En oikein jaksa ymmärtää, miten voi olla niin vaikeaa putsata ajokkinsa kokonaan puhtaaksi lumesta.
ymmärrän yllä korkeat ajoneuvot kuten paketti- matkailuautot, mutta henkilöautoissa ei ymmärrys enään riitä.
Se, että juuri ja juuri jaksaa jollain tapaa huiskia ikkunat auki, ja kenties se kuljettajan ovikin, ettei sisälle mene lumet, niin ei ole vaikeaa huiskia kaikkia lumia pois auton päältä.
Eikä se säätä polttoaineissakaan, koska lisämassa ja lisäkorotus luo lisää vastusta, jolloin sitä kaasua on survottava entistä syvemmälle. Ja onhan se idioottimaisen hölmö näky, kun katolla ja konepellillä n. metrin korkuinen lisäkate.
Ja voihan ne lumet jäineen lentää ajon aikana vastaan tulijan silmille, joka pelästymisen takia menettää ajokin hallinnan ja vailla tietoa heittelehtimsen tulosta toivoo parasta, ettei löydy rusinoituneesta ajokista tunnistamattomassa muodossa. Poliisikin sakottaa, jos huomaa huonosti puhdistetun auton.
Iglut liikenteessä.
6
341
Vastaukset
- Nimimerkki_1
Koska se on niin vaikeeta? iglujen puhlistusta autojen katolta ei opeteta autokouluissa tai lue ohjekirjoissa niin luuletko että kaikki suomalaiset osaavat putsata autonsa päältä ne iglut ilman kuvallissa ja selkeää ohjekirjaa tai minkäälaista koulutusta siihen? voin sanoa että eivät osaa.
autojen päältä iglujen puhdistaminen pitäisi opetella autokoulussa ja ottaa myös auton käsittelykokeesen mukaan. kesellä tietenkin voi olla vähän vaikeempi suorittaa, mutta oikeen lumen sijasta voisi käyttää esim jotain "teko lunta"
näistä igluista autojen päältä pitäisi myös sakottaa liikenteen vaarantamisesta, koska se iglu voi rysähtää oman tuulilasin päälle tai rysähtää takanan ajajan ja peittää näkyvyyn jolloin voi sattua onnettumuus liikenteessä. - Jemanne
Vielä tärkeempää olisi että raskas liikenne viitsisi joskus ne katot putsata vaikka se vaikeeta onkin,ei ole kiva kun muutama satakiloo jäätä ja lunta rojantaa tuulilasiin motarilla.
- herrasmiestappajat
Takavuosina sattui onnettomuus jossa kuormurin katolta pudonnut jääglimppi tuli takana ajavan tuulilasista sisään ja henkihän siinä meni.
Ammattiautoilija, kuorma-autokuski selvisi vammoitta.
- tiitutaatu
Voi voi....no, kerronpa sinulle. Itselläni on auto pihassa säässä kuin säässä. Jos en joka päivä sillä aja, niin näillä pakkasilla kyllä kertyy auton pintaa sellaista jäälunta, joka ei lähde pölyhuiskaa heiluttamalla. Auton pintaa ei nyt voi ruveta skrapaamaan, kuin ikkunoita, ne saadaan kyllä lumesta ja jäästä pois...
Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..
- KjellPippelström
delfin84 kirjoitti:
Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..
Jäykempi kuin pölyhuiska on hyvä juttu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2303272Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552933Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121483- 1221446
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4621360Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330
