Tarvis mielipiteitä kasvattajilta ja muiltakin.

Ragdollini

Eli ostin kalliin rotukissan vuodenvaihteessa. Aloin heti huomaamaan pieniä asioita että kissalla mahdollisesti jotain pientä häikkää. Se ei reagoi nimeensä ollenkaan eikä edes kun huutaa syömään. Toinen kissamme oppi nimensä lähes heti ja ruoka kutsun tietysti myös. Pentua kun katsoo niin sen toinen silmä usein enemmän auki kun toinen varsinkin herätessään ja nukkuessaan näkyy myös vilkkuluomi todella hyvin. Sillä kestää herääminen todella pitkään verrattuna toiseen kissaamme ja ensimmäiseksi menee vesikupille ja juo paljon vettä. Kissa on kyllä myös leikkisä, touhuu paljon syö hyvin ja sitä rakastetaan paljon.

Muutakin outoa ollaan pennulla huomattu mut kysymykseni liittyy siihen, että jos kissalla on jotain vialla (eli ei ihan kaikki kotona) niin kuuluuko kasvattajan antaa minulle jotain hyvitystä kissan hinnasta? Eikö kasvattajan olisi pitänyt kertoa minulle/meille jos kissalla oli/on jotain vikaa? Koska hänen on ollu pakko tietää noista oireista. Hän vielä sanoi minulle kun pentua hain ettei se edes tunnista nimeään vielä, mikä oli mielestäni omituinen kommentti.

No mut joo eli mitäs mulla on tehtävänä? Olis tarkoitus viedä kissa ell ja katsoa mitä siellä sanovat. Pystyykö sitä millään todistamaan jos kissalla tosiaan on vähän häikkää ilman hirveitä lekuri kustannuksia?

Mielelläni kuuntelisin muiden mielipiteitä asiasta. Oon niin huolissani kissasta ja tosiaan toivon että sillä olis vaan joku ohimenevä/parannettavissa oleva tauti mut pahalta näyttää :( Kissat madotin juuri muutama päivä sitten.

6

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkistuttaisin

      No, el varmaan tutkii, ja katsoo onko pentu terve.Ei pelkkä terveystarkastus varmaankaan paljoa maksa, voit toki kysyä hintaa jo kun tilaat aikaa.Jos ei pentu ole terve, voit kasvattajalta kysyä miten toimitaan.Siis ihan asiallisesti, riitaa haastamatta.Tietysti asiaan vaikuttaa paljon se, että mikä vika pennussa on.
      Jos kissa on lääkärin mielestä ok, on kyseessä vain rauhallisempi yksilö.
      Kuulostaa kyllä hiukan oudolta käytökseltä.Mutta kaikki ovat yksilöitä.

    • kingikatti

      Mulla on useita kissoja, eikä ne juurikaan tule nimellä huudettuna. Ainoastaan puheliain saattaa maukaista, että mitä nyt. Varmaan karjahdus KISSA tai KATTI antaa syyn uskoa, että niiden jokaisen nimi on kissa tai katti. Luomesta ei osaa sanoa, joillakin on joskus vilkkuluomi vähän enemmän näkyvissä.
      Kissojen älykkyydessä on myös eroja, kuten ihmistenkin. Lisäksi jos taloudessa on alfakissa isompi, voi se pienempi olla arvojärjestyksessä sen verran matalammalle laitettu, ettei uskalla tulla syömään, ennenkuin toinen on valmis.

    • kissaleijona

      Luulen, että iso kissasi osaa saapua paikalle, kun ruoka tarjolla, vaikka et kutsu mitenkään.
      Ainakin minulla on lähes mahdoton avata pientä ruokapurkkia tai pussia kenenkään huomaamatta.
      Kissoilla on myös persoonallisuuseroja. Ja pentu on pentu voi nukkua sikeästi, tarvitsee paljon unta.

      Osa kissoista haluaa seurustella, osa on hiljaisempia ja vetäytyvämpiä. Ovia on osannut avata harva, ja vaikka toiset katsoi vierestä, ei ne oppineet koskaan.
      Minun saamani kissat on olleet eläinlääkärintarkastuksessa juuri ennen saapumistaan.
      Ja jos terveyttä epäilet, voit viedä uuteen tarkastukseen.
      Ja jos kissasi ei vaikuta kissojen fiksuimmalta, siitä silti voi saada erinomaisen rauhallisen nenänsä joka paikkaan tunkemattoman kissan.

    • huomenia

      Kasvattajan ei kuulu kyllä mielestäni antaa korvauksia, ostit pennun ja sait samalla mukaasi eläinlääkärintodistuksen siitä että pentu on perusterve ja jos ammattilainen ei huomannut mitään vikaa niin se on sen eläinlääkärin vika eikä kasvattajan.

      Tarkastukseen olisi tosin hyvä mennä. Perustarkastus ei paljoa maksa, pyydä eläinlääkäriä tarkastamaan sen kuulo samalla. Voi olla se syy miksi ei reagoi nimeensä. Kaikki eivät kyllä koko elin aikanaan opi nimeään, siihen on joskus linkittynyt se kun ihminen puhuu niin paljon, että kissa on turtunut ääneen niin hyvin ettei vain reagoi puheeseen.

      Diabeteksen varalta ja ehkä kilpirauhasarvot olisi hyvä tarkistaa tuon vedenjuonnin ja väsymyksen takia. Eläinlääkäri osaa parhaiten arvioida mitä tutkimuksia olisi hyvä tehdä. Kannattaa kumminkin aika nopeasti mennä, jos kyseessä on esim diabetes niin sen oireet ovat liian myöhään huomattuna todella rajut..

      Oletko tutkinut netistä tietoa sen rodun yleisimmistä sairauksista? jos sieltä löytyisi jotain mikä selittäisi jotakin näistä?

    • PyhäBirma

      Nyt näyttää siltä että rotukissallani on Kalikivirus tai jopa herpes. On ollut kyllä todella raskasta kun pentuaika menee sairastellessa. Myös toinen kissamme on saanut tartunnan :(
      Pahoin pelkään että kasvattajalta toi on lähtösin niin mitä mä voin tehdä? Onko oikeus pyytää kasvattajalta korvauksia?

      Tulee kissoilla nyt aina olemaan toi virus ja kyllä ärsyttää kun haluis viedä kissoja kavereille, ulos kävelylle, eläinkauppoihin valitsemaan uusia leluja ym ja tapaamaan muita kissoja eikä niin voi nyt tehdä. Jopa hoitopaikkoja vaikea löytää kun heillä on jo omia kissoja jotka pystyisivät hoitoon ottamaan. :(

      • Johan_Nyt

        Hoida nyt se kissa ensin kuntoon. Korvaukset ja hyvitykset sitten sen jälkeen. Varmaan tiesit rotukissaa ostaessasi, ettei sen pitäminen ole ilmaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      245
      16617
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5351
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2537
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1995
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1736
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      969
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      935
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      838
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      830
    Aihe