Amexin viitenumero

NewAmex

Löytyykö kortinhaltijoita täältä jotka voisivat avittaa. Kyse on tuoreesta kortista ja ensimmäistä laskua ei ole tullut. Onko laskun viitenumero aina sama eli voiko sitten kun sen saa tietoonsa ekasta laskusta maksaa aina omatoimisesti korttilaskua ennen uuden laskun tuloa? Käytäntö vaihtelee eri luottolaskuttajilla joillakin aina vaihtuu viite ja toisilla ei.

Sitten olen lukenut, että kortin käyttöraja on alussa melko alhainen. Jo yli 800e käytön kohdalla vaikka ostos olisi pieni saattaa tulla joku "soita Amexille viesti korttipäätteeseen" mitä tämä tarkoittaa käytännössä eli myyjäkö sinne soittaa vai?

Entä saako kortin käyttörajaa edes tietoonsa mitenkään jotta tietäisi milloin sinne pitäisi olla yhteydessä kun itse huomaa sen rajan olevan käsillä?

Miten muuten teillä käyttäjillä on kokemuksia kuinka käyttöraja nousee, käyttämällä korttia tarpeeksi?

Kiitos!

8

331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dianne

      Tärkein pointti Amexin kortissa on se, että Amex ryöstää kauppiaita korkeilla prosentti-osuuksillaan ja sen vuoksi ainoastaan ne kauppiaat, joiden katteessa on todella paljon ilmaa, voivat tarjota maksua Amexilla. Amex on kauppiaalle se vihoviimeinen vaihtoehto, tulet kyllä huomaamaan.

      • amexx

        Amexin provisio on nykyään lähes sama, joka visa/masterissa menee.


    • NewAmex

      Kiitos vastauksesta mutta tämä ei auttanut varsinaiseen asiaan. Tiedän komission olevan korkeampi ja siksi mm. Elisa Shopit oli viimeisin jossa ei käynyt kortti. Silloin maksettiin muulla kortilla.

      On kuitenkin pakko sanoa, että eihän kukaan pakota Amexia hyväksymään.

      Mutta ainoaksi maksukortiksi tätä ei voi ottaa, se on totta.

    • NewAmex

      Löysinkin vanhan ketjun täältä jossa kerrottiin, että viitenumero olisi aina sama joka laskussa. Sen sitä onko laskun viitenumero luottokortin numeron en tiedä, voiko tosiaan olla näin?

    • Lankkupizza

      Mitäs jos kysyisit suoraan Amexin asiakaspalvelusta?

    • EiLuottokortti

      "Sitten olen lukenut, että kortin käyttöraja on alussa melko alhainen"

      Amexissa ei ole koskaan käyttörajaa, mutta suuremmissa ostoksissa varmistavat sinulta itseltäsi, oletko ostoksen tehnyt, ennen kuin hyväksyvät sen.

      Ja Amexhan ei ole sinänsä luottokortti, vaan maksuaikakortti, eli se "luotto" on maksettava aina kokonaan pois seuraavassa laskussa.

    • NewAmex

      Kyselin mutta en saanut vastausta joten laitoin viestiä sosiaalisen median kautta. Vastasivat, että kortin numero on viite mutta siihen lisätään jokin tarkistenumero perään eli ennen ekaa laskua ei voi tietää viitettä kokonaisuudessaan. Mutta sama viite säilyy jollei kortin numero vaihdu muuhun eli jatkossa samalla viitteellä voi maksaa laskua pois ennen laskun saapumista jos tarvetta/halua tms.

      Joo maksuaikakorttihan tämä on mutta vuodeksi katsotaan kokemuksia. Sinällään kätevä kortti koska ei mene mitään kuluja kun pitää maksaa kerralla eikä ole tarve luottokortille joka tämä ei ole vaikka luottoahan sekin on, että saa maksaa myöhemmin. Mutta joo maksuaikakorttihan on tarkalleen kyseessä.

      Kortin pisteet nyt on vähän miten on mutta onhan se tyhjää parempi kun samalla voi höylätä plussa tai s-bonusta ja saa täydentävän matkavakuutuksen kun maksaa matkat kortilla.

      Kun tarvetta ei ole luotolle eikä mene kuluja niin pistekikkailuahan tämä on myönnän.

      • Laskuri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4876
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2905
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2689
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2260
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1742
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1671
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe