/kananmunia/lihaa päivittäin. Palkokasvit, siemenet ja pähkinät ovat myös hyviä proteiinin = aminhappojen lähteitä. Kovan taudin jälkeen kestää kauan, ennen kuin entisessä kunnossa, joten hoida itseäsi hyvällä ruoalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe