Kennel Gogatsu Kensha

Mitä mieltä ko. kasvattajasta? Ite kuullu pelkkää huonoa ulkomaita myöden. Akita kiinnostaa mutta vaikeeta löytää hyvä kasvattaja. Pitääkö tuoda ulkomailta vai onko suomessa hyviä rehtejä kasvattajia?
6580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huhuja ei kannata ikinä uskoa. Akitapiireissä on paljon kateutta ja panettelua. Muodosta oma mielipiteesi soittelemalla eri kasvattajille ja juttelemalla henkilökohtaisesti. Näin löydät varmasti sellaisen, joka tuntuu juuri sinulle sopivalta.

Äänestä

Ja SÄ olet puhunu kasvattajien kanssa? enpä usko. Minä itse henkilökohtaisesti olen päinvastoin kuullut pelkkää hyvää Gogatsu Kenshasta. Siellä panostetaan oikeasti koirien hyvinvointiin ja jalostus asiat katsotaan tarkkaan. Sinuna menisin ja puhuisin kasvattajien kanssa henkilö kohtaisesti, ennen kuin menet heitä tuomitsemaan pelkkien huhujen perusteella. Kuten edellinen kirjoittaja myös minä sanelen saman asian, eli akita piireissä on paljon kateutta ja panettelua toisten valinnoista. Ja onhan se myös niin, että kasvattajat eivät vaan myy pentua sinulle ja siksi olet niin katkera näköjään. katsoisit vähän ennenkun puhut.

Äänestä

Sanoisin niin, että jos valitset tästä kennelistä pennun, valitset sen yhdistelmän etkä kasvattajan takia.

Niin kauan kun kaikki menee hyvin uuden koirasi kanssa, myös kasvattajan kanssa menee hyvin. Kuitenkin jos koirasi terveydessä tai luonteessa alkaa olla ongelmia, saattaa syyttävä sormi kohdistua sinuun ilman järkeviä perusteluja. Koska kennelissä käytetään jalostukseen vain "täydellisiä" koiria, eiväthän pennutkaan voi olla lähtökohdiltaan mitään muuta kuin täydellisiä.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä hänen kanssaan. Koirat aina "täydellisiä" ja jos koiran luonteessa tai muussa ongelma, niin olet ns. Paska omistaja ja kaikki sinun syytäsi, eihän heidän koirissaan tai asenteissaan ole ongelmaa...

    Äänestä

Aikoo käyttää mm koiraa, jonka sisaruksista kaksi lopetettu aggressiivisen käytöksen takia ja kolmas syö epilepsia lääkkeitä outojen aggre kohtausten vuoksi, jotka nyt loppuneet. Näistäkin ongelmista syytti omistajia eikä uskonut mitään ja jopa sivuillaan julkisesti vihjaili, että pitää tarkemmin katsoa minne koiran antaa.
Aggre ongelmien lisäksi pentueessa iho-ongelmaa ja vakavaa hampaiden kiilleongelmaa.
Päällisin puolin vaikuttaa järkevältä ja varmasti omista koiristaan pitää huolta ja rakastaa mutta kasvatuksen voisi jättää, ellei aikomus ole noudattaa kasvattajasitoumusta ja kasvattaa hyväluontoisia ja terveitä koiria sekä olla kasvattien omistajien tukena sekä hyvässä että pahassa.
Sanotaan se vielä, että jossain kohtaa oli omien sanojensa mukaan saanut tietoa että tän pentueen emän takaa tulee sitä aggrea. Noh, sehän ei häntä estä. Tän pentueen isälläkin yksi ainoa näyttelytulos ja se on HYL käytöksestä.
Väittänyt että kaltoin kohdeltu, mutten usko, kun edelliselle omistajalle vihjailee pentua tästä uroksesta.

Äänestä

Mulla on tältä kasvattajalta kohta 7 vuotias narttu ja mitään pahaa sanottavaa ei kasvattajasta ole! Aina kohdellut minua ja koiraa kunnioittavasti. Auttanut ja tukenut jos sitä olen tarvinnut. Omistan kolme japanin akitaa ja kyllä akita porukoissa on kateutta ja toisten panettelua joten kannattaa itse muodostaa omat mielipiteet kasvattajista niinkun myös koirista. Kasvattajatkin joskus mokaavat mutta niistä täytyy ottaa vastuu ja seistä suoraselkäsenä valintojensa takana. Toistan vielä itselläni ei ole mitään pahaa sanottavaa gogatsu kenshasta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuuskis85 kirjoitti:

Mitä mieltä ko. kasvattajasta? Ite kuullu pelkkää huonoa ulkomaita myöden. Akita kiinnostaa mutta vaikeeta löytää hyvä kasvattaja. Pitääkö tuoda ulkomailta vai onko suomessa hyviä rehtejä kasvattajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu