Tuli turpiin niin, että vieläkin puuttinia harmittaa!
Neukut luuli valloittavansa suomen
31tyyyyt
771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin me saimme turpiimme .Sinä et tainnut olla syntynytkään ,kun me maksoimme neuvostoliitolle kovat sotakorvaukset . Olishan sieltä rajan takaa riittänyt enemmän nais - sotilaita ,kuin mitä meillä oli koko kansanluvut ,vissiin 3,5 miljoonaa asukasta silloin .
Nyt Venäjä on yksi parhaimmin varustautuneita mahtivaltioita ,olishan jenkki muuten sen jo ryöstänyt puhtaaksi . Jenkit pelkäävät venäjää enemmän kuin kiinaa .Mitenkä joku mukavuuksiin tottunut jenkki kykenisi taistelemaan siperian pakkasissa ,eihän
siellä pääse edes maan alle piiloon ,pysyvän jään takia ,heheh. Jenkit pärjäävät vain jotenkuten muslimimaissa ,eikä sielläkään tule voittoa .
Venäjällä on? Ei siellä ole mitään muutakuin romahtamispisteessä olevia mökkejä ja köyhiä mummoja.
Öljy on melkein ainut ja sen likaisen työn venäläiset saa tehdä itse.
Entäs sotakalusto?
Venäjän hävittäjät ovat verrattavissa Ladaan ja Volgaan.Panssarivaunut kuin Mosse.
Raskaita klohjoja.Lentokoneiden kääntymäsäde 10 kilometriä.Panssarivanut niin painavia että ne vajoaa kaikkeen muuhun paitsi kallioon.Niillä pitää olla puolenmetrin asvaltti alla jos meinaavat mennä eteenpäin.Suomen metsissä ja pelloilla niillä ei ole mitään asiaa.
90% Venäjän sotakalustosta on rikki ja varaosia ei löydy.
Miehille ei ole kunnon vaatteita.
Suomella on kuukauden kuluessa aseissa 1.000.000 miestä ja naista.Venäjällä vaivaiset 100.000 ja niistäkin suurin osa taistelee 2-mailmasodan aikaisilla aseilla.
Kyllä on Putinin miehillä lähtö edessä jos tänne nokkaansa laittavat.
Ja tälläkertaa ei arojen miehet auta.Ne käy itse Putinin kimppuun.
Venäjän öljystä on enään jäljellä 1/3 osa, likaista ja vaikeasti pumpattavaa. Maakaasua kyllä olisi.
Panssarivaunuista; T-90 reaktiivipanssarilla on kova vastus meidän Leopardeille, ehkä jopa hieman parempi. Niitä rajan takana riitää 50x määrä. Pahinta mitä voi tehdä on vastustajan aliarvioiminen...
Tällaisia historiasta mitään tietämättömiä tolloja on palstat pullollaan.historiankäsitykset on ammennettu ilta-lehden sivuilta niinkuin tämän pullamössöporukat koko muukin ns.sivistys.
Puuttini syntyi vajaata kuukautta myöhemmin, kuin viimeinen sotakorvausjuna ylitti rajan, joten jos sitä harmittaa, niin harmitus on sitten syntynyt kuulopuheiden perusteella.
Kyllä luulen, että suomalaisia pitäisi harmittaa enemmän ja nimenomaan se, että ei ymmärretty / osattu lopettaa niin kauan, kuin oltiin voitolla / omillamme, vaan piti jatkaa, jolloin tapahtui juuri se pahin, eli tuli turpiin ja varsin pahasti vielä.