Iglut liikenteessä.

En oikein jaksa ymmärtää, miten voi olla niin vaikeaa putsata ajokkinsa kokonaan puhtaaksi lumesta.

ymmärrän yllä korkeat ajoneuvot kuten paketti- matkailuautot, mutta henkilöautoissa ei ymmärrys enään riitä.
Se, että juuri ja juuri jaksaa jollain tapaa huiskia ikkunat auki, ja kenties se kuljettajan ovikin, ettei sisälle mene lumet, niin ei ole vaikeaa huiskia kaikkia lumia pois auton päältä.
Eikä se säätä polttoaineissakaan, koska lisämassa ja lisäkorotus luo lisää vastusta, jolloin sitä kaasua on survottava entistä syvemmälle. Ja onhan se idioottimaisen hölmö näky, kun katolla ja konepellillä n. metrin korkuinen lisäkate.

Ja voihan ne lumet jäineen lentää ajon aikana vastaan tulijan silmille, joka pelästymisen takia menettää ajokin hallinnan ja vailla tietoa heittelehtimsen tulosta toivoo parasta, ettei löydy rusinoituneesta ajokista tunnistamattomassa muodossa. Poliisikin sakottaa, jos huomaa huonosti puhdistetun auton.

6

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki_1

      Koska se on niin vaikeeta? iglujen puhlistusta autojen katolta ei opeteta autokouluissa tai lue ohjekirjoissa niin luuletko että kaikki suomalaiset osaavat putsata autonsa päältä ne iglut ilman kuvallissa ja selkeää ohjekirjaa tai minkäälaista koulutusta siihen? voin sanoa että eivät osaa.

      autojen päältä iglujen puhdistaminen pitäisi opetella autokoulussa ja ottaa myös auton käsittelykokeesen mukaan. kesellä tietenkin voi olla vähän vaikeempi suorittaa, mutta oikeen lumen sijasta voisi käyttää esim jotain "teko lunta"

      näistä igluista autojen päältä pitäisi myös sakottaa liikenteen vaarantamisesta, koska se iglu voi rysähtää oman tuulilasin päälle tai rysähtää takanan ajajan ja peittää näkyvyyn jolloin voi sattua onnettumuus liikenteessä.

    • Jemanne

      Vielä tärkeempää olisi että raskas liikenne viitsisi joskus ne katot putsata vaikka se vaikeeta onkin,ei ole kiva kun muutama satakiloo jäätä ja lunta rojantaa tuulilasiin motarilla.

      • herrasmiestappajat

        Takavuosina sattui onnettomuus jossa kuormurin katolta pudonnut jääglimppi tuli takana ajavan tuulilasista sisään ja henkihän siinä meni.

        Ammattiautoilija, kuorma-autokuski selvisi vammoitta.


    • tiitutaatu

      Voi voi....no, kerronpa sinulle. Itselläni on auto pihassa säässä kuin säässä. Jos en joka päivä sillä aja, niin näillä pakkasilla kyllä kertyy auton pintaa sellaista jäälunta, joka ei lähde pölyhuiskaa heiluttamalla. Auton pintaa ei nyt voi ruveta skrapaamaan, kuin ikkunoita, ne saadaan kyllä lumesta ja jäästä pois...

      • Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..


      • KjellPippelström
        delfin84 kirjoitti:

        Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..

        Jäykempi kuin pölyhuiska on hyvä juttu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2590
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      342
      2213
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2042
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      19
      1906
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1638
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1172
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1149
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1010
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      995
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      968
    Aihe