Taitaa Pietu naurata ratketakseen kun katsoo Siviilipalveluspuolueen vaalitaipaletta.
Hyvänä vertailukohtana toimikoot vuoden 2011 eduskuntavaalit, jolloin Siviilipalveluspuolueen nimi oli vielä Vapauspuolue ja vaalipäällikkönä Pietu. Parissa kuukaudessa Pietu onnistui saamaan aikaan näyttävät vaalisivut sekä 60 ehdokasta! Ja muistakaa, että turkulaiset heittivät kapuloita rattaisiin ja puheenjohtaja Helo oli valtaisa taakka osaamattomuudessaan. Lisäksi Pietu piti tarkkaa seulaa, eli pahimmat pölyt eivät päässeet ehdolle.
Ja siitä huolimatta 60 ehdokasta.
Nyt turkulaisilla on ollut pari vuotta aikaa. Puolueen nimikin on muutettu. Kukaan ei heitä kapuloita rattaisiin ja kaikki hullut (joita turkulaiset olivat Pietunkin aikana työntämässä ehdolle) voidaan nyt ottaa ehdokkaiksi. Tästä huolimatta ehdokasmäärä tulee jäämään aivan olemattomaksi, eikä puolue ole saanut aikaiseksi edes kotisivuja!
Toista olisi, jos puolueen johdossa olisi Pietu. Näin hyvällä valmistautumisajalla ja ilman häiriköitä Pietun puolueella olisi jo nyt täysi lista koossa ja eduskuntaan nousu ainakin Pietun osalta varma juttu.
Miksei Pietu sitten ottanut Vapauspuoluetta itselleen, vaikka on turkulaisiin nähden niin fyysisesti kuin henkisestikin ylivoimainen? Syy on siinä, että turkulaiset olivat jo pilanneet Vapauspuolueen maineen. Turkulaisten tarkoitus oli kierittää Vapauspuolueen maine sellaisessa visvassa ja ripulissa, ettei se enää kelpaa kuin heille itselleen, kuten ei sitten kelvannutkaan.
Toivottavasti Pietu vielä osallistuu joihinkin vaaleihin. Hän on kerrassaan valtiomiestasoa. Turun Siviilipalveluspuoluetta kukaan ei kaipaa.
Pietu nauraa
Pietulainen8723
3
79
Vastaukset
- kompero
Juu varmaan pietu,yksi ääni vaaleissa..... paita rahat, puttosen ym.kusettaminen sen takia oli vapauspuolue menossa konkurssiin. Kannattaisiko jo lopettaa nuo puheet ja kirjoittelut. Koska on niin monta jotka maksavat sinun tekemiä velkoja,niin olet jo politiikassa kuopattu "mies"?????
- Pietulainen8723
Älä jaksa läski. Olet kaikin tavoin pelkkä nolla. Olet epäonnistunut elämässäsi kaikessa.
- Ruputalkkari
Pietulainen8723 kirjoitti:
Älä jaksa läski. Olet kaikin tavoin pelkkä nolla. Olet epäonnistunut elämässäsi kaikessa.
Paitsi suoleensa ottamisessa;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115067Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493312Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853069Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382248- 811797
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411540450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211464Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191149- 161109
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431067