Kunta ei voi säilyä tällä yhä vanhemmaksi muuttuvalla ikärakenteella. Sote-kulut jatkavat rankkaa kasvuaan ja verotulot hiipuvat.
Tämäkin on vanha tieto, koska väkiluku on tässä paljon korkeampi kuin se on tällä hetkellä:
http://yle.fi/uutiset/ikaantyminen_ajaa_kuntien_talouden_kuralle__katso_miten_oma_alueesi_vanhenee/7791930
Kiuruveden väestöstä 26 % on yli 65-vuotiaita
12
<50
Vastaukset
- Uuninpankolta
Tässä on karu kuva Kiuruveden tulevaisuudesta. Kuolleiden määrän kehitystä koskeva punainen jana osoittaa suoraan ylös ja syntyvyyttä koskeva jana suoraan alas.
Hurja kaavio:
http://www.kunnat.net/fi/tietopankit/tilastot/indikaatori/Sivut/ind.aspx?ind=8003&th=800&pos=103- valot-sammuksiin
No on siinä positiivistakin. Kepulaisuus hiipuu samalla.
- Lumimetsienmies
Nuo edellä olevat viestit eivät jätä mitään tulkinnan varaa Kiuruveden kohtalosta. Pitäisi katsoa totuutta silmiin eikä meluta torilla ja huoltamoilla Kiuruveden itsenäisyyden puolesta. Kiuruvesi ei kuitenkaan kykene olemaan itsenäinen.
Lisäksi kun otamme huomioon sen, että vuonna 1945 syntyneet täyttävät tänä vuonna 70 vuotta, Kuolleisuus nousee pian samalla tavalla kuin syntyvyys nousi suurten ikäluokkien syntyessä eli 1945-1950. Silloin tuo kuolleiden punainen käyrä on lukemassa 320 ja syntyneiden märä lukemassa 25. Lisäksi vielä täältä korvesta pakenevien määrä. Vuosittainen väestötappio on näin ollen pian hirvittävä.
Aivan asiallisesti kirjoitettuna opettajien kannatta kouluttautua papeiksi ja haudankaivajiksi ja koulut pitää muuttaa kappeleiksi.
Selanderin Jaana voisi kirjoittaa Kiuruvesi-lehteen tämän hetkisestä väestörakenteesta ja laittaa kuvaajat näkyviin. Samoin tuosta vestön määrä kehityksestä ja syntyneistä ja kuolleista kuvaajineen. Näin jokainen kuntalainen saisi kotiseutulehden välityksellä oikeaa tietoa tilanteesta eikä tarvitsisi elää probagandan varassa. Se Kiuruveden taloudesta kertova juttu kuvaajineen oli viime syksynä tosi hyvä. Pyytäkäämme jokainen Jaanaa kirjoittamaan aiheesta.- kaskas1
Juuri tämän päivän Savon Sanomissa on entisen opettajan saarnamieheksi ryhtymisestä juttua. Samat suvut kehuvat kehuvat piirissä toisiaan.
- lahtia
Mitähän tähän monissa Suomen kunnissa vallitsevaan ongelmaan jokin Jaana-kirjoitus vaikuttaisi ? Jos Kiuruvedellä ei ole työpaikkoja, eihän tänne perheet muuta. Pelkkä lasten hankinta vain lisää kuluja ja tuo sosiaalisia ongelmia, jos ihmisillä ei ole elämänhallintaa.
Toinen ongelma täällä on henkinen ilmapiiri. Eikö melkein kaikki hyvissä viroissa olleet muuta eläkkeelle jäätyään ? Täällä on jokin hapan ja katkera ilmapiiri. Haetaan syyttelyn aihe vaikka sadan vuoden takaa, että saataisiin ihmisiä synnintuntoon.
Tartuppa Jaana siihen ! - exkiurvetinen
Ainahan körttiläiset on synnintunnossa.
Ankeeta tuntuu olevan körttilandiassa kun kaikki kuoloo ja nuoret muuttaa iisalmeen tahi muualle jossa on työtä, elämätä ja tulevaisuus turvattu.
veesatkeepa virsi, mä matkamies maan,,,,,. - Ihan_hyvä
Kiuruvesi tuhoutuu omaan katkeruuteensa ja hyvä niin. Sukurutsattuja koko porukka ja sitä myötä kateellisuus ja katkeruus lisääntynyt.
Miten tänne voisi kukaan tulla kun vastaanotto on kylmääkin kylmempi varsinkin erilaisten virkamiesten tasolla.- 1930-60
Monia vuosikymmeniä sitten tänne muuttaneet puhuivat siitä miten kiuruvetiset suhtautuivat nurjasti, yhäkö on samaa ? Kiuruvesi-lehtikin rakastaa kaikenlaisia vanhoja muisteluita vuosikymmenten takaa, viis siitä osuvatko muistikuvat vintturalleen. Pääasia kun on haukuttu. Anteeksi ei pyydetä kun ollan sivistyssukua mukamas.
- sompasaari
Onko pakko asua Kiuruvedellä kun kerran noin huonosti siellä menee ?
Muuttoauto on keksitty ja työttömänä on paljon mukavampi asua isossa kasvukeskuksessa jossa saa pimeetä rahaa paljon helpommalla esim.roudaamalla virosta viinaa ja isojen kaupunkien sossut ovat paljon anteliaampia - arvovalinta
http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/vaaligalleria?emp=po-desc.pk-v.pg-.pp-.pd-9.pn-&empa=2#5613
Kristityille vanhuksille ehdokas - tilastoniggari
Tilastointikeskus on alkanut muuttaa ihmisten syntymävuosia myöhäisemmäksi, joten ikääntyminen saadaan tällä keinolla hidastumaan hiukan.
- toisinkin
Eihän nykyään alle 70 ole vielä vanha. Sitä paitsi 55-75 ikäisten häiriköintitilasto on alhainen verrattuna nuoriin aikuisiin 18-25. Pitäisi tilastoida häiriköiden ja sosiaaliapua aiheuttavien perheiden kustannukset.
Saataisiin vain pysymään työeläkkeellä olevat kunnassa. Ikävä kyllä moni muuttaa eläkeiässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131920Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28939Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917