Huomenna oikeudenkäynti

Luottamuspulaa

Syytettyinä ovat perussuomalaiset politiikot ja eduskuntavaaliehdokkaat Terhi Kiemunki, Heikki Luoto ja Lassi Kaleva. Jutussa on kyse kunnianloukkaussyytteestä. Nämä persut väittivät Perustamperelainen-nimisessä vaaliläpyskässään erään virkamiehen käyttäneen väärin virka-asemaansa. Sananvapaus ei tarkoita lupaa valehdella ihmisistä. Vieläkö persuista löytyy äänestäjiä tälle kolmikolle?

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halla-ahon-äänestäjä
    • hummerlur

      On vähän kornia rinnastaa persut isikseen. Eivät he aivan yhtä uskonnollisesti fanaattisia ole vaikka Soini onkin takonut katolisuutta heihin ja siksi haukkuvat kaikki muut pystyyn. Eivät silti vielä ole isiksen veroisia eikä heistä koskaan tule. He ovat pelkkä valehtelijoita ja uhoojia että näin pitäisi tehdä pakolaisilla ja muille, mutta eivät tee.

    • joookyllä

      Tapahtuuko persupoltiikkojen keskuudessa enemmän rikoksia kuin muissa puolueissa?

    • Mitäkummaa

      Mitä Halla-ahon äänestäjä ajaa takaa? Onko persuista suunnitteilla Isiksen kaltainen järjestö? Ideologia on ainakin samanlainen, lähtökohta ajattelulle oma luultu erinomaisuus kaikkiin muihin verrattuna. Vai haluaako hän vain taattuun persutyyliin kääntää huomion pois persujen omista rötöksistä, ja kirjoittaa siksi jostain lähi-idässä toimivasta terroristijärjestöstä palstalle, jolla pitäisi keskustella perussuomalaisista?

      • Hyvin kirjoitettu. Ei se tosiaan tehtyä tee tekemättömäksi, jos joku tekee vielä pahemmin. vrt. esim hätävarjoittelun liioittelu Suomen laissa.


    • marttiini

      Tiedän Iisakki Kiemunkin, eikö hän ole ehta sosiaalidemokraatti, olisiko han niin, että erehdyit puolueesta kiihkossasi?

      • iniittram

        Terhi Kiemunki, marttiini hyvä. Kysymyksessä on T-e-r-h-i Kiemunki, joka on persujen Tampereen osaston isokiho ja kansanedustajaehdokas.


    • LailaK_n_ajojahti

      Ovatko samat nimet Laila Koskelon savustuksen takapiruina?
      Mansessa Persuilla ei ole eväitä vaalivoittoon,ei edes musta maggara kyrsän vertaa.....

    • uytghjnbvccccccdf

      Eikö nämä oikeudenkäynnit koskaan lopu ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3432
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2023
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1931
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1319
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      85
      1299
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      935
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      933
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe