Potilaiden kertomuksia

Blogi Jalkeilla on saanut kirjoituksia potilailta, jotka ovat käyneet endokrinologilla. Kertomukset ovat kauheita. http://jalkeilla.blogspot.fi/

Miten tämä saa jatkua? Tätä on kysytty vaikka kuinka monta kertaa, mutta kun vastausta ei tule. Miksi endokrinologit saavat jatkaa toimintaansa tällä tavalla ja kukaan ei puutu?
1188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinähän voit tehdä omalla nimelläsi rikosilmoituksen näistä kauheuksista ja julmuuksista.

Äänestä
  • --Ohjelman linkki alla. "Kuuntele" varsinkin erään virkaendon "kehon kieltä"--

    Hoh hoijaa, vähissä on elämän sisältö sinullakin.

    Äänestä

Melkomoinen lammaslauma nämä kilpparipotilaat jotka eivät viitsi alkaa oikeustoimiin.
Laki potilaan asemasta ja oikeuksista 785/1992 takaa jokaiselle potilaalle laadultaan hyvän terveyden- ja sairaudenhoidon (3 §).
Lähimenneisyydessä näkyvimmin esillä ovat olleet valviran heitteillejättämät potilaat. Siis hyvin parantuneet, mutta valvira rajoittanut lääkärin oikeuksia niin että eivät voi uusia reseptiä. Ainakin keskussairaaloissa jotkut lääkärit kieltäytyvät jatkohoidosta. Kuulemma potilaat ovat "väärin parantuneet"
Toinen ("on viitteissä") ja kolmas ("ei enää viitteissäkään") ryhmä ovat ne joilla hoitoa selvistä elämää lamauttavista oireista huolimatta kieltäydytään aloittamasta.
Neljäs ryhmä ovat ne joilla Thyroxin ei tehoa. Kieltäydytään hoitamasta muilla tunnetuilla lääkkeillä jotka tiedetään tehokkaiksi näissäkin tapauksissa

Äänestä
  • Ehkä meillä kilpparipotilailla on mennyt kaikki energia siihen, että olemme yrittäneet löytää tolkullista hoitoa.

    Äänestä

  • Olet oikeassa että enemmän pitäisi ajaa omia etujaan. Kilpirauhaslääkärit käyvät oikeudenkäyntejä Valviraa vastaan (ja lääkärit voittavat). Potilaiden pitäisi myös aktivoitua enemmän.

    Mitä potilaat voivat tehdä? Ainakin kirjoittaa poliitikoille ja kertoa omaa potilastarinaansa. Ja kirjoittaa toimittajille ja kertoa tarinaansa. Ja kirjoittaa kommentteja kaikkiin lehtiartikkeleihin joissa kirjoitetaan kilpirauhasista. Nämä voi jokainen tehdä.

    Vanhoihinkin artikkeleihin voi vieläkin kirjoittaa, jos kommentointi on yhä auki. Artikkeleista on hyvä lista Christer Sundqvistin blogissa. Voi klikata auki ja kirjoittaa, jos ei ole nyt mitään uutta mihin kirjoittaa: http://blogit.iltalehti.fi/christer-sundqvist/2015/01/21/missa-mennaan-kilpirauhaskiistassa/

    Oikeudenkäynnit ovat vaikeampi juttu, koska Suomessa ei ole mahdollisuutta ryhmäkanteeseen tällaisessa asiassa. Julkisuus auttaa, koska muuten Endokrinologiyhdistys piilottaa kaiken maton alle ja väittää, että mitään ongelmaa ei ole edes olemassa.

    Äänestä

  • Harmillisesti Suomessakin ryhmäkanne on rajoitettu kuluttajansuoja-asioihin

    Äänestä

Lisäisin listaan hypogonadismin, eli matalat testotasot jolloin oireet voivat olla hyvin paljon masennuksen kaltaisia.
Verikokeita oli useita vuosia, testot viitteiden alle. Kaikki muut labrat normaalit.
Vaikka ainoa poikkeava löydös oli matalat testot sitä ei voinut edes harkita oireiden aiheuttajaksi.
Masennus,psykoosi,uni ja rauhoittavia lääkkeitä saattoi kyllä tohtorit kirjoitella oireisiin viagrat päälle. Tajuttoman kalliita ja lääkkeiden yhteishaitat todella kovat. Elämänlaatu oli silti todella surkea ja lääkkeiden haitat vei työkyvyn.
Kaikesta tästä huolimatta ei voitu edes harkita hormonaalista syytä. Sitten tuli toiselta lääkäriltä resepti testoon ja pam oireet katosi, muut turhat lääkkeet saattoi jättää pois.
Silti edelleen jos joutuu julkisella asioimaan saa katella niitä norsunvittunaamoja ja kuulla vihjailuja tuon testoreseptin takia.

Koko vitun systeemi kesti useita vuosia, koska päällikkö endo oli kieltäny konsultaatiossaan kirjoittamasta testoa. Tätä lääkäriä en itse edes koskaan nähnyt. Eikä keltanokat uskaltaneet toimia sen suositusta vastaan.

Äänestä
  • > Tajuttoman kalliita ja lääkkeiden yhteishaitat todella kovat.
    Vilkaisin Orion Oyj:n osakeomistusta. Viisikymmentä suurinta omistajaa muodostavat kahdeksantoista prosenttia omistajakunnasta. Olisivatko Suomen kaksikymmentätuhatta lääkäriä osakkeenomistajia pienomistajina? Ilmankos vajispotilaille parantavan hoidon sijasta määrätään 5...8 muuta lääkettä, kuten kuultiin viime vuoden tv-ohjelmissa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauhukäyntejä kirjoitti:

Blogi Jalkeilla on saanut kirjoituksia potilailta, jotka ovat käyneet endokrinologilla. Kertomukset ovat kauheita. http://jalkeilla.blogspot.fi/

Miten tämä saa jatkua? Tätä on kysytty vaikka kuinka monta kertaa, mutta kun vastausta ei tule. Miksi endokrinologit saavat jatkaa toimintaansa tällä tavalla ja kukaan ei puutu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu