Viiala - Turku 80 km/t talvella ja on kesäkeli....

80viialaturku

Länsi-Suomen hallinnollinen keskus on Turku. Läänin Kaakkoiskulmalta lähdettäessä Turkuun on kaksi erittäin puuduttavaa tieosuutta, joilla nopeus on 80 km/t.
Länsi-Suomen läänin keskus pitäisi olla lähempänä hallinnollista keskusta ja tällainen löytyy Tampereelta.
Meillä rajat ovat 60, 70, 80 ja 100 hyvin suolatuilla teillä, suurin osa talvesta "kesäkeli".
Ruotsissa 70, 90 ja 110 ja ajatelkaa 110 km/t ja lumipolanteisia. Mäkipaikoissa suola-hiekka.
Jyväskylän eteläpuolelta Länkipohjaan 80 Hämeen rajalle, vaikka samanarvoinen tie jatkuu siitä Viialan kohdalle 100 km/t.
Viiala - Turku 80, järkyttävää !
Autojen ajo-ominaisuudet ja turvallisuudet ovat parantuneet, mutta Vihreät hame-heikit veivaa nopeuksia alaspäin.
Turvallisuus-insinöörit puhuvat turvallisuudesta. Tottakai sitä tarvitaan. Estoniassakin oli turvallisuusnäkökohdat "kunnossa", mutta siitä huolimatta Virolaiset ajo sen upoksiin.
Ihmisiä kuolee maantiellä oli nopeusrajoitukset mitä vaan.
Syy on kuljettajien laadussa ja nopeudet määritellän "huonoimman" kuskin ja ajoneuvon mukaan.
Ei ole rahaa ostaa parempia talvirenkaita tai autoa.
Minulla oli Viiala - Turku välillä nopeus, GPS 88, koska rekka-autot ajavat tätä nopeutta. Tällä nopeudella ei rekka hengitä niskaan eli provosoi ajamaan lujempaa ja etkä myöskään saa rekkoja kiinni, ei tarvitse ohittaa.
2015 helmikuussa peltipoliisin valot välkkyy ja henkilöautoille lähetetään kehotuksia, mutta miksi rekat saa ajaa kovempaa kuin henkilöautot ?

5

139

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ö_meising

      " mutta miksi rekat saa ajaa kovempaa kuin henkilöautot ? "

      Kyllä ne kamerat ottaa kuvan yhtälailla samaa nopeutta ajavista henkilöautoista kuin kkuorma-autoistakin. Jostain syystä kuorma-autojen suurimman sallitun rakenteellisen nopeuden (80km/h) ylittämiseen ei juurikaan puututa. 80-rajoitusalueella esim. 88km/h ajava raskasajoneuvo syyllistyy kahteen liikennerikkkomukseen. 2×8km/h eli yhteensä 16km/h ylitys. Ei haittaa minua mutta miel3nkiintoinen käytäntö.

    • Ei tuohon voi muuta sanoa kuin että talvirajoitukset ovat p.....stä pitäisi joskus ministerien itse ajaa tietäisivät mitä h.e.l.v.e.t.t.i.ä on ajaa talvirajoitusten mukaan.

      • koita_kestää

        On sulla kovaa. Onneksi netistä löytyy syvästi sääliviä ihmisä sinuakin tukemaan..


    • eijärkyttynyt

      Voihan kuitenkin kysyä, miten esimerkiksi sota-aikana omaiset kestivät "papin tulon", kun nykyihmiset järkyttyvät 80 km/h-nopeusrajoituksestakin. Taitaisivat kuolla jostakin tosi järkyttävästä tapahtumasta.

    • Tää talviaika on sulle varmaan kovin raskasta(säälivä äänen sävy). Tosiaan miksiköhän on alennetut nopeusrajoitukset talviaikaan? Syy löytyy kun katsot peiliin ja sieltä heijastavaan hahmoon. Miten löytyykin kanttia tänne tulla ruikuttamaan talviajan nopeuksista, kun ei malteta sopeuttaa ajotapaansa ajo-olosuhteiden mukaisiksi. Selkärankaa löytyy kyllä täällä ruikuttamiseen, mutta miksi ei liikenteessä ole selkärankaa ajaa ihmisiksi. Myöntää kuitenkin täytyy, että pitkien matkojen ajaminen alhaisilla nopeuksilla on puuduttavaa, en kuitenkaan käyttäydy kuin idiootti tien päällä vaan sitä vastoin kannattaa pitää virkistävä tauko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      684
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    16. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      88
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe