Windows 10:n pariin pääsee nyt helposti....

optiosanktio1

.....kirjoittaa Digitoday ja jatkaa.....
"5.2. 14:00 Siirtyminen onnistuu Windows Updatella, jos käytössä on Windows 7 tai Windows 8.1. Mutta harkitse kahdesti."

Tuossa kirjoituksessa perusteettomasti väitetään että paluuseen entiseen ei ole muuten kuin asentamalla Wintoosa kokonaan uudestaan suorittamalla ns. puhdas asennus....!!!???

En tiedä mihin äite perustuu (tarkoituksellinen mustamaalaus tms.) Minulla ainakin paluu entiseen onnistuu kivuttomasti sillä kympin avausikkunassa on kaksi valintaa ja valitsemalla "Windows Rollback" niin tuolla valinnalla seiska palautui sellaiseksi kuin se oli ennen päivitystä kymppiin.

En näkisi oman kokeillun perusteella miksei voisi testata tulevaa, on kuitenkin otettava huomioon ettei kymppi ole vielä valmis ja saattaa esiintyä vielä bugeja tai muuta toimimattomuutta. Tuleva näyttää miten toimii ja onko siinä mitään lisäarvoa seiskaan jota sentään vielä päivitetään vuoteen 2020 asti joten toimivaa seiskaa tuskin vaihdan lopullisesti
kymppiin. Saas nähdä miten maksu tms. jatkossa toteutuu. On lupailtu että ensimmäinen vuosi olisi ilmainen mutta miten jatkossa ja jos tulee vuosimaksu niin se ei saisi olla kovin montaa euroa per vuosi...!!!!???

8

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäeienää

      Miksi ei voisi palauttaa ihan palautuspisteestäkin jos yleensä mahdollista. Voisi kokeilla ottaa kovalevystä kloonin ja asentaa siihen, ei sitten haittaisi vaikka ei tykkäisi tai ei saisi palautettua.

      • optiosanktio1

        Niin... empä tiedä...??? Tuota vaihtoehtoa ei tullut koetelluksi palautuuko mutta en menisi sitäkautta kokeilemaan koska järjestelmässä on valmiina tarkoitukseen tehty palautussysteemi. Ainahan tietenkin voi kokeilla ja oppia kantapään kautta asioita, ei sitä kukaan kiellä.


    • windows_old

      Jos kympin asennuksen jälkeen ei poista Windows.old kansiota, niin paluu entiseen käyttikseen onnistuu helposti. Kansion poistoon tarvitaan levyn puhdistustyökalua (jota siis ei välttämättä kannata käyttää) ja vahingossa del-napilla sitä ei voi poistaa.

      • Tässä faktatietoa:

        Windows 10 (Build 9926) asennuksen yhteydessä luodaan käyttöjärjestelmävalikkoon "Windows Rollback" valinta, jonka avulla voi poistaa 10-asennuksen ja palata edelliseen tilaan.

        En suosittele asentamaan kymppiä toimivan Windowsin päälle, vaan omalle levyosiolleen.

        Mielenkiintoisena lisänä uusimmassa kympissä on mahdollisuus ladata uudet Excel, Word ja Powerpoint testiversiot Modern UI käyttöliittymään. VBA ei ole näissä (vielä?) käytettävissä.


      • Office_Customer_Preview

        Jos on kympin asentanut ja liittynyt Windows insider ohjelmaan, niin saa ladattua myös Office 2016 Customer Previewin kun kirjautuu ms live tilille. Se on desktop täysversio Officesta, ilmainen insidereille ja siinä on myös VBA tuki ja kaikki muutkin täysversion ominaisuudet. Se tuli muutama päivä sitten ms:n sivuille saataville.


      • Office_Customer_Preview

      • Office_Customer_Preview kirjoitti:

        Office 2016:n saa siis ladattua Microsoft Connectista jos on insideriin liittynyt. Storesta sitä ei asenneta.
        https://connect.microsoft.com/directory/non-feedback

        Olen jostakin saanut sen käsityksen että Storesta ladattavat Office appsit olisivat ilmaiset valmistuttuaan. Saa nähdä. Monellehan riittäisi vaikka vähän rajoitetumpikin. Itsekään en enää tarvitse painoindeksin seurantaan, arkielämän geometrisiin tai kotitalouden laskelmiin mitään suurta ja mahtavaa ohjelmistoa.


      • universaali_office

        Storesta ladattavat ovat universaaleja office-sovelluksia, jotka ovat ilmaisia win10:een ja samanlaisia myös tableteissa ja puhelimissa. Niistä kuitenkin puuttuu 2016 täysversion ominaisuuksia kuten tuo VBA.
        Ovat kuitenkin paljon monipuolisempia kuin joku wordpad, ja universaalilla officella jopa pienyrityksetkin tulevat hyvin toimeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe