Ystävättäreni,

sodär

joka on kolmen lapsen äiti ja isoäiti, oli saanut jotain tukitöitä päiväkodista. Hän kertoi että hoitajat vain juttelivat keskenään eivätkä leikkineet tai puhuneet lapsille. Hän lähti itse heti pelaamaan jalkapalloa ja lapset olivat olleet innolla mukana.

11

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HöPö-HöPö-

      No mutta noinhan on ollut asiat niin kauan kuin päiväkoteja on ollut. Miksi hitossa ketään hoitajaa pitäisi kiinnostaa vieraiden lapset. Pääasia että palkka juoksee. Etenkin tukityöläisten ei kuulu laittaa rikkaa ristiin koska he ovat joutuneet sinne pakko-orjuutettuina.
      Eikä nykyajan lapsia voi/saa edes komentaa. Pääasia että vilkaisee sen verran, ettei lapset hypi aidan yli ja juokse auton alle.
      Kyllä lapsi osaa leikkiä itsekseenkin ja toisten kanssa. Miksi aikuinen työntää nokkansa niiden asioihin.
      Päiväkodin hoitajan tärkein tehtävä aamulla on katsoa, että tulee sätkävehkeet mukaan. Sillä hermosavuja jos mitä tuollainen raskashenkinen työ vaatii. Ja jos on kankkunen, voi ottaa parantavan huikan tai laittaa termariin päivä-annoksen.

    • päivähoito

      Ei niiden toimenkuvaan kuulukkaan mikään leikkiminen, vaan hoitaa ja vahtia lapsia sen ajan, kun niiden vanhemmat on töissä.

      • vankiIa

        Hoitaa ja vahtia?


      • eivankila

        No, ei sieltä ulos pääse yksikään lapsi, aidat ympärillä ja hoitajat pitää silmällä.


    • normaalia

      Lapset leikkivät toistensa kanssa ja hoitajat valvovat ettei tule vahinkoja, pukevat ja tarjoavat ruuan. Näin se on aina ollut eikä isossa joukossa muu ole mahdollista.

      • sodär

        Kovin yksiulotteista ajattelua. Hoitajat eivät uskalla toimia / ajatella yksilöinä vaan ainoastaan ryhmänä.


    • Kivamummu

      Hauskaa, että sinä jaksat heitä leikittää.
      Muistavat sinut pitkään.

      • Lukihärö

        Kuka sinä?


    • Heihaloo6

      "Ystävätteresi" tekee työtään oikein. Hänen tehtävänään ei ole olla esimies ja huolehtia muiden töistä, varsinkaan kun ei ole koulutusta alalle ja kaikki havainnot ovat omista lähtökohdista ja asenteistä lähtöisin. Yleensä ne, joilla on vähiten osaamista, ovat tietävinään eniten ja esim. eivät arvosta koulutusta (koska sitä ei itsellä ole, eikä ole ymmärrystä mitä se edes tarkoittaa) ja usein ovat asenteella "ei ne korkeastikoulutetut osaa mitään käytännön työtä jne", käytäntö perustuu tieteeseen ja tutkimukseen

      • muijamaalta

        Miten tämä koulutus alalle aiheuttaa keskenään juttelupakkoa niin, että lapsukaiset saavat kinastella ja ei-viihtyä rauhassa jossain aitauksen nurkassa taka-alalla? Siis koulutettu henkilökunta on niin fiiniä ja paikkansa tuntevaa, että seurustelee vain keskenään pikkulasten ulkoilun ajan?
        Kummasti ovat esiäitimme selvinneet jopa kymmenen muksun kasvatuksesta ja hoidosta ilman tiedettä ja tutkimusta.
        Peräänkuuluttaisin maalaisjärkeä, sillä kummasti lastenhoidon ongelmatkin hoituvat tai peräti ennaltaehkäistään.


    • okyyyyyy

      Minun lasteni tarhassa hoitajat oikeasti touhuavat lasten kanssa aktiivisesti. Käyvät metsäreissuilla, lukevat kirjoja, leikkivät ulkoleikkejä... Tietysti hoitajatkin ansaitsevat välillä keskinäisiä rupatteluhetkiä, kuten kuka tahansa työpaikalla, mutta vain kohtuullisessa määrin. Olen itse todella tyytyväinen lasteni tarhan hoitajien aktiivisuuteen. Liekkö syynä sekin, että kyseessä on pienehkö yksityinen tarha, jossa on vahva kodinomainen henki. Lapsia kohdellaan yksilöinä, ja asiat hoidetaan maalaisjärjellä.

      Sen sijaan mieheni lapsi on isossa kaupungin tarhassa. Siellä lasten kanssa ei ulkoilla ikinä, jos on vähääkään "syytä" olla ulkoilematta. Esim hiukan märkä keli estää ulkoilun... Eivät koskaan vie lapsia hiihtämään tai luistelemaan, eivät laskemaan mäkeä. Eivät lue lapsille kirjoja. Askartelevat vain satunnaisesti tietyn teeman takia. Pihalla hoitajat seisovat keskenään juttelemassa, aina. Kukaan ei koskaan potki lasten kanssa palloa tms. Motivaatio lasten kanssa tekemiseen tuntuu olevan pahasti hukassa.

      Tarhoja on siis hyvin erilaisia. Valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      401
      3328
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1546
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1342
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      109
      1341
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1315
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1265
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1175
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1082
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      985
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      867
    Aihe