En oikein jaksa ymmärtää, miten voi olla niin vaikeaa putsata ajokkinsa kokonaan puhtaaksi lumesta.
ymmärrän yllä korkeat ajoneuvot kuten paketti- matkailuautot, mutta henkilöautoissa ei ymmärrys enään riitä.
Se, että juuri ja juuri jaksaa jollain tapaa huiskia ikkunat auki, ja kenties se kuljettajan ovikin, ettei sisälle mene lumet, niin ei ole vaikeaa huiskia kaikkia lumia pois auton päältä.
Eikä se säätä polttoaineissakaan, koska lisämassa ja lisäkorotus luo lisää vastusta, jolloin sitä kaasua on survottava entistä syvemmälle. Ja onhan se idioottimaisen hölmö näky, kun katolla ja konepellillä n. metrin korkuinen lisäkate.
Ja voihan ne lumet jäineen lentää ajon aikana vastaan tulijan silmille, joka pelästymisen takia menettää ajokin hallinnan ja vailla tietoa heittelehtimsen tulosta toivoo parasta, ettei löydy rusinoituneesta ajokista tunnistamattomassa muodossa. Poliisikin sakottaa, jos huomaa huonosti puhdistetun auton.
Iglut liikenteessä.
6
328
Vastaukset
- Nimimerkki_1
Koska se on niin vaikeeta? iglujen puhlistusta autojen katolta ei opeteta autokouluissa tai lue ohjekirjoissa niin luuletko että kaikki suomalaiset osaavat putsata autonsa päältä ne iglut ilman kuvallissa ja selkeää ohjekirjaa tai minkäälaista koulutusta siihen? voin sanoa että eivät osaa.
autojen päältä iglujen puhdistaminen pitäisi opetella autokoulussa ja ottaa myös auton käsittelykokeesen mukaan. kesellä tietenkin voi olla vähän vaikeempi suorittaa, mutta oikeen lumen sijasta voisi käyttää esim jotain "teko lunta"
näistä igluista autojen päältä pitäisi myös sakottaa liikenteen vaarantamisesta, koska se iglu voi rysähtää oman tuulilasin päälle tai rysähtää takanan ajajan ja peittää näkyvyyn jolloin voi sattua onnettumuus liikenteessä. - Jemanne
Vielä tärkeempää olisi että raskas liikenne viitsisi joskus ne katot putsata vaikka se vaikeeta onkin,ei ole kiva kun muutama satakiloo jäätä ja lunta rojantaa tuulilasiin motarilla.
- herrasmiestappajat
Takavuosina sattui onnettomuus jossa kuormurin katolta pudonnut jääglimppi tuli takana ajavan tuulilasista sisään ja henkihän siinä meni.
Ammattiautoilija, kuorma-autokuski selvisi vammoitta.
- tiitutaatu
Voi voi....no, kerronpa sinulle. Itselläni on auto pihassa säässä kuin säässä. Jos en joka päivä sillä aja, niin näillä pakkasilla kyllä kertyy auton pintaa sellaista jäälunta, joka ei lähde pölyhuiskaa heiluttamalla. Auton pintaa ei nyt voi ruveta skrapaamaan, kuin ikkunoita, ne saadaan kyllä lumesta ja jäästä pois...
Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..
- KjellPippelström
delfin84 kirjoitti:
Niinpä.. Putsaa kuitenkin mitä irtoaa ja auton lumiharjalla.., eikä pölyhuiskalla ;) jäykempikin kuin pölyhuiska..
Jäykempi kuin pölyhuiska on hyvä juttu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 863979
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.523295Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603012Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,622951SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772464Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52296Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251984Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621961Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1651931- 931338