F Astra hylkii viitos vaihdetta.

Paternoster

Vaihde menee "silmään" mutta ei pysy päällä, rutinan kera hylkii. Onko ainoa järkevä korjaustomenpide uusi loota, vai pystyykö muutoin fiksaamaan? Jostain artikkkelista luin, että vitosen hammasratas kulahtaa ja olisi suhteellisen helppo vaihtaa ilman laatikon irroittamista, tiedä sitten.

6

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjfjfjkjkxksfdfdf

      Taitaapa olla synkronointi / kytkentähammastukset sökönä. En kyllä tiedä yhtään laatikkoa mistä pystyy hammaspyöriä paikallaan ollessa vaihtamaan. Jos olet teknisesti taitava niin laatikko irti ja kuoret auki niin näkee mikä on rikki. Tavalliselle tee-se itse miehelle/naiselle taitaa olla parasta etsiä käytetty laatikko tai toinen auto tilalle.

      • rooppeli

        Näinpä. 5 synkro >hammas kulunut tai poikki. Paras vaihtaa käytetty loota tilalle. Samalla uus laakeri paineasetelmineen ja levyineen. Eikä tule kalliiksi.


    • ReijoSetä

      Ostat kaupasta, siellä käydessäsi uuden vitosenrattaan, synkron ja sen mikä on siinä päällä se kytkentälaite. Ei jaksa kaikkea muistaa näin vappuaamuna, rapulahumalassaan. Irroitat vaihteison päästä sen peltikotelon. Poista lukkorengas kytkentalaitteen akselilta, muistinpas kuitenkin. Hävitä lukkorengas, koska se täytyy uusia. Ulosvetäjällä poistat kytkentäjutskan akselilta. Alla olevan rattaan saat nyt poistettua. Asenna uusi ratas paikolleen. asenna uusi kykentälaite synkroineen. Sen kylläkin joutuu silmittömän vihan vallassa hakkaamaan siihen paikoilleen. No, purkauuttpa siihen kaikki agressiot, ei tarvii torille lähteee nakkikioskille ottamaan turpaansa. Kun tämä kytkentalaitteisto on siinä paikallaan ja nimenomaan uusi lukkorengas on uraansa saatettu olemaan, laitetaan koppa kiinni uudella tiivisteellä kiristäen kopan pultit 6 Nm tiukuuteensa mikä on virallinen arvo, ehkä.
      Näin toimien olemme päässeet optimaaliseen lopputulokseen korjatessamme noin 500€ arvoista autoa, jonka arvon juuti tuplasimme. Nyt se vitonen pysyy päällä. Osat korjaukeen ehkä maksaa saman kuin joku romiksen vaihteisto, josta ei tiedä toimiiko se miten. Itse korjaamalla tietää että varmasti on niiltä osin kunnossa.

    • ei_laatikkovika

      Vaihteensiirtäjä pitää säätää - ei muuta.

    • Siirtosäätäjä

      Kuinka vaiheensiirtäjä säädetään oikein toimimaan?

    • ingejöör

      Poraa koukun sopivaan paikkaan ja laitat keppiin mustekalan. Matka-ajossahan tota vitosta vaan tarvii niin ku runttaat silmään niin pönkkäät mustekalalla paikalleen. Toimii luultavasti ainakin 20tkm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe