Lääkäreissä on myöskin häiriintyneitä. Tämän tosiasian myöntää jo kypsemmät lääkärit. Kypsempi lukijakin huomaa, etten tarkoita jokaista lääkäriä. Kun lääkäri ei jostain syystä pidä potilaasta, voi käytös olla arvaamatonta. Diagnooseissa ylilyöntejä, välinpitämättömyttä ja hoidon laiminlyöntiä. Sillä hetkellä työkyvytön lääkäri ei tajua, ettei huuto, maltinmenetys, raivoaminen tai kurinpalautus auta. Asiattoman käynnin jälkeen vielä kirjaa kaikki negatiiviset asiat potilaan syyksi, siitä huolimatta, ettei potilas kenties ole saanut kunnolla suunvuoroa.
Kun joutuu lääkärin asiattoman hoidan kohteeksi, kannattaa asiaa viedä eteenpäin.
Kun joutuu lääkärin asiattoman hoidan kohteeksi, kannattaa asiaa viedä eteenpäin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaikissa meissä on omituisuutumme. Kiinnitetään huomio positiivisiin asioihin, ollaan kannustavia ja ystävällisiä. Kyllä se siitä.
Pirujako niistä jälkeenpäin miettimään. Menneet on menneitä.
Tottakai sairaita lääkäreitä on. Kovia juoppoja ja panomiehiäkin löytyy.
Olen samaa mieltä. Nämä lääkärin hännystelijät ovat nynnyjä, jotka ovat holhouksen alaisia. Älä typeryksistä välitä.
"Kun joutuu lääkärin asiattoman hoidon kohteeksi,kannattaa asiaa viedä eteenpäin."
Ei kannata kun ei se johda mihinkään muuhun kuin siihen että laitos kostaa!
Joka tapauksessa vien asian eteenpäin jos saan asiatonta palvelua. Ja koettakoonpa vain kostaa, niin haaste heilahtaa.
Olen eri mieltä. Jos joutuu asiattoman hoidon kohteeksi, kannattaa asiasta antaa palautetta, ristiriitatilanteissa ehkä esim. potilasasiamies voi auttaa. Mutta huonoa kohtelua ammatti-ihmiseltä ei kannata hyväksyä.
Samaa mieltä. Aina ilmoitus asiattomasta toiminnasta, erityisesti psykiatrian alalla, jossa ongelma on laajimmillaan. Jos epäilee, että esimerkiksi jokin laitos pyrkii kostamaan mahdollisen ilmoituksen seuraavan kerran kun tilaisuuden saavat, on syytä tietenkin harkita valituksen ajankohta tarkemmin.
Potilasasiamiehestä voi olla psykiatriassa apua jossain mitättömässä asiassa mutta jos on vähänkin vakavampi juttu niin mt-hoitsut ja/tai laitoksen psykiatrit voivat käskyttävät hänet olemaan tekemättä asialle mitään.
Kostona psykiatriassa voidaan käyttää myös pakkohoitoa mikä ei onnistu somaattisella puolella.Perusteet "hoidolle" kyllä keksitään.
Ainahan ikävä lääkäri voi passiittaa pakkohoitoon. Jos ei onnistu niin pieksättää vartijaliikkeen ihmisillä.