Iglut liikenteessä.

En oikein jaksa ymmärtää, miten voi olla niin vaikeaa putsata ajokkinsa kokonaan puhtaaksi lumesta.

ymmärrän yllä korkeat ajoneuvot kuten paketti- matkailuautot, mutta henkilöautoissa ei ymmärrys enään riitä.
Se, että juuri ja juuri jaksaa jollain tapaa huiskia ikkunat auki, ja kenties se kuljettajan ovikin, ettei sisälle mene lumet, niin ei ole vaikeaa huiskia kaikkia lumia pois auton päältä.
Eikä se säätä polttoaineissakaan, koska lisämassa ja lisäkorotus luo lisää vastusta, jolloin sitä kaasua on survottava entistä syvemmälle. Ja onhan se idioottimaisen hölmö näky, kun katolla ja konepellillä n. metrin korkuinen lisäkate.

Ja voihan ne lumet jäineen lentää ajon aikana vastaan tulijan silmille, joka pelästymisen takia menettää ajokin hallinnan ja vailla tietoa heittelehtimsen tulosta toivoo parasta, ettei löydy rusinoituneesta ajokista tunnistamattomassa muodossa. Poliisikin sakottaa, jos huomaa huonosti puhdistetun auton.

6

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki_1

      Koska se on niin vaikeeta? iglujen puhlistusta autojen katolta ei opeteta autokouluissa tai lue ohjekirjoissa niin luuletko että kaikki suomalaiset osaavat putsata autonsa päältä ne iglut ilman kuvallissa ja selkeää ohjekirjaa tai minkäälaista koulutusta siihen? voin sanoa että eivät osaa.

      autojen päältä iglujen puhdistaminen pitäisi opetella autokoulussa ja ottaa myös auton käsittelykokeesen mukaan. kesellä tietenkin voi olla vähän vaikeempi suorittaa, mutta oikeen lumen sijasta voisi käyttää esim jotain "teko lunta"

      näistä igluista autojen päältä pitäisi myös sakottaa liikenteen vaarantamisesta, koska se iglu voi rysähtää oman tuulilasin päälle tai rysähtää takanan ajajan ja peittää näkyvyyn jolloin voi sattua onnettumuus liikenteessä.

    • Jemanne

      Vielä tärkeempää olisi että raskas liikenne viitsisi joskus ne katot putsata vaikka se vaikeeta onkin,ei ole kiva kun muutama satakiloo jäätä ja lunta rojantaa tuulilasiin motarilla.

      • herrasmiestappajat

        Takavuosina sattui onnettomuus jossa kuormurin katolta pudonnut jääglimppi tuli takana ajavan tuulilasista sisään ja henkihän siinä meni.

        Ammattiautoilija, kuorma-autokuski selvisi vammoitta.


    • tiitutaatu

      Voi voi....no, kerronpa sinulle. Itselläni on auto pihassa säässä kuin säässä. Jos en joka päivä sillä aja, niin näillä pakkasilla kyllä kertyy auton pintaa sellaista jäälunta, joka ei lähde pölyhuiskaa heiluttamalla. Auton pintaa ei nyt voi ruveta skrapaamaan, kuin ikkunoita, ne saadaan kyllä lumesta ja jäästä pois...

      • Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..


      • KjellPippelström
        delfin84 kirjoitti:

        Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..

        Jäykempi kuin pölyhuiska on hyvä juttu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4862
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3523
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1548
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      40
      1413
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1312
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1108
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1027
    Aihe