Mikä vialla?

Kysympähänvaan

Perjantaina 6.2 laitoin viimeksi satsin kotiviiniä käymään. Vesilukko alkoikin jo pulputtaa perjantain ja lauantain välisenä yönä. Lauantaina kuplia kulki vesilukossa ainoastaan 45-60 sekunnin välein ja sunnuntaista eteenpäin pulputusta ei ole kuulunut lainkaan... Normaalisti kotiviinini ovat käyneet 1-2 viikkoa iloisesti.

4

1275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harrastelin

      Vaikea sanoa, kun ei tiedä ainesosia, mitä olet laittanut.
      Minä olen tehnyt marjoista Barshopin aineilla. Joskus on käynyt niin, että käyminen ei ole alkanut ollenkaan. Olen sitten lisännyt viinihapotteen ja toisen viinihiivapussillisen. Ja toimi.
      Liekö syynä ollut liian kuuma neste ja hiiva "palanut"? Vai liian viileä huone?

      • 123456789

        Tästä tein kotiviinin ja kiljun välimuotoa. Golden Wine-käymisainepakkaus ja litran pullo Fun Light-appelsiinimehutiivistettä. Nesteen kokonaismäärä 23 litraa ja 4 kg sokeria. Samasta Fun Lightista olen aiemmin tehnyt kiljua ihan onnistuneesti ja aiheutti vahvan humalatilan. Noita marjattomia käymisainepakkauksia en ole koskaan kokeillut. Nesteen lämpötila oli jotain 30:n tuntumassa kun lisäsin sinne hiivan. Esim. Preston valmispakkauksissa edes 35 asteen alkulämpötila ei ole tappanut hiivaa vaan on käynyt iloisesti sen 1-2 viikkoa.

        Voiko vika olla käymisastiassa jos se vuotaa? Tammikuussa tein Vinesse Mooseli-vamispakkauksesta kotiviiniä ja ongelma oli melkein sama. Silloin vesilukko kyllä pulputteli kauemmin kuin 1-2 päivää mutta kuplimisväli hidastui epäilyttävän nopeasti. Viini ei sitten ollutkaan yhtä hyvän makuista kuin aiemmat kotiviinini jotka on tehty Preston pakkauksista. Mietin jo että onko syy siinä että käymisastiaan on päässyt happea ja sen takia ei niin hyvää. Voi syy olla siinäkin että lievä pahanmakuisuus johtui siitä että viini oli vielä nuorta ja etten ole noita Vinessen viinejä aiemmin juonutkaan.


      • 123456789

        On tuossa tosin se, että aina kuten nytkin on käymisastian kansi paisunut joten painetta siellä on, joten tuskin noin vain pääseekään ilmaa astiaan.


    • 12345678

      Syy sitten selvisi. Kansi ei ollut tarpeeksi tiiviisti kiinni... Meinaa kolmisen tuntia sitten painelin kannen reunoja niin johan lähti vesilukko pulputtamaan ja pulputtaa edelleen. Outoa että tällainen virhe sattui minulle kun yleensä olen hemmetin näissä asioissa ja esim. kannet laitan kunnolla kiinni. Tai sitten vesilukko ei ollut tarpeeksi syvällä, sitäkin nimittäin korjasin.

      Onko viini/kilju nyt pilalla kun 5 päivän ajan oli kansi/vesilukko liian epätiiviisti kiinni ettei pulputusta kuulunut? Kuitenkin astiassa on paine vaikuttanut kokoajan olevan kun kansi oli paisuneena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      228
      2988
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      185
      2617
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1237
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      138
      1188
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1098
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      1095
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      370
      1075
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      995
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe