lukko-perän asennus!

-käykö tohon 518:siin toi 525:sen lukko-perä kuinka suoraan??vai meneekö paljonkin osia vaihtoon??itseäni mietityttää käyvätkö vetarit,kardaanin-ristikko yms.asiat ongelmitta paikoilleen..
-vai olisiko ehdotuksia,mistä toi perä kannattaisi tohon projektiin ottaa?tai saisko tohon 518:sin perään jostain käypästä lukkoa??

!..kypsyttää,niin toi 1-vetosella ajelu;)!
2822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minkähän ikäinen mahtaa olla?
Lukkoperän löydät sellaiseta romikselta, joka tuo paloja ulkomailta.
Jos BMW on nuorempi kuin 90, niin perän voi vaihtaa suoraan ilman muita muutoksia.
Ainoon ongeman voi tehdä perän sisällä oleva hammaslevy, josta nopeusmittari saa tietonsa, koska nissä on eroja hammasväleissä. Tosin aika huonoa tuuria jos sellaiseen törmäät.
Katso perää ostaessasi, ettei ole isoo välystä kun kun pyörität kardaanin laipalta ja pidät kiinni vetoakselin laipasta. Äläkä ostä öljyistä perää. Tarkasta, että perän välitys merkinnän perässä stanssattuna S-kirjain. Voi olla myös maalattuna perän alapintaan keltaisella värillä.
Ota nopeusmittarin anturi hartaudella irti. Sitä jos repii vomalla, niin se hajoaa varmasti. Se ei ole kiinni kuin sillä ainoalla näkyvällä pultilla, mutta kuminen O-rengas saattaa olla "kasvanut" kiinni perään. Liota vaikka CRC:llä.

Ja muuten kardaanissa ei ole kuin keskellä ristikkoa. Keskiristikon vieressä on joissain malleissa pituussäätö kardaanille. N.3cm.
Jos ns. rättinivel eli kumilaippa kardaanin ja perän välillä ei sovi perään, niin perän laipan voi vaihtaa vanhasta.
Myös kiinitys saattaa poiketa iän mukaan, mutta perän takakilvenkin voi vaihtaa. Tiivistys vain moottorisilikonilla.

Itse tehnyt työkseni BMW huoltoja ja Sport2000 ja Super2000 luokan Bemareitakin.

PS. Vammalan autopurkaamolta ja Fusti Oy:ltä saanut aina hyviä periä ja vaihteistoja.

Äänestä

auto on siis vm.93

Äänestä

Kommentoi aloitusta


518 -93 kirjoitti:

-käykö tohon 518:siin toi 525:sen lukko-perä kuinka suoraan??vai meneekö paljonkin osia vaihtoon??itseäni mietityttää käyvätkö vetarit,kardaanin-ristikko yms.asiat ongelmitta paikoilleen..
-vai olisiko ehdotuksia,mistä toi perä kannattaisi tohon projektiin ottaa?tai saisko tohon 518:sin perään jostain käypästä lukkoa??

!..kypsyttää,niin toi 1-vetosella ajelu;)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu