Junes Lokka Wikipediassa!

JunesinÄänestäjä

3

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halla-ahon-äänestäjä

      Ymmärrän viestisi irvistelyksi. Oletko koskaan kokeillut irvistellä Stubbia? Tai Halosta?
      Periaatteessa ei kannata irvistellä taviksia kuten Lokkaa jotka yrittävät oikeasti vaikuttaa mutta joilla ei ole läskiperhepuolueen tukea kuin jollain Krista Kiurulla, täti joka on saanut vuosikausia epäpätevänä perheelleen elinrahaa kun läskiperhedemarit ovat nimittäneet hänet epäpätevänä opettajan virkaan Porissa syrjättäen päteviä ja nyt täti on OPETUSMINISTERINÄ

      Huumorilla kannattaa lyödä valtaapitävää eliittiä eikä pientä ja keskisuurta ihmistä.
      Pienten ja keskisuurten yritysten näkymät ovat poikkeuksellisen synkeät
      kolmannes pk-yrityksistä arvioi suhdanteen heikkenevän. Vain viidennes uskoo sen paranevan TIISTAIIN UUTISIA LISÄÄ Kauppakonserni Keskon tulos ennen veroja oli loppuvuonna odotettua heikompi ja tuloksessa näkyy kaupan kiristynyt kilpailu ja kuluttajien heikko ostovoima

      SITTEN HUUMORIOSASTO JOTA TÄSSÄ ON SITÄKIN AIHEEN VAKAVUUDESTA HUOLIMATTA

      KONEINSINÖÖRIEN TUONTI SUOMEEN JATKUU SURUTTA Haastattelulla oli ainakin se seuraus, että "koneinsinööristä" tuli verkkokeskusteluissa synonyymi lieksalaiselle somalille (katso alta)

      80 prosenttia KONEINSINÖÖREISTÄ on lukutaidottomia http://www.afrol.com/articles/10890 Some 80% of Somalis now illiterate



      LIEKSAN MAMUNRAKASTAJAT OVAT KEKSINEET MEKAANISEN IKILIIKUN, LUE LISÄÄ

      Lieksalainen koneinsinööri ikiliikkujana, KATSO HALLA-AHON UUSIN

      http://www.halla-aho.com/scripta/hirvea_tyovoimapula.html

      Siirtykäämme hetkeksi Lieksaan. Kuten monet muistavat, sosiaalijohtaja Soile Syrjäläinen kuvaili vuonna 2013 kaupungin somaleja Karjalainen-lehdessä näin:

      Somaleissa on korkeasti koulutettuja runsaasti mm. koneinsinöörejä, Soile Syrjäläinen on huomannut. Heidän todistuksensa on vain jäänyt Somaliaan, hän toteaa.

      Haastattelulla oli ainakin se seuraus, että "koneinsinööristä" tuli verkkokeskusteluissa synonyymi lieksalaiselle somalille. Syrjäläisen koneinsinöörit tulivat mieleeni, kun luin tämän vuoden tammikuussa Karjalaisen uutisen lieksalaisesta afrikkalaistaustaisesta mieshenkilöstä, joka sen lisäksi, että oli mahdollisesti unohtanut koneinsinöörin paperinsa Somaliaan, lähetti sinne myös suomalaiset henkilöllisyystodistuksensa ja matkustusasiakirjansa.

      Mutta asiaan: Yle uutisoi Lieksasta ja sen somaleista varsin usein. Tuoreen jutun mukaan kaupungin 500 huippuosaavaa maahanmuuttajaa korjaavat väestökatoa ja heikentyvää huoltosuhdetta. Ylen uutisen otsikon mukaan ...

      "Pääosa [maahanmuuttajista] taloutta hyödyttävää aktiiviväestöä"

      Mitä tämä käytännössä tarkoittaa, sen meille kertoo kaupungin perusturvajohtaja Tero Oinonen:

      "Esimerkiksi alle 7-vuotiaista lapsista saamme korotettua valtionosuutta. Toki maahanmuuttajat voivat kyllä käyttää yhteiskunnan tulonsiirtoja keskimääräistä enemmän. Osaltaan maahanmuuttajat piristävät paikallista elinkeinotoimintaa käyttämällä kaupallisia palveluja."

      Tämä on se "lieksalainen ikiliikkuja", josta kirjoitin jo aiemmin. Joutilaana notkuvien somalien avulla Lieksa pumppaa valtiolta (esim. Kelan kautta) rahaa, joka päätyy lieksalaisiin kauppoihin tai kaupungin vuokrataloyhtiön taseeseen. Se, mikä aktiivisesti unohdetaan ja jätetään mainitsematta, on että nämä rahat loppujen lopuksi tulevat (myös) lieksalaisilta veronmaksajilta.

      Uutisen alkuperäisessä versiossa Oinonen luonnehti Lieksan maahanmuuttajia seuraavasti:

      Suurin osa on perheellisiä nuoria aikuisia, jotka käyvät työssä.

      Kun lukeva yleisö oli aikansa nauraa räkättänyt, uutinen korjattiin tällaiseen muotoon:

      Suurin osa on perheellisiä nuoria aikuisia, jotka opiskelevat.

    • outoa

      Eikö arabiprinssi Juneksesta ole mainintaa edes Wikipedian Pohjois-Afrikka artikkelissa? Miten olisi vaikka seuraavanlainen hierarkia:

      Pohjois-Afrikka => Historia => Hallitsijat => Prinssi Junes

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Afrikka

    • mankimän

      Junes, yhden asian apina. Ei omaa minkäänlaista itsekritiikkiä. Huoritteleva huoranpenikka. Näin kai saa sanoa, kun tykkää niin kovasti itsekin huoritella. Mikä ääliö. Kuihtuis pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      119
      6354
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6177
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6050
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2395
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      121
      1420
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1261
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      61
      907
    Aihe