Junes Lokka Wikipediassa!

JunesinÄänestäjä

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halla-ahon-äänestäjä

      Ymmärrän viestisi irvistelyksi. Oletko koskaan kokeillut irvistellä Stubbia? Tai Halosta?
      Periaatteessa ei kannata irvistellä taviksia kuten Lokkaa jotka yrittävät oikeasti vaikuttaa mutta joilla ei ole läskiperhepuolueen tukea kuin jollain Krista Kiurulla, täti joka on saanut vuosikausia epäpätevänä perheelleen elinrahaa kun läskiperhedemarit ovat nimittäneet hänet epäpätevänä opettajan virkaan Porissa syrjättäen päteviä ja nyt täti on OPETUSMINISTERINÄ

      Huumorilla kannattaa lyödä valtaapitävää eliittiä eikä pientä ja keskisuurta ihmistä.
      Pienten ja keskisuurten yritysten näkymät ovat poikkeuksellisen synkeät
      kolmannes pk-yrityksistä arvioi suhdanteen heikkenevän. Vain viidennes uskoo sen paranevan TIISTAIIN UUTISIA LISÄÄ Kauppakonserni Keskon tulos ennen veroja oli loppuvuonna odotettua heikompi ja tuloksessa näkyy kaupan kiristynyt kilpailu ja kuluttajien heikko ostovoima

      SITTEN HUUMORIOSASTO JOTA TÄSSÄ ON SITÄKIN AIHEEN VAKAVUUDESTA HUOLIMATTA

      KONEINSINÖÖRIEN TUONTI SUOMEEN JATKUU SURUTTA Haastattelulla oli ainakin se seuraus, että "koneinsinööristä" tuli verkkokeskusteluissa synonyymi lieksalaiselle somalille (katso alta)

      80 prosenttia KONEINSINÖÖREISTÄ on lukutaidottomia http://www.afrol.com/articles/10890 Some 80% of Somalis now illiterate



      LIEKSAN MAMUNRAKASTAJAT OVAT KEKSINEET MEKAANISEN IKILIIKUN, LUE LISÄÄ

      Lieksalainen koneinsinööri ikiliikkujana, KATSO HALLA-AHON UUSIN

      http://www.halla-aho.com/scripta/hirvea_tyovoimapula.html

      Siirtykäämme hetkeksi Lieksaan. Kuten monet muistavat, sosiaalijohtaja Soile Syrjäläinen kuvaili vuonna 2013 kaupungin somaleja Karjalainen-lehdessä näin:

      Somaleissa on korkeasti koulutettuja runsaasti mm. koneinsinöörejä, Soile Syrjäläinen on huomannut. Heidän todistuksensa on vain jäänyt Somaliaan, hän toteaa.

      Haastattelulla oli ainakin se seuraus, että "koneinsinööristä" tuli verkkokeskusteluissa synonyymi lieksalaiselle somalille. Syrjäläisen koneinsinöörit tulivat mieleeni, kun luin tämän vuoden tammikuussa Karjalaisen uutisen lieksalaisesta afrikkalaistaustaisesta mieshenkilöstä, joka sen lisäksi, että oli mahdollisesti unohtanut koneinsinöörin paperinsa Somaliaan, lähetti sinne myös suomalaiset henkilöllisyystodistuksensa ja matkustusasiakirjansa.

      Mutta asiaan: Yle uutisoi Lieksasta ja sen somaleista varsin usein. Tuoreen jutun mukaan kaupungin 500 huippuosaavaa maahanmuuttajaa korjaavat väestökatoa ja heikentyvää huoltosuhdetta. Ylen uutisen otsikon mukaan ...

      "Pääosa [maahanmuuttajista] taloutta hyödyttävää aktiiviväestöä"

      Mitä tämä käytännössä tarkoittaa, sen meille kertoo kaupungin perusturvajohtaja Tero Oinonen:

      "Esimerkiksi alle 7-vuotiaista lapsista saamme korotettua valtionosuutta. Toki maahanmuuttajat voivat kyllä käyttää yhteiskunnan tulonsiirtoja keskimääräistä enemmän. Osaltaan maahanmuuttajat piristävät paikallista elinkeinotoimintaa käyttämällä kaupallisia palveluja."

      Tämä on se "lieksalainen ikiliikkuja", josta kirjoitin jo aiemmin. Joutilaana notkuvien somalien avulla Lieksa pumppaa valtiolta (esim. Kelan kautta) rahaa, joka päätyy lieksalaisiin kauppoihin tai kaupungin vuokrataloyhtiön taseeseen. Se, mikä aktiivisesti unohdetaan ja jätetään mainitsematta, on että nämä rahat loppujen lopuksi tulevat (myös) lieksalaisilta veronmaksajilta.

      Uutisen alkuperäisessä versiossa Oinonen luonnehti Lieksan maahanmuuttajia seuraavasti:

      Suurin osa on perheellisiä nuoria aikuisia, jotka käyvät työssä.

      Kun lukeva yleisö oli aikansa nauraa räkättänyt, uutinen korjattiin tällaiseen muotoon:

      Suurin osa on perheellisiä nuoria aikuisia, jotka opiskelevat.

    • outoa

      Eikö arabiprinssi Juneksesta ole mainintaa edes Wikipedian Pohjois-Afrikka artikkelissa? Miten olisi vaikka seuraavanlainen hierarkia:

      Pohjois-Afrikka => Historia => Hallitsijat => Prinssi Junes

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Afrikka

    • mankimän

      Junes, yhden asian apina. Ei omaa minkäänlaista itsekritiikkiä. Huoritteleva huoranpenikka. Näin kai saa sanoa, kun tykkää niin kovasti itsekin huoritella. Mikä ääliö. Kuihtuis pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      4357
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1649
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      264
      1488
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1465
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      237
      1351
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1130
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1080
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1024
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      993
    Aihe