Amexin viitenumero

NewAmex

Löytyykö kortinhaltijoita täältä jotka voisivat avittaa. Kyse on tuoreesta kortista ja ensimmäistä laskua ei ole tullut. Onko laskun viitenumero aina sama eli voiko sitten kun sen saa tietoonsa ekasta laskusta maksaa aina omatoimisesti korttilaskua ennen uuden laskun tuloa? Käytäntö vaihtelee eri luottolaskuttajilla joillakin aina vaihtuu viite ja toisilla ei.

Sitten olen lukenut, että kortin käyttöraja on alussa melko alhainen. Jo yli 800e käytön kohdalla vaikka ostos olisi pieni saattaa tulla joku "soita Amexille viesti korttipäätteeseen" mitä tämä tarkoittaa käytännössä eli myyjäkö sinne soittaa vai?

Entä saako kortin käyttörajaa edes tietoonsa mitenkään jotta tietäisi milloin sinne pitäisi olla yhteydessä kun itse huomaa sen rajan olevan käsillä?

Miten muuten teillä käyttäjillä on kokemuksia kuinka käyttöraja nousee, käyttämällä korttia tarpeeksi?

Kiitos!

8

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dianne

      Tärkein pointti Amexin kortissa on se, että Amex ryöstää kauppiaita korkeilla prosentti-osuuksillaan ja sen vuoksi ainoastaan ne kauppiaat, joiden katteessa on todella paljon ilmaa, voivat tarjota maksua Amexilla. Amex on kauppiaalle se vihoviimeinen vaihtoehto, tulet kyllä huomaamaan.

      • amexx

        Amexin provisio on nykyään lähes sama, joka visa/masterissa menee.


    • NewAmex

      Kiitos vastauksesta mutta tämä ei auttanut varsinaiseen asiaan. Tiedän komission olevan korkeampi ja siksi mm. Elisa Shopit oli viimeisin jossa ei käynyt kortti. Silloin maksettiin muulla kortilla.

      On kuitenkin pakko sanoa, että eihän kukaan pakota Amexia hyväksymään.

      Mutta ainoaksi maksukortiksi tätä ei voi ottaa, se on totta.

    • NewAmex

      Löysinkin vanhan ketjun täältä jossa kerrottiin, että viitenumero olisi aina sama joka laskussa. Sen sitä onko laskun viitenumero luottokortin numeron en tiedä, voiko tosiaan olla näin?

    • Lankkupizza

      Mitäs jos kysyisit suoraan Amexin asiakaspalvelusta?

    • EiLuottokortti

      "Sitten olen lukenut, että kortin käyttöraja on alussa melko alhainen"

      Amexissa ei ole koskaan käyttörajaa, mutta suuremmissa ostoksissa varmistavat sinulta itseltäsi, oletko ostoksen tehnyt, ennen kuin hyväksyvät sen.

      Ja Amexhan ei ole sinänsä luottokortti, vaan maksuaikakortti, eli se "luotto" on maksettava aina kokonaan pois seuraavassa laskussa.

    • NewAmex

      Kyselin mutta en saanut vastausta joten laitoin viestiä sosiaalisen median kautta. Vastasivat, että kortin numero on viite mutta siihen lisätään jokin tarkistenumero perään eli ennen ekaa laskua ei voi tietää viitettä kokonaisuudessaan. Mutta sama viite säilyy jollei kortin numero vaihdu muuhun eli jatkossa samalla viitteellä voi maksaa laskua pois ennen laskun saapumista jos tarvetta/halua tms.

      Joo maksuaikakorttihan tämä on mutta vuodeksi katsotaan kokemuksia. Sinällään kätevä kortti koska ei mene mitään kuluja kun pitää maksaa kerralla eikä ole tarve luottokortille joka tämä ei ole vaikka luottoahan sekin on, että saa maksaa myöhemmin. Mutta joo maksuaikakorttihan on tarkalleen kyseessä.

      Kortin pisteet nyt on vähän miten on mutta onhan se tyhjää parempi kun samalla voi höylätä plussa tai s-bonusta ja saa täydentävän matkavakuutuksen kun maksaa matkat kortilla.

      Kun tarvetta ei ole luotolle eikä mene kuluja niin pistekikkailuahan tämä on myönnän.

      • Laskuri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5058
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      61
      2979
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2880
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      142
      2800
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      15
      1572
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1466
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1211
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1090
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      204
      919
    Aihe