Keskioluen laimentaminen - Keskustan vaalitäky.

Jokainen tajuaa, ettei oluen laimentaminen Ruotsin esimerkin mukaan mitenkään vähennä maan ns. alkoholiongelmaa.
Keskusta katsoo, ettei lähes pyhään asiaan, olueeseen jotenkin laimentamalla koskeminen koskisi kuin marginaaliryhmää.
Puolue on vahvassa nosteessa. Muuten ei uskallettaisi tuollaista jolkaista kuin tarkasti vartioitujen seinien sisäpuolella.

20

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nobelane

      Olen lahjaolutta juonut tänäkin vuonna, mutta en ostanut yhtään. Jos rahaa olisi, joisin joka viikko yhden hyvän ulkolaisen laatuoluen nauttisin.
      Ei haittaa keskioluen laimentaminen minua mitenkään.

    • JosEiSuumesta

      Niin, pakko sanoa että olut on sitten haettava virosta, 4.sta nassuun...

    • jakolasku

      Asia joka ei kiinnosta minua tippaakaan, mutta kylien pikku kauppiaat lentää perseelleen jos kaljan myynti siirrettäisiin Alkoon.

    • Muistatteko, mitkä puolueet aikanaan olivat hallituksessa, kun se vahvempi olut hyväksyttiin maitokauppoihin? Muistan, että vain kolmosta sai muualta kuin viinakaupasta nuoruuteni päivinä.

      • Muistan tuon oluen vapautumisen. Nyt satamamiehetkin saivat olutta yksityisistä kahviloista. Sanoivat, ettei kaikilla panimoilla ollut aikaa kypsyttää olutta valmiiksi vaan keskentekosita kuravettä laitettiin jakeluun.

        Tuo silloin alkuhuumassa. Jossakin on video siitä kun panimoilta pääsi starttaamaan kymmenittäin olutrekkoja maakuntiin.
        Nyt äsken vasta huomasin telkan tektsitv:tä, että olut tosiaan siirtyisi alkoihin.
        Radiosta kuulin päivällä keskustan Timo Laanisen puhuvan, miten tuhansissa kodeissa koetaan alkoholijuomien liikakäytön kiroukset.
        Aivan valtavaa riskiä vaalien alla. Gallupmenestys sittenkin sekoitti keskustajohdon päät.
        Niillä on kuitenkin enemmän järkeä kun kok. edustajilla ja päättäjillä. Heidän päänsä ovat vieläkin pyörällä että pääsivät hallituksiin mukaan.


      • 12plus13

        Melkosta lekkeripeliä oluen kanssa näin aivan oluettomana tuntuu kuin keskusta olisi alottanut eipäs juupas taistelun.
        Eipä taida Euroopassa olla muita valtioita jossa puhutaan enemmän oluesta kuin työpaikoista kumma kyllä ja vielä vaalien alla.
        Kyllä se on Suomen oma ongelma, menee minne hyvänsä EU-alueella on viinat ja kaljat tavallisissa ruokakaupoissa, eikä örisijöitä näy puistoissa eikä kaduilla? Mikshän?
        Liiallinen jatkuva kieltolain tapainen ihmisten paimentaminen onko se tarpeen?

        Yksi paha vika suomen politiikassa on, meillä on liikaa puolueita ja uusia syntyy kaikkien vaalien alla.

        Sanoisinpa tuosta persupuolueestakin sen ettei mitään muuta kuin toistentekemisiä kaivelevat ja samaa änkytystä vuodesta toiseen.
        Suomalaiset ovat omineet tuon toisten ihmisten temisten arvostelemisen, ja vain siksi ettei oma pää toimi.
        Eduskunnan työaikaa viedään jatkuvilla samoilla jankutuksilla ja kädet pitää käydä, minusta pään käyttö olisi tarpeellisempaa.

        Kansan olisi jo ymmärrettävä ettei tämä kaljasota ole ollenkaan tarpeen, jos on juoppo niin se löytää aina sitä k a l j a a.
        Mikään paimentaminen/holhous ei maatamme paranna


    • hepokattiakokkelille

      Makkriina provosoi "väärällä tietämyksellään".

      • @hepokatille

        Ei makriina "provosoi", vaan hänellä on yhtä huono viinapää, kuin minulla.

        Muistan kesän, kun minut laitettiin kauppaan 50 km päähän. Oli muitakin ostoksia, mutta Alkosta piti tuoda useampi kori kaljaa. Olin valinnut oluet, kun myyjä kysyi, että oletko varma, että ostat "kolmosta"? No, en ollut todellakaan varma!:)) Olisi siinä miehet laittaneet minut heti takaisin, tai ainakin kiroaisivat vielä tänäpäivänäkin.

        Muuten tuosta "holhouksesta" olen sitä mieltä, kuin se Kauppatorin puliukko, jonka poliisi huomasi kus..pissaavan torilla, jolloin poliisimies tomerana huomauttamaan. "Lopeta se kus..pissaaminen ja pistä kalusi piiloon", johon ukkeli sanoi, että kaluni voin piilottaa, mutta kus...pissamasta en lakkaa.

        Siis viinaralli kiihtyisi, salakauppa rehottaisi ja kotiviiniä oppisi jokainen mummokin laittamaan.


    • Lorena

      Oluen alkoholi määrän vähentäminen ei häiritse ketään paitsi provosoivia henkilöitä. Omat hyvät puolensa siinä on, terveydellinen vaikutus, maksa siinä kiittelisi, saa jatkaa toimintaa hyvillä mielin se pahalainen kirroosi joutuu odottelemaan pidempään esiin tuloa. Siis oluen alkoholimäärän vähentäminen vähentää riskiä maksan toiminnalle.

      Hakekoot oleunsa vaikka Sambiasta ne jotka sitä voimajuomana haluavat juoda, ei haittaa.
      En ole, en myöskään ollut, oluen ystävä, joskus seurassa kyllä teräviä otan, se siitä.

    • Anlis1

      Soutamista ja huopaamista. Sipilä, muuten fiksu mies, meni omiensa, eli lestadiolaisten painostuksesta ehdottamaan keskioluen siirtämistä Alkoon.
      En tiedä, enkä pysty sanomaan, lisäisikö kauppojen oluenmyynti kielto raitistumista, Ainakin kauppiaille se tuottaisi tappiota.Jos kansanterveys jonkin verran hyötyisi, voisi olla hyväkin kun olutta ei joka putiikista saisi. Toisaalta:kyllä alkoholin käyttäjä juomisensa hakee vaikka kauempaakin. Etelä- ja Keski- Euroopassa myydän vahvempiakin viinoja kaikissa ruokakaupoisa, mutta ei siellä juuri paikallisia ihmisiä näe humaltuneena.Aika ristiriitaisia mielipiteitä ja toiveita: Jokin aija sitten pähkäiltiin jopa, että voisikohan viiniä ruveta myymään ruokakaupoissa. Itseäni ei asia kosketa yhtään. Tehkööt miten parhaaksi näkevät!

      • Takavuosina oli pitäjiä, joissa ei keskaria myyty. Kuinkahan kauan se boikotti mahtoi kestää. Janoiset ajoivat edestakaisin lähikaupunkiin viinan ostoksille, ja varmasti ostivat isommat lastit kuin kirkonkylän K-kaupasta olisi ostettu.
        Ei oluen kieltämisellä pitkälle pötkitä.
        Itse sammutan janoni mieluiten vedellä. Limsat ja mehut sisältävät sokeria, ja oluessa on mallasta, joka ei minusta sovi kuin mämmiin.


    • täältä_tähän

      Hyvin se stoppailu niin kauan menee kun Koskenkorvaan ei koseteta, ei etikettiäkään muuteta, rosentteja lasketa.
      Sepä hyvä koska yleislakkoa olisi nyt kestänyt jo 11½ tuntia. Kaja-asiassa pian hairahdus perutaan linkkuveitsenä anteeksi pyydellen.

      • ss_saku-olut

        Saakohan virosta tuoda pakullisen olutta jos omaan käyttöön tulee. Pullotavarana viileässä säilytettynä säilyisi vuosiakin, ellei juotua tule.
        Ihan levottomaksi tekee tuollaiset aikomukset.


    • trattikelkka

      Onkos meillä suomalaisilla sitten joku ns. alkohoolionkelma. Muka maksakirroosiin kuoleminen paljo lisääntynyt, kai sen jokinmuukin vois aiheuttaa.
      Meni keskusta suosionsa pilaamaan eihän Putinikaan votkan hintaan uskaltanut koskea.
      Jos kuitenkin liikaa juuvaan niin sanokaapas milläs sitä sais vähennettyä. Eiks tuo tipaton tammikuukin ihan peestä oo.

      • puhallanomiin

        Juuvaan juuvaan vaan ei aina olutta. Itekin voi valmistaa. Ehkä ei niin terveellistä kun panimon olut, mutta pitääkö sitä nyt aina kaikesta huolestua.
        Ikinä en yritä tipatonta edes viikkoa. Tarviin pienet ottaa kun romustamaan alkaa.
        Sitä pitää miettiä, että miten tuo romustaminen alkaakin vasta iltatoimista päästyä. Promillet pidän 0.4 tienoilla varmuuden vuoksi.


    • Nyt on suuntaus peruutettu. Oluen ystävät huokaisevat huuruisen helpotuksen huokauksen.

      • Ihan järkevä päätös. Keskustan puheenjohtaja Siilä sanoi aiheen tulleen kokonaan yllätyksenä.
        Ehdotuksiahan oli ilmassa kaksiskin; oluen laimentaminen, mutta myös alkoihin kokonaan siirtäminen. Ihan mahdoton ajatus.


    • muistaako joku
      mitä tämä luku kertoo 543210 ?

      • cöpenick

        En tietenkään tiennyt, mutta kysuyin tietäjä iso G:lt. Juonest esitetty Cat.


      • Kieltolain aikana kansa oppi juomaan väkeviä. Sitä ennen juotiin viinejäkin, jota mutta ei viinejä ja olutta alettu salakuljettaa. Sitävastoin pirtua salakuljetettiin pääosin Virosta.
        Tuo maaginen luku on kieltolain päättymispäivä eli 5.huhtikuuta 1932 kello 10.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1635
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1597
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      239
      1137
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      856
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      835
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      823
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      69
      800
    Aihe