Joensuu ja Turku ottavat tästä vuodesta alkaen käyttöön yhteisen haun eli samalla pääsykokeella vo hakea molempiin tiedekuntiin. Aiempina vuosina piti valita kumpaan hakee, molempiin ei voinut hakea.
Joensuuhun ja Turkuun haku samalla kokeella
Hyvähyvä
6363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli Joensuuhun tulee menemään ne, joiden pisteet eivät riittäneet Turkuun. Ei ehkä niin fiksu veto.
Tai sitten Joensuuhun menevät ne, jotka haluavat nimenomaan sinne? Kuten esimerkiksi minä. Olisin Turkuunkin päässyt helposti mutta valitsin Joensuun.
Mutta toisaalta, jos vertaa Turun ja Joensuun hakijamääriä, huomaa kyllä, kumpi onkaan se suositumpi oikeustieteellinen. Turku sentään on oikeasti kaupunki.
Onko tämä faktaa??
"Aiemmista vuosista poiketen, hakija voi tänä vuonna hakea yhteishaussa sekä Itä-Suomen että Turun yliopistoihin suorittamaan oikeusnotaarin ja oikeustieteen maisterin tutkintoja. Hakijan tulee priorisoida hakukohteet Opintopolku.fi-palvelun ohjeiden mukaisesti".
http://www.utu.fi/fi/yksikot/law/opiskelu/valinta/Sivut/Opiskelijavalinta.aspx
Mites tuo Jns-Tku priorisointi mahtaa noin niinku käytännössä tarkottaa?
Meneekö tuo sit juurikin noin että 90% hakee turkuun, jos ei pääse sinne tarjotaan joensuuhun paikkaa?
Eli periaatteessa noista kahdesta tulee 1 iso kiintiö?
Vai onko 1. paikaksi joensuun laittaneella parempi mahdollisuus päästä joensuuhun kun turusta pompanneella?